Vööd

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 302 total)
  • Autor
    Postitused
    Member
    redfox
    Member

vööd on muide vanimaid käsitööliike Eestis ning kõige rikkalikuma tähendusteskaalaga. see oli nii oluline, kuna tööd tehes aitas hoida rühti ja tugevdada selga, ning tema maagilisest kaitsefunktsioonist olid teadlikud kõik rahvad. isegi tänapäeval on vöö sees näiteks väljendis roheline vöö ehk Green belt, mis tähendab kaitsevööndit linnade ümber.
    vöömuster koosneb tegelikult kõige arhailisematest algelementidest, mida on nelja ilmakaare suunas eri viisil pikendatud. vöö ise on algelemendiks paljudele eesti rahvakunsti omapärastele kujundustele – vöökirjalised sukad ja vaibad, seelikuservad ja tanud.
    vöömuster on jada, mis saab terviklikuks ringiks, kui me ta ümber seome. paljude vööde muster on muutuva struktuuriga, enamasti sisaldades eri kombinatsiooni algelementidest. niisiis on ümber keha seotud vöö justkui aastaringi sümbol.
    ja nii edasi ja nii edasi.
    vöödest annab lõputult rääkida.

Member

Tere

Olen siin foorumis suhteliselt uus kasutaja. Minu suureks sooviks oleks õppida rahvariidevööd tegema. Olen otsinud, aga ei leia konkreetset õpetust (kuna uus teema minu jaoks, siis oleks vaja puust ja punaseks :) )
    Kas keegi viitsiks õpetada, kuidas rahvariide vööd teha?

urvake
    Member

See on kätte võtmise asi ja vajab alguses juhendamist. Kui pihta saab läheb ludinal. muidugi on võimalus ka kangastelgedel teha aga see pole siiski see. Kui kuskil õpetust kohtan, siis annan teistele ka teada, millises “Käsitöö albumis” oli.
    Tegin ise 1991 aastal ja enam ei mäleta. Vaja läks linast niiti, värvilist lõnga(ise värvisin maavillast), jupp(20cm) harjavart, koe kinni löömiseks joonlaua jupp, vöö rakendasin ülesse toolide vahele. Tegemisest ei mäleta kahjuks midagi.
    http://static.flickr.com/108/261323647_81916f67f8_m.jpg
    Värvideks on poti sinine, veini punane ja keskel on sambla roheline triip.

Member

http://www.pildid.ee/displayimage.php?album=lastup&cat=19427&pos=1

Üks huvitav pildike ka :D
    Ehk tekib veel kellegil huvi sellise tegemise vastu…
    Aga kõik vööde tegemise õpetused on endiselt teretulnud 😉

Pireparm
    Member

Hea kirivöö õpetus on Käsitööalbumis nr. 22 1987 aastal ilmunud. Üldse on see üks parem tehnikate ja töövõtete raamat mis välja antud. Kellel on siis saate kõik õpetusede kätte. Seal on ka kõlavöö õpetus ja igasugused paelte ja nööride tegemise õpetused, sõrmikute ja sokkide tegemised, tikandid, kudumisõpetused ja palju muud.

Member

Sain ma õieti aru, et peaks korraldama kirivööde tegemise kursuse? Teeks nüüd loenduse, et kui palju on huvitatuid ja kus kandis inimesed elavad.

Kail
    Member

Juhuslikult avastasin, et mul on see Käsitööalbum olemas (nr. 22 1987 )
    Kui keegi on väga hädas, siis ehk saan skännida.

Member

Mina oleks kindlasti õpetusest huvitatud! Kursusel võiks ka käia 😉

Kail
    Member

Lubasin ammu kirivöö õpetuse siia:
    lk.1
    lk.2
    lk.3
    Käsitööalbum nr. 22 – 1987

Member

marihen kirjutas:

On üks mure!
    kust leida kõlavöö kudumise juhendit. on küll olemas see Käsitööalbum nr.22, aga ehk leiaks kuskilt veel midagi. Äkki keegi tea
    b?

Member

@marihen wrote:

kust leida kõlavöö kudumise juhendit. on küll olemas see Käsitööalbum nr.22, aga ehk leiaks kuskilt veel midagi. Äkki keegi teab?

Kõlavöö õpetuse koos joonistega leiab 1938 aasta raamatust Eesti Rahvarõivad. Lk 7-9.

t7pi
    Member

samast raamatust leiab ka arhailise võrkvöö tegemise õpetuse. selle tegemine/oskamine on täpil viimase poole aasta märg unenägu olnud… :P
    kui keegi oskab/õpetab/omab, PALUN TEADA ANDA

urvake
    Member

Käsitööalbumis nr.19 1984 on 10-18 lk. sellised teemad “Nöörid, paelad”, “Kõlavöö”, “Kirivöö”.

Member

Ussimustriga kõlavööga saan juba hakkama :D :D
    Aga kas keegi on näinud erinevaid kõladega tehtavaid mustriskeeme kusagil???

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 302 total)
  • The topic ‘Vööd’ is closed to new replies.