Probleem kleidi suuruse ja materjali arvutamisega

Homepage Forums – KUDUMINE – Kootud esemed, mustrid ja juhendid Probleem kleidi suuruse ja materjali arvutamisega

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • Autor
    Postitused
  • #9364 Reply
    Guest

http://www.garnstudio.com/lang/ee/pattern.php?id=3854&lang=ee
    No nii äge kleit, et ei suutnud kauem vastu panna ning otsustasin julguse kokku võtta ning jälle Teie kui kõike teadjate ja oskajate poole pöörduda.
    Probleem nimelt selles, et tütar kellele see kleit tuleks on 9 aastane ja kogu muster ning lõnga kulu tuleks arvestada välja 9 aastase jaoks ja siin jään ma küll totaalselt hätta. Ehk on kellegil siin sellist aega ja tahtmist mind sellega aidata. Oleksin tohutult tänulik.

#289830 Reply
    Kissu
    Member

Lõngakoguse arvutamises olen ma nõrk :)
    Aga kleidi suurendamise osas – ma miskit kavalat valemit ei oska küll anda, aga tee proovilapp ja mõõda selle pealt. Seelikuosa kootakse ju küljelt-küljele, järelikult on sul vaja proovilapi järgi välja arvutada seelikuosa pikkus ja siis muudkui kood kuni lapsele ümber ulatub :) Siis kood vastavalt õpetusele mustriosad (alumise mustri jaoks pead saama silmade arvu, mis jagub 18-ga ja ülemine 8-ga, eksole) ja pärast seda passeosa, no seda pead jälle lapse pealt mõõtma, eks need 9-aastased ole ka erineva suurusega.
    Kleit on väga ilus, aga kui ma oma peaegu üheksast vaatan, siis ma teeks vöökoha ikka vöökohale ja kleidi teeks põlvini umbes.
    Ühesõnaga – tee proovilapp ja mõõda laps üle ja arvuta, ega siin vist palju lihtsamat lahendust ei ole.

#289831 Reply
    Guest

Mõtlesin ka proovilapile ja katse eksituse , kudumise harutamisega proovima hakata aga sellega kaasneb üks probleem. Mul pole veel lõng tellitud, ei oska välja möelda palju seda peaks olema, et puudu ei jääks samas liiga palju ei tahaks kah osta, lõng pole ju odav. Nii ei saa ka proovilappi enne teha kui lõnga kogust teada pole :?
    Aga selle passe vöökohale toomise mõte on küll hea, seda peaks kohe kaaluma, aitähh !

#289832 Reply
    Member

Mingi lõng peaks sul ikkagi olema, et saaksid kogust arvutada.
    Niisama “laest” seda kogust päris võtta ei saa.
    Vähemalt peaksid teadma, kui jämedast lõngast plaanid kududa ja analoogse lõnga otsima, et proovikapp teha.
    Vaata, kui palju on grammides meetreid ja otsi analoogne lõng.
    Või pead lõngapoodi 2x külastama = enne proovilapi kudumist ja pärast proovilapi kudumist. ;)

Kleidi pikkuse silmuste arvutamiseks on lihtne nipp. ;)
    Võta kudumisvarrastele vastava sama suurusega heegelnõel ja heegelda kettsilmustest heegelkett.
    Kettsilmuste arv = silmuste arvuga kududes. (Nii umbestäpselt). ;)

Kui otsustad villase lõnga kasuks, siis hea “lollikindel” ja kvaliteetne lõng on Jil.
    Soovitan seda ka oma kogemuste põhjal … lõngahoolikuna on mu näppude vahelt palju erinevaid lõngu läbi käinud …
    Sellest on kootud ja heegeldatud ka Aasta Ema ja Aasta Isa lapitekke.

