Õpime tegema asju pärlitest

Homepage Forums – MUUD TEHNIKAD – Pärlimängud Õpime tegema asju pärlitest

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 1,045 total)
  • Autor
    Postitused
  • #832 Reply
    mdm beadalot
    Member

Üritan nõu anda…
    Milliseid vahendeid ehete tegemiseks vaja: pärlid, nõelad, niidid, traadid, tamiilid, tangid, kinnised, liimid jne????? Ma olen täiesti ise õppinud pärlifanaatik ja seetõttu ei ole ise nõu keleltki saanud, kuid kui liiga laialivalguvaks lähen, andke teada – korjan ennast jälle kokku :P

Kui mina alustasin, polnud mul nõela (sedasi tegin ehteid aastaid) – lükkisin pärlid tamiili otsa, sest tamiil on kangem (niidi puhul tuleks niidi ots liimi või küünelakiga tugevamaks/kangemaks teha). Nii et nõel pole kohustuslik, ehkki võib kergendada tööd (see on harjumuse asi). Pärlinõelu saab näiteks osta Karnaluksist, Käsitöömaailmast Ülemiste keskusest. Neil on see kohe peale kirjutatud.

Niidid, tamiilid, traadid, kummid. Niidi miinuseks on tema kehv vastupanuvõime pärli teravatele äärtele (teravad ääred on tavaliselt pulkadel ja lõigatud pärlitel – kui lähedalt vaatad, on näha lõikeserv). Niidi plussiks on aga tema pehme, kuidas ma nüüd ütlen, langevus (?) – s.t ta istub ilusti ümber kaela, ega turrita või hoia ennast kangelt. Niidile võib halvasti mõjuda niiskus, mehhaaniline jõud ja ka aeg. Pärli niiti saab osta näiteks Tiimarist, Käsitöömaailmast Ülemistes, kunagi sai ka Abakhanist, kuid praegu ei tea.
    Tamiili miinuseks on see, et ta võib, kuid ei pruugi kangelt jääda (soovitaks tamiili läbimõõduga 0,20 mm; kui teed üherealist käe-,kaela-, jalaketti võib olla paksem, sest siis ei pea ühest pärlist mitu korda läbi minema). Tamiili plussiks on see, et kuna ta on monokiud ja ei hargne nagu niit, siis on teda palju lihtsam nõela taha saada. Tamiilile võib halvasti mõjuda suur kuumus ja UV-kiirgus (päikese käes muutub lõpuks rabedaks). Tamiili saab osta kalandus-, spordi- ja majapidamispoodidest. Mina ostsin Ülemiste Handymannist 0,20 mm tamiili 200 m 15.- (üks odavamaid). See oli läbipaistev. Muidu on neid ka pruunakaid, rohekaid ja sinakaid jne.
    Kumme on erinevaid – osad on monokiud, siis on mitmekiulisi ja veel kummid, mis on kaetud tekstiiliga. Kõige kergem on töötada monokiulise kummiga (sobib enamik töödeks). Tekstiiliga kaetud kumme (on mõeldud kudumite sisse, et parandada elastsut ja ära hoida väljavenimist) on parem kasutada näiteks heegeldatud ehete puhul või suurte aukudega pärlite korral. Väikeste pärlite puhul hakkab tekstiil kummi peal kogunema ja tekitab tropi nii, et ei lähe pärlist läbi. Kummile peaks samuti UV ja kuumus ja teravad servad halvasti mõjuma. Muidu saab tekstiiliga kaetud kumme osta Abakhanist, tavalisi kumme Tiimarist, Ülemiste Käsitöömaailmast.
    Traate on samuti erinevaid – erineva jämedusega, erinevast metallist, värvitud, tekstiiliga kaetud. Traadiga tegelemine on omaette teadus: saab kasutada ripatsite tegemisel, keti tegemisel, ja siis on veel üks liik mida nimetatakse wire wrapping. Traate saa Vunderist, Tiimarist, Da Vincist.

