Vööd

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 302 total)
  • Autor
    Postitused
    stuart
    Member

Esimene 6petus, mis ma kunagi ammu sain, kusjuures ytleski kohe, et v2rvige servad eriv2rvi ja kirjutage aukudele numbrid/t2hed juurde 😉 K6ladele soovitas ka numbrid peale kirjutada, aga noh, kui mitu t88d korraga k2sil, siis ei pruugi sobida.
    Samas olen selle aukude-servade m2rkimise peale kohanud paari k6lategija imestust, et kuidas sa saad nii teha, nemad panevad l6ngad vist suvalise teadmise j2rgi sisse, et see nurk peab olema seda v2rvi ja too nurk toda v2rvi ja siis kokku pannes keeravad 6igeks… nu maitia, ma paneks kohe alguses 6igetesse aukudesse, skeemi j2rgi 🙄
    See servade v2rviliselt m2rkimine aitab aga mo arust ka lihtsa, edasi-tagasi keeratava mustri puhul, sest mul vahel ununes peale yhte keeramist 2ra, kuhupoole ma keerama pidin… ja siis marker aitas. 😉

Member

ma ise ka ei viitsi märkida, kui juba süsteem selge, siis saab niisamagi aru, aga algajale on abiks küll.
    ja vaat kui teha ainult ühe värviga, reljeefset mustrit, siis on küll vaja, just siis, kui näiteks töö vahepeal pooleli jätta, siis on küll lihtsam aru saada, mida viimati tegid.

Yrme
    Member

Kui ma oma esimesed kõlad valmis tegin, siis värvisin nurgad ilusti ära. Aga kui pael valmis sai, selgus et ma polnud kordagi neid värvilisi nurki vaadanud. :) Nii et pole enam värvinud. Ühe ühevärvilise paela tegin ka nii, et kui vahepeal pooleli jätsin, siis kõlade asendist andis välja lugeda, kuhu ma neid viimane kord keerasin (töö oli raami peal). Aga see ikkagi eeldab seda, et ei tule liiga pikka pausi vahepeal. Muidu tõesti läheb meelest ära.

Pisi-Pisi
    Member

Kosmosemutt, kas sul Jõhvi kõlavöö mustrit on? Kui on, saad sa jagada? 😳

Member

täpsusta :?

Pisi-Pisi
    Member

Ei oska täpsutada… tahan teha Jõhvi naise rahvariideid. Vaja oleks teha ka vöö, eks ole. Jama on selles, et mul on olemas kirivöö muster. Aga tahaks teha kõladega. 🙄

Member

19. sajandi rahvarõivastes ei kipu naistekomplektides enam kõlavöid olema, need puha meeste kõhu ümber (meil oli enne Freddyga sellest juttu, siis vaatasin mälu värskendamiseks raamatusse). vaid saartel kipuvad naiste kõlavööd olema.
    aga jah, selle kirivöö mustri võib kõladele ümber kohandada, nii et eemalt vaadates vahet pole :D
    kas see on seesama, mille pildi sa mingis varasemas postituses välja panid?

Pisi-Pisi
    Member

Sama jah.

Hakkan jalgratast leiutama.

Member

kui lai see on?

Pisi-Pisi
    Member

3 cm.

Member

kui teha neljalõngalistega, siis näiteks 24 kõla, laiem tuleb küll, sest nö tavaline lõng kipub jämedam olema.
    võib ka teha seda kahelõngalist mustrit, tuleb ilusam, aga arvestama pead, et siis kood ca 10 cm tunnis, aga seda on lihtsam ruudupaberi peale välja joonistada ja selle järgi kududa. seda neljalõngalist ma kooks katseeksituse meetodil, värvid tuleb lihtsalt õigesti panna, aga põhimtlt võib see nõuda vähem aega ja rohkem ajutegevust kudumise ajal.
    et kumba tahad, siis saan natuke juhendada.

Yrme
    Member

Eesti vööde raamatus räägib Astel, et esimesed leiud pärinevad 12. -13. sajandist (Loona ja Hummuli kalmistud), ning mainib veel vähemalt nelja leiukohta, kust on välja tulnud veidi hilisemad vöötükid ja vaibaäärised. Kosmosemutt, kas oskad öelda, on nende kohta kuskil lisainfot? Mis seisus need on, kas mustrit annab välja lugeda?

Member

publitseeritud pole midagi, kuigi üks aastaid tagasi kirjutatud asi kõikidest arheoloogilistest paeltest, mitte ainult kõladest, mida mina ega keegi pole näinud, vedelevat käsikirjana kusagil, ja ilmselt jääbki vedelema. kui ta üldse olemaski on.
    loetava mustriga ääred on Siksalis, 13. – 14. sajand, latgalipärased, sealt on küll kohe-kohe raamat tulemas, palju seal sees paelu on, ei tea, raamat on kogu kalmistu materjali kohta. ja üks mu sõbranna teeb Siksali tekstiilidest doktoritööd, nii et mõne aasta pärast on lootust rohkemale.
    Vööraamatus olev Virunuka vöö on tegelikult 14. sajand, seal on vist mingi kahtlaselt varane dateering.
    spiraalidega ääretükk on Võhust, igavene junn, võin sulle pildi saata.
    Lõhaverest on üks villane , hästi lihtne jupp ja siis on kaks brokaati, need sobiksid sinna raamatusse, ja sel teemal ma räägiks sinuga privas edasi , kui saan aega pikemalt kirjutada 😉

Muud paelajupid meenutavad välimuselt pigem puitu ja ei kannata peale hingatagi. ja avalikuks vaatamiseks pole midagi, meie tekstiilid on ikka üsna õnnetukesed ja väga kehvasti säilinud ega kannata näppimist.
    kas sul liivi mustrid on, kellelegi olen saatnud ja kellelegi mitte.

Tuu-Tuu
    Member

Mulle ka Võhu tükist pilti, mulle ka. :D
    Ja missugused need brokaadid on?

Member

http://zone.ee/jaanaloomad/v6hu_s6ba.jpg

see on üks õnnetu leiuandmeteta tükk, esimesel eesti ajal leitud, või veel varem. väidetavalt olla tollased muuseumitöötajad teda retsinud ka, vist lõiganud kandilise proovi välja ja muu visanud ära või midagi sellist.
    äkki on hoopis põlleäär, see pole ka välistatud.
    kangas on korjatud kirjaga, oli vist punane ja pruun, kui ma õigesti mäletan.
    äär on külge õmmeldud.
    pärineb vadjalaste alalt.
    spiraalid on väikesed, u sentimeetri pikkused.

brokaadid on brokaadid, siid ja metallniit, väga peened, nagu seal brokaatpaelte raamatus. värvianalüüsi tehtud pole, praegu on tumepruunid.

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 302 total)
  • The topic ‘Vööd’ is closed to new replies.