Lisaks soovitan nn “vööd” vöökohale mitte tuua, vaid rinna alla planeerida.
    Miks?
    Lapsed kasvavad kiiresti ja kui alguses teed talle nö maani kleidi, siis kasvades hakkab eriti silma see, kui vöökoht on nihkunud ja pole enam õigel kohal.
    St kleit muidu paras, kuid vöökoht reedab, et “asi pole enam õige”.
    Kui arvestad selle nn vöökoha rinna alla, siis see ei hakka kasvamisega nii väga silma, kuna vöökoht on juba teadlikult nihutatud kõrgemale.
    Seega soovitan ampiirlõikelist (vöökoht kõrgemal) varianti.
    Ise teeksin sellise. ;)

#289833 Reply
    Member

Mina tegin toona neljasele lapsele kleidi, mis sai nii suur, et saame seda igavesti kanda. Kui lapsele enam ei kõlba, siis harutan pihaosa üles ja kannan ise seelikuna (minule on asi siis küll vaid põlveni)
    Punast lõnga kulus mul terve Raasikult ostetud viht tavalist kahekordset villast lõnga. Teadjamad öelge nüüd, kas seda on, 250 grammi? 300 grammi? Lisaks siis kirjut ja valget. Kirju oli oma eelmises elus olnud ühe väikelapse vest (kudusin iga neljanda edasi-tagasi rea kirjuga).
    Ka saad natuke reguleerida lõngakulu seelikuosa laiusega. Mina tegin üsna soovituste kohaselt, aga vaatan nüüd hiljem, et teised on teinud ikka hoopis kitsama seelikuosaga variandid, mis mulle meeldib ehk natuke rohkemgi.
    Lisaks arvesta sellega, et alumine mustriosa on üsna lai (meie seelikul 7 cm) ja see venitab oma raskusega seelikut veel pikemaks. Ning lühemaks teha on seda ilma harutamata praktiliselt võimatu. Nii mul ongi vöökohal seelikut kolmekordselt, sest harutada kogu nähtud vaeva ma ei raatsinud.
    Alumise mustriosa jaoks lõin silmi päris palju juurde, muidu hakkas imelikult balloonseelikuks kiskuma, aga see võib olla ka seotud minu üsna lõdva kudumisega.

Minu soovitus on, et koo kleit arvestades sellega, et vöökoht on vöökohas, kui saab liiga pikk, siis tõstad vöökoha rinna alla. Kui saab liiga lühike (aga seda ma hästi ei usu, sest minu oma sai tubli 12 cm pikem minu arvutustest ja proovilappidest hoolimata), siis saad alumisest servast seelikut alati pikemaks kududa. Kui ma veel ei teadnud, et meie kleit saab igavese kasvuvaruga, siis mõtlesin, et kui laps hakkab kleidist välja kasvama, siis koon uue pihaosa. Nii soovitan ka sulle. Pihaosa kudumine on terve kleidi tegijale käkitegu.

#289834 Reply
    Guest

Lõnga plaanin tellida selle Dropsi Fabeli nagu mustris on antud. Olen vaadanud poodides mitmeid sarnaseid lõngu kuid kõik teised toonid ei tundu õiged olema. See tsilli punane on nii äge. Minu lõngade tagavaral kodus pole kahjuks enam silte ümber, pean ikka poodi näppima ja uurima minema. Arvan, et pikkuse arvutamisega saaksin isegi hakkama aga kardan neid muid parameetreid. Noh et millal teha lühendatud ridu, millal oleks õige tagasi pöörata, et ikka ilus jääks,mitte liiga toru aga ka mitte liig lai ja et passe jaoks õige kogus silmi jääks jne. Vaadake ma pole nii proff kui teie ja see oleks minu esimene selline suurim ettevõtmine. Tahaks et hästi õnnestuks siis ehk julgen ka edaspidi midagi suuremat ette võtta.
    Mis vöökohta puutub siis mulle endale meeldivad lastel seljas sellise kõrgema passega kleidid. Päris maani kleiti poleks tahtnud aga veidi pikema küll kui tavalised lapse kleidid.

