Freddy toimetised

TIKKIMISEST
oli . Veidi tüütu teha, sest iga kord tuleb lõng nõela tagant ära võtta ja nõelale “silmad luua” (nagu kudumises vardale). Aga tulemus on nunnu, nagu ussikesed püsti:

– Zig Zag Spanish Knotted stitch – maakeeli ehk siksak hispaania sõlmpiste? Ütlen (sosinal), et jama piste. Ei meeldi.

on aga see-eest väga mõnus – Pekingi piste. See mulle meeldib hirmsasti, mõnus teha ja jääb väga ilus nii sirgena kui kaarel:

TAIMEDEGA VÄRVIMISEST

Eksperimendid jätkuvad. Mul on nüüd ka maarjajää – tänu Pisi-Pisile ostetud (Pisi-Pisi nimelt viitas sellele ). Kilo maarjajääd on koguseliselt umbes sama palju kui kilo suhkrut. Kuna 100 g lõnga kohta kulub teda u. üks teelusikatäis, siis loodetavasti jätkub kauaks. Aga toonid tulevad maarjajääga ikka märksa säravamad küll.

Sibulakoortega:

Sibulakoori keetsin üks tund, lõnga peitsisin maarjajäävees pool tundi. Kurnasin koored välja, lisasin lõnga värvileende ja kuumutasin 1 t. Nii sain vasakpoolse lõnga. Ootamatult ilus ergas tumekollane. Kuna värvileem tundus veel üsna tummine, siis lisasin veidi maarjajääd ning viskasin sellesse juba varem seentega värvitud väga helekollase lõnga. Kuumutasin jällegi tund aega ja tulemuseks on parempoolne vihike. Veidi heledam, kergelt lausa laimitooni lööb läbi, aga mitte rohekas.

Paiselehega:

Paiselehti (apteegist ostetud ravimtaime pakike) leotasin ööpäeva, siis keetsin tund aega, kurnasin. Varem maarjatatud lõnga kuumutasin selles 45 minutit, tõstsin lõnga välja, lisasin 0,5 tl. väheses vees lahustatud vaskvitrioli ning kuumutasin lõnga veel 15 minutit. Sain vasakpoolse lõnga. Kuna seegi värvileem oli veel täitsa tummine, siis viskasin sinna suvel punega värvitud lõngavihikese ja kuumutasin tund aega. Sain parempoolse lõnga. Veidi heledam ja teist tooni, kollakam.

Tammetõrudega:

Nutsin siin mõni aega tagasi, et tõrusid pole. Kõik soovitasid, kust neid leida ja pidi ikka palju olema igal pool. Võtsin siis otsustavalt ette jalutuskäigu Kadriorgu ning leidsin vanade välibasseinide tagant noore tammeallee. Kuna püsti seistes ei suutnud ma ikkagi tuvastada maapinnal ühtki tõrukest, siis lähenesin maapinnale, kõverdades põlvi. Nüüd hakkas juba üht-teist paistma. Mees oli ka abiks ja tonksis kinganinaga ning torises “Sa marsid neist üle ja ei näe mitte midagi!” Pikapeale, kui ma olin juba praktiliselt põlvili ning kasutasin oma väikesi valgeid käekesi nagu metssead kärssa, et tõrukesi üles tuhnida, hakkas tal piinlik. Eemaldus kaugemale, tegi näo, et ta ei tunne mind ning sosistas aeg-ajalt üle õla “Lähme juba, aitab.” Aga ära tõin! Oma kilo jagu! Osad olid juba idanema hakanud. Kodus tampisin nad lihakirvega puruks ning panin nädalaks likku. Siis kurnasin (vedelik oli juba hapuks läinud ja paar hallitustäppi ujus ka pinnal), ning viskasin sinna ilma peitsimata lõnga. Hoidsin seda seal kolm päeva ning tulemuseks on imeilus mahe koorekohvi värvi beež.

Kõik koos (all paremas nurgas ka varem hennaga värvitud lõng):

Plaan teha neist üks vest.

Hibiskiõitega:


Olin juba korra proovinud nendega värvida, lisades soola ja äädikat. Tulemuseks oli siis vasakpoolne lõng. Tahtsin aga teada, kas maarjajää muudab midagi. Leotasin õisi ööpäeva, siis keetsin neid tunni. Kurnasin, lisasin 1 tl maarjajääd, paar supilusikatäit äädikat ning 100 g lõnga. Kuumutasin 1 tund ning jätsin lõnga värvileende veel ööpäevaks ligunema. Tulemuseks parempoolne lõng. Foto, muide, petab. Tegelikult on see parempoolne lõng täitsa kakaokarva, vasakpoolne, ilma maarjata, on märksa roosam.

Ostsin omale ka värskelt ilmunud Aivi Maandi raamatu “Poolsada vajalikku värvitaime”. Väga hea raamat, ilusad fotod, erinevate peitsidega saadavad toonid antud tabelitena ning lisatud on infot ka värvitaimede endi kohta.

Hetkel podisevad pliidil kuusekäbid ning levitavad imalat jõuluõhna. Suur lootus on neist saada puunakaspruuni värvi.

Ja lõpuks – eile õhtul lasti mindki Ravelrysse. Nimi sama mis siin – Freddy. Tundub olevat paras ajaröövel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.