kikuliisu kätetöö

Täna on Halloween

Vihmane ja nukker oktoobrilõpu õhtupoolik. Kuradid, deemonid, kalmistukollid, nõiad, viirastused ja muud koletised ärkavad ellu ja tulevad maa peale pidu pidama ning inimesi kimbutama…

31.oktoobril on Halloween, mis on Ameerika rahvuspüha ning tähendab kõikide pühakute õhtut.

Halloweeni kõige iseloomulikum dekoratiivelement on muidugi õõnsaks kraabitud kõrvits, mille koore sisse on lõigatud “valvuri” näo kuju.

Halloweeni traditsioonid ulatuvad rohkem kui 2000 aasta taha ning pärinevad iidsete keltide uskumusest, et ööl vastu kõigi pühakute päeva tulevad eelmisel aastal surnute vaimud tagasi endale uut keha otsima. Siit tekkis komme Halloweeni õhtul kostüümidesse riietuda. Keldid uskusid, et kui nad on riietatud sellel õhtul kostüümidesse, võivad nad surnutele jätta mulje, et kostüümides inimene on keegi nende hulgast.

Peo käigus süütasid keldi preestrid Iirimaa mäekülgedele suuri lõkkeid, et nendega kurje vaime eemale peletada. Keldid uskusid nimelt, et oktoobri ja novembri vahel ärkavad kõikide surnute vaimud. Et end kurjade vaimude eest säästa, riietusid keldid nõiakostüümidesse. Usuti, et siis arvavad vaimud, et inimene on üks nende hulgast ega kipu neid kimbutama.

Teine tähtpäev, mida peetakse Halloweeni eelkäijaks,on hingedepäev, mida hakati pidama juba keskajal. Selle tähtpäeva abil üritas kirik rahvast muistsete tavade juurest eemale tõrjuda. Kirikumehed arvasid, et sel päeval tuleks surnuid pigem palvetega mälestada ning ohvreid tuua. Sellegipoolest jäid mõned paganlikud traditsioonid edasi elama.

Tänapäevastel Halloweeni pidustustel on sajanditetaguse uskumusega vähe ühist. Eelkõige on Halloween suur karneval. Tänapäevane Halloweeni nimetus tuleneb ingliskeelsest kõikide pühakute päeva nimest All Hallows Day. Sellele päevale eelnev õhtu sai tuntuks kui All Hallows Even. Mõne aja pärast lühendati see sõnaks Halloween.

Ka must kass on Halloweeni sümbol. Keldid uskusid, et mustad kassid on kunagi olnud inimesed. Nad uskusid, et halb maag oli nad kassideks moondanud. Nad sidusid kasse hõbedast köitega, sest usuti, et nad võivad kaitsta kiriku aardeid.

Leitud www. MOVIES.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.