Viltimine (artikkel)

Homepage Forums – MUUD TEHNIKAD – Viltimine ja vanutamine Viltimine (artikkel)

 • This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 68 total)
 • Autor
  Postitused
 • #287
  Avatarreaung
  Member

  IseTegija soovitab – veel samal teemal: Lisaküsimused viltimisest

  Suures valikus vildist asju:
  http://bottanemez.freeweb.hu/
  Veel posu vildist asju, eriti kaunid on mu meelest kotid:
  http://www.yurt.org.yu/index.html

  #20083
  Avatarcrazy
  Member

  Vee ja seebiga ehk märg viltimine
  Vildist pallikesed/kuulikesed:
  Õpetus, ilma pildita ingl k
  Pikk põhjalik õpetus, ilma pildita ingl k
  Lühike õpetus, ilusad värvilised pildid ingl k
  Pesumasinas suka sees viltimine ingl k
  Pallikesed kassile mängimiseks ingl k
  Foorumi teema kuulikeste märjast viltimisest, ilusad pildid ingl k

  Ilus pilt vilditud nõelapatjadest

  Foorumid:
  Arutelu ja küsimused viltimise teemal – alafoorum craftster.org’is ingl k
  Valmis vilditud esemed erinevates viltimis tehinkates – alafoorum craftster.org’is ingl k
  Viltimise alafoorum – alafoorum Ihan Itse foorumis soome k

  #20084
  Avatarkayl
  Member
  #20085
  Avatarriinukas
  Member
  #20086
  Snowdrop
  Member
  #20087
  Avatarkriuks2
  Member
  #20088
  Avatarsuvelilleke
  Member

  Vaatasin ennist siin mitmel neid uhkeid vildist kirjusid palle. Enamik neist tehtud nõelviltimise tehnikas. Kuid see võtab ju nii palju aega, kas poleks lihtsam see pallike villast algul rohelise seebiga niisama käte vahel ära vanutada ja alles siis nõelga neid värvilisi villasid kaunistuseks peale panema hakata? Pole kahjuks ise ühtegi nõelaga vilditud asja käes hoidnud, seega ei tea, kas tulemus on erinev tavameetodil tehtust. Harilikult vee ja rohelise seebiga saab küll kraasitud villast pall kähku valmis.

  #20089
  Avatarkayl
  Member

  Suvelilleke, on küll lihtsam, kui sulle meeldib n.ö. märg viltimine. Mina näiteks selline kiiksuga (?) inimene, kes ei kannata kätega seda nühkimist 😯 täiesti kananahk tuleb.. aga vilditud asjad meeldivad küll. Seega on nõelaga viltimine igati asjakohane. Pealegi on olemas ka sellised nõelte hoidjad, millega suuremaid töid tehkse http://www.woolery.com/Pages/felting.html#needlefelting aga neid paraku vist siit ei õnnestu osta :?

  Ja veel.. nõelaga ei pea sugugi asju üleni viltima. Saab mängida pinnaga edukalt.. kuskilt tihedamaks teisest kohast jätta peaaegu lahtiseks heide jneTasub katsetada küll :)

  #20090
  Avatarfurb
  Member

  Leidsin pilte lahedatest vilditud käpiknukkudest 😆
  http://www.hib-wien.at/projekte/textil/handpuppen/
  sellel lingil noolt klõpsates näeb neid palju erinevaid

  #20091
  AvatarKati
  Member

  @kayl wrote:

  suvelilleke, Mina ntks selline kiiksuga (?) inimene, kes ei kannata kätega seda nühkimist 😯 täiesti kananahk tuleb..

  Siis pane kummikindad kätte. Või mullikilekott. Mullikile aitab viltimisele kaasa 😉

  #20092
  Avatarcrazy
  Member

  Vabatehnikas vanutatud sall soome keelse õpetusega mida on proovinud Koduhaldjas ehk vahva räptsep, Mann ja Anniki. Isetegijatest on seda teinud kriuks2, Blacky post 1, Blacky post 2, Maki , Käsi ja crazy.

  Sellel lingil ka minu poolne pisike kirjeldus kuidas tegin.

  PS. Keerake lina mitte käterätiku sisse. Käterätik on ju selline kohev ja see vill jäi sinna täitsa osavasti kinni. Soome keelt ei mõista ja emal lasin selle tõlkida alles siis, kui oli juba ühe korra pesus käinud. Käterätiku küljest selle lahti saamine tuli erilise raginaga. Lina küljest tuli juba täitsa hästi :D

  #20093
  Avatarcrazy
  Member

  @riksu wrote:

  Tere!
  Olen uus siin foorumis ja kuidagi ei saa nagu asjale pihta.. Raske kuidagi nagu konkreetset asja otsingust leida.Annab 100 muud asja.
  Küsisin vildistamise kohta, nägin siin kellegil nii marudat jänest ja seal lehel pakutud netilehekülge aga seal pole miskit õpetust.
  Nii tahaks ise proovida!!!! :P

  @ampsak wrote:

  http://www.knitaddicted.com/html/28.html sellelt lingilt leidsin kord taolise õpetuse:
  To Felt: Put into washing machine (small load size). Hot water/cold rinse with a little soap.Complete cycle. It may take 2-3 cycles.