Pärlid.
    Klaaspärlid. Seemnepärlid – nime saanud sellest, et algselt valmistati nii pisikesi helmeid seemnetest. Valmistatakse nii, et peenikesed klaasist torud lõigatakse lühikesteks. Kui neid lisaks kuumutatakse teatud temperatuuril, siis muutuvad nende kujud ümaramaks (need ei lõika niiti). Seemnepärleid jaotatakse viimistlemise järgi: hõbetatud sisuga, värviga kaetud, värvitud sisuga, pärlmutterläikega, vikerkaare läikega, metalse läikega, kaetud hõbedavärviga, kandilise sisuga, lõigatud (charlotte – üks pisut diagonaalne lõige, on ka kahelt poolt kumerus maha lõigatud). Neid on siis ümaraid ja kandilisi (3, 4, 6-tahulisi). Veel on pulgad, mida kohati nimetatakse ka tihvt-pärliteks. Neil on ääred peaaegu alati teravad. Neid viimistletakse samuti nagu seemnepärleid, lisaks on neil veel vindiga variant.
    Ma pole märganud, et Eestis kasutataks pärli suuruseid, sest nagu te ilmselt olete märganud on osad nii väiksed nagu liivaterad, osad suured, et saad tikkimisnõelaga vabalt läbi (siin prinditav rahvusvaheline suuruste kaart http://www.snazzycat.com/oscommerce/catalog/BEAD_METRIC.php ). Klaaspärlid: Da Vinci 19.90 (20 gr), Ülemiste Käsitöömaailm 9.90 (20 gr), Idakeskuse Lõngaparadiis 7.- (20 gr), Vunderis oli vist samast klassist kui Da Vinci. Muidugi võib vahetevahel leiduda pärleid ka poodidest nagu Super Box, Novalux, HyperRimi.
    Klaaspärleid on igas suuruses ja kujus. Jaotatakse veel näiteks pressitud klaasiks (lehekese, lille, liblika jne kujuga) ja lõigatud klaasiks (lõigatakse vääriskivide eeskujul).
    Muidu on veel klaasist pärl nn kassisilm (nimi imiteerib poolvääriskivi tiigrisilma). See on tegelikult optiline klaas, mida valmistatakse peenikestest torudest, mis surutakse kokku ja sellest lõigatakse välja pärl, mis valguse käes siidiselt helkleb. Neid olen Balti jaama turult ostnud valmis keedena (12.- kee, kuskil 30 cm pikkune on kindlasti).
    Plastikpärlid. Neid on erinevas suuruses ja kujus: ümarad, riisikujulised, kandilised jne. Ka pärlmutterpärlid kuuluvad siia. Abakhanis ja Kangas&Nööp 7-7.50.- väike pakk, Abakhanis ja Vunderis 20.- pakid, Ülemiste Käsitöömaailm 12 rida pärleid kuni 40.- (kokkuvõttes odavamad kui mujal), Idakeskuse LõngaParadiisis üks rida pärleid 12.-, Da Vincit enam ei mäleta 😳
    Looduslikust materjalist pärlid. Puust on suht odavad, kuid luust suht kallid. Abakhanis ja Karnaluksis 10.- (?). Veel on erinevad mineraalid/kivid, mis on kah suht kallid võrreldes klaaspärlitega (poolvääriskivid). Viimaseid saab kindlaks teha selle järgi, et auk on neisse puuritud ja nad on sellised raskemad ja külmemad… Pole nagu müügil näinud. Kivikilde võib saada küll mõnikord hea hinna eest, kui on valmiskeed allahinnatud. Siia alla kuuluvad veel merevaik ja ehtsad (pärlikarbi) pärlid ning pärlid ja killud pärlmutterist (pärlikojast). Ka on helmeid korallist – need on siis selle koralli värvi, millest tehtud (tavaliselt valge ja punase erinevad toonid) või valge korall värvitud erinevat värvi. Need on kujult väga ebaregulaarsed.
    Metallist pärlid. On plekist, messingust, vasest, hõbedast ja ka kullast (või hõbetatud/kullatud). Kui neid tahad, siis piilu pärli sisse, see peab olema täiesti tühi ja ääred suht teravad. Muidu on ka plastikpärleid, mis on metallivärvi värvitud. Üks link, mis annab aimu nende pärlite olemusest: http://www.pp.htv.fi/ustrombe/Bali_helmet.html
    Kristallpärlid. Eestis pole neid kohanud. Maailmas on üks kuulsamaid brände Swarovski. Need on klaasist, millele lisatakse juurde erinevaid aineid. Üks kindel lisa on plii, mis muudab pärlid raskemaks ja annab neile erakordse läike ja sära (nagu kalliskividel). Olen lugenud, et swarovski kristallidel on plii sisaldus umbes 30%, kuid seda ei peeta sugugi kandjale ohtlikuks (kui just väääga suures koguses neid kõhtu ei neela 😉 ).

