Marmelaad

POOLA on äge!
vol.2

Poolakad on tublid põlluharijad. Kuidagi õnnestus neil isegi sotsialismiajal ära nihverdada kolhoosidest (neil olid ainult sovhoosid) ja praegu on täidetud kõik teeäärsed karjamaad suuremate või väiksemate lehmakarjadega, sekka ka hobuseid. Lehmapidamine toimib seal ka 1-2 lehmaga (meil kõik räägivad, et nii ei saa ja nii ei toimi). Miks ma ometi arvan, et seal toimib väga hästi (retooriline küsimus).

Aga sellepärast, et kõik teeäärsed väikesed külad, suured külad ja linnad on väga heal järjel. Majadel on uued katused, ilusti värvitud, vanad mõisad renoveeritud. See muutus, mis Poolaga on 20 aastaga toimunud – see on totaalne.
Endine sõiduauto Fiat (“hellitusnimedega” – ratastega raadio, tatitops jne) on täiesti kadunud, nagu ka stoilise rahuga mööda teed kobistavad hobuvankrid, millede järel lookles tavaliselt kümneid kilomeetreid autosid, roolis oimukohalt punnis veenidega sajatavad autojuhid .

Lisaks kõigele on poolakatel jagunud piisavalt talupojamõistust jätta Euroopa Liiduga ühinedes endale alles oma raha – zlott. Seetõttu on hinnad Poolas rohkem kui normaalsed. Kui ma juhuslikult Poola presidendiga kokku satuks (ei kujuta küll ette, mis ajendil), igatahes patsutaksin talle selle eest tunnustavalt õlale.

Teine päev – Malborki loss. See on nii suur loss, et selle ulatust ja võimsust kahjuks fotole ei olegi võimalik litsuda. Jalutuskäik ümber ordulossi on ca 6 km pikk ja müürid piiravad 21 hektari suurust ala. Siiski Vikipeedia onud on enam-vähem toreda foto sellest lossist teinud.

Foto NAGI's: Panorama_of_Malbork_Castle,_part_4[1]
(pilt Vikipeediast)

ja minu pilt….pööh kui niru.

Foto NAGI's: 100_9337

See on ka kindlasti SEE koht, kuhu tuleks Poolat külastades minna. Malborki loss on maailma suurim rüütliloss ja kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Lossi ehitamist alustati 1274 aastal ja tööd kestsid umbes 230 aastat, lisaks sellele teabele annan Vikipeedia abiga veel teile teada sellise fakti, et lossi ehituseks kasutati üle miljoni telliskivi.
Nii nagu Hitleri Hundikoopal oli 3 kaitsetsooni, koosneb ka Malborki loss kolmest üksteise sisse ehitatud kindlusest.
Muidugi viimane maailmasõda suutis ka selle imelise lossi pooleldi hävitada, aga Poola restauraatorid on tõesti head ( teame neid ju ka Tallina vanalinna restauraatoritena), sest loss on taastatud ja restaureeritud väga usutavalt.

Loss oli sisuliselt võitmatu. Müürid, trellid, sillad, veetakistus, sisenemisel paroolid – see kõik tagas turvalisuse ja lossi rahvas sai rahulikult oma toimetusi toimetada.

Foto NAGI's: 100_9343-001

Lossi sai allutada ainult kaevu kaudu. Piirajad otsisid üles veesoone, kust vesi kaevu tuli. See mürgitati ja tuligi alla anda. Ma ei kujuta muidugi ette, kuidas need vitsakestega mehed (veesoonte otsijad) niimoodi vabalt, vile huulil ringi liikusid ja veesoonekesi täiesti märkamatult otsisid, aga ju see siis nii oli.
See on siis see kaev – lossi süda. Selle ümber oli nii palju pildistajaid ja ma ei viitsinud oodata, kuniks “segajad” kaovad :).

Foto NAGI's: 100_9371

Lossis ei võtnud me samuti ei giidi ega audiokõrvaklappe. Tegelikult on enamasti iga eestlane selle “orduvärgiga” suhteliselt kodus ja külastanud nii Viljandi lossivaremeid kui ka Lätis Turaida lossi, niiet selle ajastu põhiolemus ja teadmised (kasvõi pealiskaudsed) on siiski olemas.
Pealegi, nii nagu Hundikoopas – oli sealgi kõik sildikestega “puust ja punaseks” tehtud ja no natukene kujutlusvõimet on igal inimesel ju endalgi kaasas :).