  @elts wrote:

  Hansapäevade ajal näidati käsitsi viltimist. Tundus päris lihtne olevat. Mütsi tehti näiteks nii: papist või plastikust shablooni ümber mässiti heiet, seoti värvilise lõngaga risti-rästi kinni (siis jäävad värvilised kriipsud mütsi sisse), pandi kõik madalasse vanni seebivette ja hakati kätega patsutama-mudima. Niikaua patsutad, kuni on vildiks muutunud, kuivama ja valmis.
  Vist oligi kõik :)
  Aga villane ese vildib pesumasinas ära küll, kui pesed tavalise pulbriga kuumas vees. Vene ajal tehti nii barette, kui poes polnud saada ;)

  @siiri.s wrote:

  Sellel lehel õpetus kuidas teha vilti – http://kuninga.parnu.ee/vanaleht/kasitoo/page4.html

  @Blacky wrote:

  Ma olen käsitsi koerast kammitud pehmet aluskarva viltinud. Sooja vee ja seebiga ning vildikihti kätevahel hõõrudes. Väga ruttu läks viltjaks ning spetsiifiline lõhn läks seebiga pestes ka välja.

  @Ly wrote:

  Loen, et käsitsi viltimisel tuleb hõõruda vilti mõlemalt poolt. Küsimus selline, et kui tahan teha susse ja võtan jala ja panen selle ümber villa, et kuidas ma saan siis seestpoolt hõõruda vildiks. Sama küsimus peakatte kohta.

  @jutupaun wrote:

  mütsi jaoks tee tugevast papist sabloon mille ümber pane vähemalt 3 kithi villa loori. Sabloon peaks olema poole suurem kui lõpp tulemus Servad keera üle servade. kihid peavad jooksma villalooril kihid peavad jooksma omavahel risti. kasta villaloor märjaks ja hõõru pehmelt seebiga sisse. jätka hõõrumist kuni villa kihid on ükseteise küljes kinni. jälgi eriti servi. Lõika müts alt lahti ja võta papp välja. Natuke võib hõõruda ka mütsi seest poolt. nüüd hakka mütsi vanutama. hõõru mütsi käte vahel võimalikult kuuma vee alla kastest teda. vastavalt kuida pidi vanutad ja hõõrud seda pidi tõmbab müts kokku.

  Sussid tehakse ka sablooni peale ja lõigatakse pärast auk sisse.

  @Kati wrote:

  Vaata siit http://www.allfiberarts.com/library/felt/blfelt.htm kuidas viltida. Kui vildid susse siis teed enne 30-40 cm suurema shablooni ja paned sellele samamoodi villa, kattes mõlemad küljed. Jälgi, et ei jääks hõredaid läbipaistvaid kohti. Servades olev vill “kleebi” seebivahu abil shablooni teisele poolele. Sealjuures vaata, et ei jääks sinna rulle ega pakse villatupse /eriti nurkades!). Mustrit tehes pead samuti nende tagasikeeratavate servadega arvestama.
  Kui viltima hakkad siis algul vajuta tööd ettevaatlikult kuni kaovad kohevad kohad ja vill on vastu shablooni. Siis võid hakata ettevaatlikult hõõruma kuni näppudega pinnalt tõmmates enam villakakihid ei eraldu. Vildid nii mõlemad pooled, ära sealjuures servi unusta! Siis võid lahti lõigata. Nüüd hõõrud läbi sisemise poole ja eraldi veel servakohad, et needki ülejäänud tööga ühtlased oleks. Ja hakkad vanutama. Abilisteks kuum vesi, seep, (mullikile, bambusmatt, pesulaud või miks mitte kummist reljeefse mustriga jalamatt). Ja just nii nagu kirjutas jutupaun- hõõrumise suunast sõltub kuhu poole töö väiksemaks vanub.

  @vahva rätsep wrote:

  Minu poolt vaba tõlge neile, kes soome keeles eriti kodus pole:
  Vabalõngavanutus(vlv)

  Vlv-s vanutatakse lõngu kokku masinpesuga. Vähemalt osad lõngadest peavad olema villased, mida pole töödeldud masinpestavateks, näiteks Huopanen või Pirkka. Lisaks võib kasutada mis iganes lõngu.Lõngadele võib lükkida ka pärleid jm.

  Lõngad panna kangale, mis võib olla ka vana lina. Ruuduline või triibuline lihtsustab lõngade asetamist kindlas suunas. Soovitud töö suuruse saamiseks tuleb arvestada kokkutõmbumisega, näit. Huopanen umbes 20% pikkusest. Vajadusel võib lõngu kuivviltida ristumiskohtades viltimisnõelaga. Lõngade sekkavõib lisada ka viltimisvilla(heie). Siis kangas keeratakse rulli, mis seotakse kinni näit. kummiga. Rulli võib panna vana sukapüksi säärde, et takistada lahti minemist ja villakiudude levimist pesumasinas. Siis rull panna pesumasinasse koos muu pesuga ja pese.

  #20094
  shalla
  Member

  Viltimisest eesti keeles

  #20095
  kikukas
  Member
  #20096
  Avatarcrazy
  Member

  Laupäeval käisin Vildikojas ning küsisin seal ka kursuste kohta.

  Veel kursus Tallinna Rahavülikoolis: Nuno-vildi kursus. Mõtlesin võimaluse korral sinna minna. Keegi veel? 🙄 :D Aga sinna on aega 3 kuud, eks jõuan mõelda või ise aretada kui kannatus katkeb :P

  Nuno viltimine toimub koos kanga ja villaga või muu vildistuva lõnagaga ehk need materjalid ühendatakse omavahel. Kangaks siis (ainult?) siid. Netist olen väga väga vähe selle kohta leidnud, sellepärast ka huvi kursuse vastu kuigi hind on ka “hea” + veel materjalikulu. Polly Blakney Stirling’i nuno vildi Galerii 1 ja Galerii 2.

  Da Vincis maksis viltimisnõel 35.- ning alust ei silmanud kusagil. Ise võtsin praegu arvutikastist need valged põrutuskaisted ja täitsa saab hakkama selle peal, ikka parem kui sõrmed läbi sõelud nagu siiamaani tegin.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 68 total)
 • The topic ‘Viltimine (artikkel)’ is closed to new replies.