#44605 Reply
    mdm beadalot
    Member

Kinnised
    Vedrukinnised. Neid on ka igasuguse kujuga: ümarad, ovaalsed, südamekujulised. Abakhanis saab osta ühekaupa 3.50 (vist), kuid proovi need alati üle, et need töötaksid; Tiimaris saab osta pakiga, kuid minu kogemus on näidanud, et nendest kasutamiskõlblikud on väga vähesed; Ülemiste Käsitöömaailmas on pakis vist 5 tk 9.90 (pole ostnud ega tea kvaliteeti); Karnaluksist oleneb hind sellest, kui palju ostad (muidu sama hinnaklass, mis Abakhanis). Kangas&Nööbis on Gütermanni omad, need on kallid, kui Gütermanni loetakse Euroopas ja mujal väga heaks kvaliteediks.
    Kruvikinnised. Osadel on pealispinnal muster, mis kergendab lahti keeramist. Neid saab osta Balti jaama turult, Abakhanist, Karnaluksist…
    Haagid. Olen näinud, et kasutatakse ka õmblustoodete haake, kuid neid tuleks painutada rohkem kokku, et nii kergelt lahti ei tuleks. Ise saab ka traadist teha. Siin on õpetusi http://www.wigjig.com/jewelry-making/loops/pg17.htm
    Suurem pärl. Seda olen mina rohkem hakanud kasutama, kuna ma pole rahul vedrukinniste kvaliteediga, sest ka need väsivad. Pärli kasutamine nõuab alguses harjumist – näiteks käeketi panemisel võib algul tunduda ebamugav, kuid tegelikult on see sama liigutus, mida teed mansetinööbi avamisel/sulgemisel. Aasa tegemisel tuleb vaadata, et see tihkelt läheb ümber pärli. Kui aas aja jooksul läheb kõdvemaks, sest tamiil pisut venib, siis annab lisa tamiiliga/niidiga seda väiksemaks teha: aas on ju ehte küljes – see koht kus ehe läheb üle aasaks, kus ühest pärli reast saab kaks – sealt tuleb jagunevatest ridadest võtta üks pärl edasi ja teha sõlm. Tjah see oli segane. Kui kellelgi vaja, siis teen joonised…
    Kui suurt pärli pole olen teinud väikestest pärlitest seest õõnsa palli, mis samamoodi läheb aasast läbi.
    Nööp. Kah üks käepärasemaid variante: kas aasaga või piluga.

#44606 Reply
    Member

pärlite õpituba võiks alata just sellest teemast!
    tänud beadalotile, kes meid asjaga kurssi viib!

#44607 Reply
    aprikoos
    Member

Mingem nüüd edasi.Võibolla põhilisemad töövõtted ja mõni näitlik lihtsam asjake-kõrvarõngad või kaelakee näiteks.Soovin teada sõlmimiste-sidumiste saladusi jne.

#44608 Reply
    mdm beadalot
    Member

@aprikoos wrote:

Soovin teada sõlmimiste-sidumiste saladusi jne.