#289835 Reply
    Kissu
    Member

Aga siis pead ikkagi leidma mingi lõnga, mille 50g=205m ja sellega proovilapi tegema, mille järgi arvutada. Kui sa kood nii pika toru, mis inimesele ümber ulatub ja selle küljelt silmused üles korjad, siis sul ongi ju õige arv silmuseid… Kui tahad topeltkontrolli, siis tee Põhjatähe õpetuse järgi – heegelda samast lõngast sama nr heegelnõelaga kett ja loe silmused üle. Siis saad teada, kas pead selle ülemise mustririba jooksma saamiseks silmuseid pigem juurde ksvatama või vähemaks kahandama.
    Nende lühendatud ridade osas on kardetavasti ikkagi lugu selline, et pead lihtsalt proovima. See sõltub sinu kudumiskäekirjast ja maitsemeelest ja sellest kui pika sa selle seelikuosa otsustad teha lõpuks. Ainult sina ise tead, milline on sinu jaoks paras, mis pole liiga lai ega liiga kitsas.

#289836 Reply
    Sirtsuk
    Member

Mina tegin selle kleidi oma 5 aastasele. Kulus 3 tokki fabelit(piiga üsna kõhnat sorti ka), aga 9 aastasee soovitaks vähemalt 5tokki fabelit. Oma äranägemise järgi hakka tegema seelikuosa, kui ümberõõt on seelikul paras, saad ülemist osa edasi aretada.

#289837 Reply
    Guest

Minu tüdruk on kah kõhn aga suhteliselt pikk . Tellisin 7 tokki . Kui üle jääb teen veel miskit kleidi juurde (põlvikud, peapaela , kotikese jne). Loodan, et lõng tuleb kiiresti.
    Pikkusega on asi selge nii enam vähem, laiuse arvutamine on veel segane aga eks teen siis katse eksituse teel.
    Aitähh Teile kes kaasa aitasid mõelda.

#289838 Reply
    Guest

Tekkisid veel selline küsimus (võibolla on see teie jaoks jube rumal küsimus) ……. selles mustris tehakse lühendatud ridu erineva pikkusega. Üks kord tuleb tagasi pöörata seeliku keskosalt ja teine kord tuleb pikemalt kududa enne kui tagasi pöördud. Kas sellel on mingi kindel põhjus ja kas see on kindel valem, et just sellise tihedusega tuleb teha neid lühendatud ridu. Et just nii tuleb kõige kenam . Või peaksin ikkagi lähtuma sellest, et seelik suurem ja seega lühendatud ridu tegema vähem/rohkem;?

#289839 Reply
    Member

See on selleks, et tekiks selline ühtlane laienemine, mitte ühelt kindlalt joonelt läheb seelik partsti laiaks. Mina arvutaks justnimelt selle valemi või proportsiooni välja, millega need lühendatud read tehtud on, et kui sagedasti ja mis pikkusega neid teha ja arvutaks selle pikema seelikuosa peale ümber. Ja siis kooks seelikut täpselt nii kaua, kui ta ümber ulatub.

#289840 Reply
    Guest

Ja muidugi, see ühtlane laienemine on küll täitsa loogiline ja lühendatud ridade arvutamine kah eriti keeruline pole aga kui tihedasti ma neid lühendatud ridasi teen, seda ma ei oska kuidagi välja arvutada :? 😳

#289841 Reply
    Guest

Jagan oma rõõmu. Selline ta siis tuli. Valmis sain täpselt lapse jõulupeoks :P
    Aitähh veelkord kõigile kes aitasid.

#289842 Reply
    Member

Väga ilus! Tahaks seljas ka näha :)

#289843 Reply
    Guest

Selline siis seljas !

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
Reply To: Probleem kleidi suuruse ja materjali arvutamisega
Your information: