Margota katsetuste nurk

Tere Suure Reede tuulist õhtupoolikut!

teated Eestimaa erinevatest punktidest on huvitavad: kus on lumi sadanud terve päeva, kellel lõunast alates, kus sajab vihma… sugulane soovis lõustaraamatu (Facebook) seinal rahavale valgeid jõule!

Meil on tuulepealne maa, seni sademeteta ja võrdlemisi soe, kui tuulevarjus olla. Aga egas väga õue kipu küll. Triikraua peaks kleenukesed sulgkaallased kindlasti taskus hoidma, suurem kogus euromünte ajab samuti asja ära.

Tänane postitus on pühade eelne, phade tunnet tekitav (loodetavasti).
Rahvakalendris rõhutati päeva pühadust ja keeldu töötada. Hommikul tõusti vara, mitmel pool Lääne-Eestis ja saartel käidi nn hane tegemas ehk kasevitstega magajaid peksmas. Majapidamisest ei tohtinud midagi välja laenata, et mitte loovutada oma majapidamise õnne.

Samuti kui suurel neljapäeval oli oluline karjanõidus ja üldse igasugune nõidus. Sarnaselt suure neljapäevaga püüti oma karjale piima, samuti võid juurde nõiduda, korjates võõra karja jälgi, hüüdes kõrgemalt kohalt piimatulu juurde või kasutades muid maagilise ülekande võtteid. Käidi ka salaja võõraid lehmi lüpsmas või lambaid pügamas – selliselt saadud piim ja vill olid tulu allikad, viimane tagas heade rõivaste saamise, seda sai kasutada kalapüüginõiduseks, mõjusa vahendina kohtus võitmiseks. Õunapuid suitsutati või visati neile valge/punane riie üle, et õunasaaki suurendada.

Tulu jaoks oli oluline töövahendite kas või korraks liigutamine ja imiteeriv parandamine või puhastamine, olid selleks siis kalavõrk, põllutööriistad või midagi muud.

Keelatud oli kära ja müra tegemine: puuraiumine, ehitamine, kangakudumine, pesupesemine, kuid ka pillimäng, tantsimine ja laulmine, samuti küllaminek. Otse loomulikult ei tohtinud midagi majast välja anda.

Suurel neljapäeval ja reedel tuli valvata, et lind ära ei petaks, st söömata ei tohtinud hommikul välja minna. Lõuna-Eestis oli keelatud põrandate pühkimine – soetab kirpe (http://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-suurreedepaev.php)

Meisterdasime lastega mune, paberist. Kaunistasime ära, panime paela sappa ja urvaoksa-vaasile kaunistuseks.
Meie peres ei ole maja kaunistamine lihavõtete ajal väga oluline olnud, aga pajuurvad ja värvitud munad käivad alati selle peäva ootusega kaasas.
Kauneid pühi, värvilisi mune ja (kohu)piimaseid toiduelamusi!

Margota

PS! Kui kellelgi on mõni hea idee värvispektri roheliseks tööks, siis see on teretulnud mulle ideid andma. Minu kodus on roheline rohi ja taimed toas:D (ma pole suutnud siiani midagi välja mõelda:( )

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.