Kas sa mõtled makramee tehnikat?

#44609 Reply
    mdm beadalot
    Member

Ma pakun välja esimeseks tehnikaks lille-keti. See on väga lihtne. Siin on link, kus on väga hea õpetus http://beadwork.about.com/library/weekly/aadaisychain.htm .

Võta niiti vastavalt sellele, kas teed käeketi või kaelakee. Siin üks soovitus, kui sa ei tea täpselt palju niiti vaja on (hiljem saad juba silma järgi võtta) – keri niidirullilt tundejärgi niiti aga ÄRA NIITI KATKI LÕIKA, vaid jäta ta niisamuti – kasuta väljakeritud osa. Kui tuleb niidist puudu, saad kerida niidirullilt juurde ja lõpetada kett teisest otsast.
    Vali kinnis (vt ülalpool toodud variante) ja kinnita see sõlmega. Kindluse mõttes tuleks sõlme peale panna tilga liimi või küünelakki.

Kui tahad teha palju lille-kette ühele käeketile/kaelakeele, siis otsi/osta suure auguga pärl, mis oleks vahetult kinnise kõrval ja kuhu iga lille-kett lõppeb. Näiteks: Kinnis – suure-auguga-pärl – lille-kett – suure-auguga-pärl – kinnise-teine-pool ja siis lähed tagasi suure-auguga-pärl – lille-kett – suure-auguga-pärl – kinnis jne

Järgmisena võiks olla laia lille-keti õpetus. Andke teada siis, kuidas läheb

#44610 Reply
    aprikoos
    Member

Kuidas ma sõlme teen-väiksemgi sabake jääb ikka näha?Mis siis veel tamiilist rääkida?See ongi põhiliseks arusaamatuks momendiks.Kuidas traadi puhul käituda?Olen poodides ehteid vaadelnud-väga korrektne töö-lõpetamise kohta näha ei olegi.

Sõlmedest küsisin seepärast,et soovin teha suurematest pärlitest kõrvarõngad.milles on pärlitel tühjad vahed sees (ka kaelakee).Järelikult tuleb need ju kuidagi fikseerida.Ka konksudega korralik ühendamine on probleem. 😳

#44611 Reply
    mdm beadalot
    Member

Millist niiti/nööri kasutad? Kui jämedat? Ma saan aru nii, et nöör jääb pärlite vahelt paistma. Leidsin ühe lingi kus õpetab pärlite vahele sõlmede tegemist. Kuidas inglise keelega muidu on? Leidsin ka pildimaterjali Igal juhul kasutatakse mingeid lisa-jubinaid, et peita sõlmi, mis jäävad kinnise kõrvale:

Muidu peidetakse nööride ja niitide sõlmed selleks mõeldud metallist väikese karbitaolise asjanduste sisse – pannakse tilk liimi ja surutakse kokku. Need omakorda ühendatakse kinnisega.

Kui pärlid pannakse traadile, siis kasutatakse selliseid lühikesi metallist torusid. Traat pannakse torukesest läbi, siis läbi kinnise-aasast ja jälle torukesest ning vajutatakse spetsiaalsete tangidega kinni (tilk liimi ka). Siin on ühel saidil kinnituspärleid näha.

Siin on näha, kuidas sõlmida ja siin on näha, kuidas pärlipidureid ja kalotte kasutada.

Kas vastasin küsimusele?

#44612 Reply
    Susa
    Member

@mdm beadalot wrote:

Andke teada siis, kuidas läheb

Õpetus oli nii hea, et oli kohe vaja järele proovida! Tuli välja küll – ma ise vähemalt arvan nii ;) Ühe asjaga panin õpetusest mööda – ei pannud kinnise ja keti vahele suurt pärlit. Aga mul lihtsalt polnud sobivat rohelist pärlit!
    Kett ise on selline.

