Ritney blogi päevik

Näpunäiteid rahvarõiva särgi õmblemiseks Konspekt õpetaja materjalist (et igal ajal olemas oleks, kui vaja peaks veel minema.)

JUURDELÕIKUS

Särk peab ulatuma vähemalt puusadeni, pikem on veel parem. Vanasti õmmeldi särgid täisnurksetest tükkidest, siiski on parem lõigata õlg kerge kaldega ja varruka ning käeaugukaarele kerge kumerus, sammuti laia varruka alumisele servale. Kui krae laius on 9cm või rohkem, lõigatakse krae alumisele äärele 1-1,5cm sügavusene kumerus.

Krae ja kätiste pikkuseks arvestatakse kaela- ja randmemõõdule juurde 3-4cm avarusvaru. Nööbiga kätiste puhul veel 2cm ülekäiguks. Kätiste tagumine pool lõigata 3mm laiem. Kaenlaalune lapp on ruudu kujuline, 11-12cm + õv. Õlakud võetakse pluusi õlapikkusest veidi pikemad.

KURRUTAMINE JA KURDUDE KINNITAMINE

Kurrutatakse tavaliselt varrukaotsad ja kaelakaar. Kurdude asemel võivad olla ka peened lappvoldid. Kurrud tehakse tugeva õmblusniidiga. Enne tuleb teha varruka- ja kaelalõhede palistused. Kaelakaar kurrutatakse 3-s osas – esimesed küljed ja seljaosa eraldi.

Esimene kurruniit aetakse sisse külgservast 2-4cm kauguselt, ülaservast 0.7mm kauguselt. Kurrutatakse paremalt poolt, pisted ca 0,5cm pikkused.

Teine ja kolmas kurruniit aetakse sisse 5mm vahega. Kurrulõngade ühed otsad sõlmitakse pahemal pool kõik kokku. Teisest otsast tõmmatakse kurrud maksimaalselt kokku ja otsad põimitakse ümber riidesse torgitud nööpnõela.

Kurrud korrastatakse nii paremalt kui ka pahemalt poolt, tömbi otsaga nõelaga tõmmatakse lõnga mööda kurrupõhjad sirgeks.

Kätis ja varrukas ühendatakse enne varruka kokku õmblemist. Kurrud tõmmatakse kätise või krae pikkuselt parajaks, niidid tõmmatakse nõela abil ühte sõlme. Pahemalt pool kinnitada kurrud varspistega (õmblusniidiga) esimese ja kolmanda kurruniidi kohalt. Kätise alumine serv murda õv võrra tagasi, kinnitada nööpnõeltega ja õmmelda salapistega kinni. Kätise alumine pool kinnitatakse teise kurruniidi kohalt ja serv jääb 3 mm pikem.

Krae kinnitatakse samamoodi, enne õmblemist proovida ja kohendada kurdusi.

Varruka ülemise otsa lappvoldid murtakse sisse ja traageldatakse 5cm ulatuses kinni, traageldus eemaldatakse siis, kui särk on valmis.

ÕMBLEMINE

Särk õmmeldaks kahekordse pesuõmblusega. Ühendame varrukaga kaenlalapi ühe külje otsast jääb 1,5cm lahti. Siis tuleb varruka alumine õmblus, mis lõpeb lõhiku palistuse serval.

Õlaõmblused õmmeldakse paremalt poolt, need jäävad õlaku alla. Õlakud kinnitatakse käsitsi (mulineega) tikkpistetega, lõng tõmmatakse eest välja. Siis õmmeldakse küljeõmblused, alumise serva palistus ja ühendatakse varrukad kehaosaga (pesuõmblus).

SÄRGI LISANDID

TAGID

Tagid tikitakse peaaegu iga särgi kätise serva. Alustuseks tõmmatakse kätise servast üks lõng välja. Tikitakse jämeda heegelniidiga, alustatakse servast 1,5cm kauguselt.

Esimene piste läheb läbi 8 lõnga alt. Teine piste kordab eelmist, algab aga 2 lõnga võrra vasakult ja liigub 1 lõnga võrra edasi (nõelal on 7 lõnga). Nõela välja ei tõmmata, selle ümber keritakse 14 lõngakeerdu. Tagi tõmmatakse kokku ja alustatakse järgmist.

Valmis tagide ja tikandiga kätis triigitakse lahtiselt. Kätise otsad õmmeldakse masinaga, jättes otsast 1,5sm lahti. Tagidega servast tõmmatakse ca 3mm kauguselt üks lõng välja ja tikitakse mulineega tikkpisterida läbi kahekordse riide. Lõpuks kinnitatakse tagid vahekohtadest kahe üleäärepistega (mulineega).

SÕLTUSED

Sõltuseks võetakse heegelniidist kuus 60cm pikkust otsa ja tõmmatakse need heegelnõelaga sõltuse servast läbi. Saame 12 otsa (30cm pikad). Punume tiheda palmiku, otsa ümber keerame lõnga, kinnitame nõelaga.

LÕNGAST NÖÖP

kerime 20 keerdu heegelniiti ümber pliiatsi. Jätame otsa pika nõelatäie niiti, keerame ümber rõnga 3-4 keerdu niiti, et seda fikseerida ja tõmbame rõnga ettevaatlikult pulgalt maga. Katame rõnga tihedate nööpaugupistetega, teha 2 ringi. Lõpuks nõelume rõnga ühele poole keskele risti ja katame selle punuspistetega. Kätise serva õmbleme nööbi jaoks paraja nööpaugupistetega ääristatud serva.

Mustjala/Pöide meeste särk (Eesti rahvarõivad 1938, lk 50)

x avasuuvarrukad
x 9 cm kõrgune püsti hoidev krae

x õlakud 3cm laiad, ristpistega (D 60)
x värvlid – tagid, pilud, ristpiste.

Mõned täiendused:
Kaelakaar on tavakaelakaarest 2,5-3 korda pikem.
Särgi laius tavaliselt puusa üm järgi e ülakeha suurime mõõdu järgi. Laius 1/2 puusa (rinna) ümbermõõtu + avarus 4cm.
Varruka pikkus = varruka mõõt – õlapikkus
Varruka mõõt = õlapikkus + varruka pikkus, mõõta sirget kätt randmekohani.

Mõõdud (cm-tes):

Krae 16×53
Esi- ja tagatükk 66(laius)x 80 (pikus)
õlalapp 3,5×18
varruka värvel 10×26
varrukas 46×65

Päikest smile_som

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.