Teagi, kuidas seda kohta siis nimetati (vaevalt, et tualetiks), aga selline nägi pealtnäha välja kemmerg (see on ainus leebe sõna, mille selle koha iseloomustamiseks leidsin). “Pealtnäha” sellepärast, et tegelikult (nagu Kiiu tornis Harjumaal) lasti kogu hm… “last” sadu meetreid vabalangemisega allapoole ja see lihtsalt kadus ära. Jah, sai vaadata ka läbi klaasi, kuhu kõik see toredus maandus.

Foto NAGI's: 100_9346-001

Erilisi puhtusefriike keskajal ei olnud, aga väike kasimine käis ikka asja ette. See on saun. Inimesed istusid pingikeste peal, keskel oli sooja veega pada, jalge ees äravool ja ju nad ikka puhtamaks said.

Foto NAGI's: 100_9368-001

See on lihtsalt üks pilt sellest, kuidas treppe tehti. Betoonikamakad on omakorda veel metallklambritega ühendatud (trepivalmistajad naeravad ennast ilmselt kõverasse minu jutu peale), aga no enam-vähem nii jah.

Foto NAGI's: 100_9369

Muidugi oli lossis köök, aga seal oli nii pime (asus keldris), et huvitav kuidas nad endal sõrme otsast ära ei lõiganud.

Foto NAGI's: 100_9378-001

Seina peale oli tore ahne munga pilt.

Foto NAGI's: 100_9384-001

Nüüd tulevad sellised pildid, mis võiksid olla käsitöölistele huvitavad.
Lossis tegeldi käsitööga (kooti kangastelgedel, valmistati glasuurplaate ja vitraaže jne.)
Vitraažitegemise õpetused ja tööriistad on minu tõeliseks imestuseks suhteliselt samale tasemel jäänud. Aga no millega sa ikka klaasi lõikad – noaga, eksole. Nemad (lossielanikud) muidugi värvisid klaasi seda värvi, nagu vaja oli ja siis muudkui meisterdasid.

Foto NAGI's: 100_9373-002

ja valmis töö…

Foto NAGI's: 100_9377

Väike jalaselfie nende toredate glasuurplaatidega.

Foto NAGI's: 100_9385

ja veel plaate…

Foto NAGI's: 100_9400-001

ja veel…

Foto NAGI's: 100_9406

igaks juhuks mainin vahepeal, et lossis välguga pildistada ei tohi (ja pole mõtetki), seega pildid on, nagu on.

Foto NAGI's: 100_9394

Kõrgel lossimüüride vahel oli ka roosiaed, kus ilmselgelt käidi üksteisele armastust avaldamas ja luuletusi lugemas ( mida seal siis muud ikka teha oli). Võibolla vahest potsatas sinna ka mõni kahurikuul, aga muidu kulges elu omasoodu.

Foto NAGI's: 100_9411

Need sirelid avaldasid mulle ikka tõeliselt muljet. Mingi ime läbi ei lase nad ennast kividest ja müüridest üldse segada ja muudkui kasvavad…

Foto NAGI's: 100_9408

ja muidugi on huvitav, et kas nende juurikad on ka keskajast….

Foto NAGI's: 100_9410

Loomulikult olid kindluses loomad. Näiteks sead. No tema ei ole kindlasti keskaegne.

Foto NAGI's: 100_9421

Viimaks veel mõned lossi värvid ja mustrid.

Foto NAGI's: 100_9363-001 Foto NAGI's: 100_9362

Foto NAGI's: 100_9354

Kes viitsis ekskursiooni Malborki lossi lõpuni teha/lugeda, siis kokkuvõtteks ütlen : saab ise hakkama küll (ilma giidita), kui võimalik – tuleks minna hommikul varem (siis on inimesi vähem) ja varuda umbes 3 tundi aega (siis on põhiline nähtud ja kõht hakkab tühjaks minema).
Meie jõudsime samal päeval veel Gdanskisse, aga minuga te täna paraku sinna ei jõua, sest mul on arvuti taga istumisest selg juba kange.

Ma siis ikkagi step-by-step jätkan oma Poola reisiga siin blogis, siis jääb mulle endale ka reisikiri arhiivi.
Kui igavaks läks, andke teada – kirjutan lühemalt :).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.