Ootan huviga järgmist kodust tööd (või vigade paranduse tööd) ;)

#44613 Reply
    mdm beadalot
    Member

@Susa wrote:

Õpetus oli nii hea, et oli kohe vaja järele proovida! Tuli välja küll – ma ise vähemalt arvan nii ;) Ühe asjaga panin õpetusest mööda – ei pannud kinnise ja keti vahele suurt pärlit. Aga mul lihtsalt polnud sobivat rohelist pärlit!
    Kett ise on selline.

Ootan huviga järgmist kodust tööd (või vigade paranduse tööd) ;)

Täitsa ilus ju. See suur pärl peaks aitama kinnise kohta puhtamana välja paista. Oli ju lihtne tehnika? Sa lähenesid loominguliselt – muutsid keskmise pärli suurust ja sellega ka ümbritsevate pärlite hulka 😉

#44614 Reply
    Member

võtte omandasin, aga mingeid selliseid pärleid mul pole, millest kokku midagi ilusat saaks…

#44615 Reply
    mdm beadalot
    Member

Pärlitest sõrmused. Need on suhteliselt lihtsad ja võtavad vähe aega. Tegemisel saab kasutada nii traati kui ka tamiili. Traadi plussiks see, et hoiab ilusasti vormi, miinuseks see, et otsade peitmine keerulisem, sest kui pisemgi ots turritama jääb, hakkab torkima. Tamiil oleks nagu ses mõttes parem. Tee sõlm, vii tamiil järgmisest pärlist läbi, pane sõlmele liimi või küünelakki ja sikuta tamiili nii, et sõlm läheks järgmise pärli sisse (kui liiga kisud, tuleb ta sealt läbi). Aga enne, kui sõrmust lõpetad – PROOVI – järsku on vaja teha kett lühem või pikem…
    Järgnevalt lihtsamate sõrmuste tegemise õpetused. Neid annab varieerida nii pärlite värvi, kuju kui ka suurustega.

http://beadwork.about.com/library/weekly/aa110298.htm
    http://jewelrymaking.allinfoabout.com/features/beadring2.html
    http://jewelrymaking.allinfoabout.com/features/beadring.html
    http://jewelrymaking.allinfoabout.com/features/flwring.html

Ja veel üks variant, kuidas teha sõrmust traadiga: Otsi sõrmejämedune pulk (näit liimipulk, marker), keera traat selle ümber spiraali, üks traadi ots keera tangidega “silmaks” (nagu nööpnõela silm), lüki pärlid peale (ühevärvilised, mitmevärvilistest mustriga vms), keera tangidega teine traadiots “silmaks”, silmade külge (aasast läbi) võib teha väikesed ripatsid (võta traat ja tee üks ots “silmaks”, pane traadile suurem pärl, keera teine traadiots “silmaks”).

Traadist niipalju, et need, mis Tiimaris müügil, on pisut liiga peenikesed ja pehmed. Kui muud tõesti ei ole, siis võta seda traati pikemalt, murra pooleks ja keera vint peale (pisut trikikas on vindi ühtlus – kui keegi tahab proovida, kirjutan sellest pikemalt). Paksemat traati saab näiteks DaVincist (küsi kindlasti müüjalt infot). Hea traat oleks 1 mm paks.

Edu!

#44616 Reply
    Member

aitähh, ma pean nüüd vähe vingemaid pärleid soetama minema et saaks asja käsile võtta ;)

#44617 Reply
    Member

ikka sai üks käevõru tehtud

nüüd tuleks siis sõrmused ette võtta :O kus neid küll ainult kasutada

#44618 Reply
    mdm beadalot
    Member

@riinukas wrote:

nüüd tuleks siis sõrmused ette võtta :O kus neid küll ainult kasutada

Sõrmuseid saab näiteks suurendades muuta salvrättide ümbristeks… Kui sõrmusekandja pole, siis riputa kaela 😆
    Lahe käekett, õrn kevadine kaunistus…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 1,045 total)
Reply To: Õpime tegema asju pärlitest
Your information: