Nõeltehnika – tuhandeid aastaid vana tehnika

Homepage Forums – ÜLDISED KÄSITÖÖTEEMAD – Käsitöö läbi aegade Eestis ja mujal Nõeltehnika – tuhandeid aastaid vana tehnika

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 243 total)
  • Autor
    Postitused
    t7pi
    Member

http://www.stringpage.com/naal/naal.html

arenes ja oli kasutuses ENNE silmuskudumist ja heegeldamist. sokid, kindad, mütsid jne. absoluutselt ei hargne, töö saab suvalises kohas pooleli jätta.
    ja näiteid leiab veel, kui otsida “naalbinding”
    minul näiteks läheb palju kiiremini kui silmuskudumine :P

Member

et siis spets nõel peab olema? kuidas lõnga kuluga on (näiteks heegeldamisel läheb rohkem lõnga kuii kudumisel). täitsa huvitav asi tundub olema. kus sa seda õppisid?
    nii palju küsimusi 😳 , aga mind hakkas huvitama

mdm beadalot
    Member

Olen teinud :D tegin endale sokid. Võin millalgi pilti teha ja näidata, kuid olen neid juba mõnda aega kandnud 😳
    Lõnga läheb palju – rohkem kui kudumisel või heegeldamisel. Nõel on spets jah, peab olema suure silmaga ja tömbi otsaga (muidu sul näpp verine). Minul võtab külla palju aega. Kõige tüütum on nende lõngaotste teineteisesse “sulatamine” või viltimine :m8hh: Aga muidu vahva teha.

t7pi
    Member

nõelu on tegelikult igasuguseid, lühemaid-pikemaid, peenemaid-jämedamaid, igasugu materjalist… üldjoontes ca 8-12 cm pikk, 0,5-1 cm lai ja lapik. mul on olemas mahagonist, kasest ja paar tükki põdrasarvest tulemas :)
    mul küll ots näpu pihta ei käi, seetõttu just selline pool-terav ots meeldib mulle rohkem.
    õppisin tartus pärimuskojas (antoniuse õu) ja tallinnas rahvakunstiklubis. ja mustreid on kerge paberilt õppida, kui peamised nõksud on selged. alguses on alustamine keeruline, erinevate mustrite puhul ka erinev.

mdm beadalot
    Member

@t7pi wrote:

mul küll ots näpu pihta ei käi, seetõttu just selline pool-terav ots meeldib mulle rohkem.

😯 Siis ma küll ei tea, kuidas sa seda teed!!! Kuhu vastu sa siis nõela surud? Ma hoian tööd näpuvahel, nii et nimetissõrm kohe selle taga – siis võtan nõelale neid aasu ja kuna nende vahel tuleb põigelda, surun vastu näppu, et juba võetud aasad nõelalt kohe maha ei tuleks. Ja kui ikka pool sokki järjepanu teha, hakkab nahk valutama, punetama ja kestendama. Ja tömp ots on ka selle mõttega, et nõelaots kogemata ei läbistaks lõnga.

Võibolla teen siis tugevamini 🙄

t7pi
    Member

ma hoian nimetissõrme natike allpool äkki? või ei suru ma nõela otsa nahaga risti? või siiski pole mu nõel nii terav kui sinu?
    või mu käsitsi õmblemisest tuimestunud vasak nimetissõrm lihtsalt vilistab selle peale… :P

mdm beadalot
    Member

@t7pi wrote:

…või mu käsitsi õmblemisest tuimestunud vasak nimetissõrm lihtsalt vilistab selle peale… :P

icc… karmid naljad, karmid naljad. Aga palun – näita pilte! :P käsitööst ma mõtlen 🙄

t7pi
    Member

hea meelega, aga mul pole digikaamerat, ega ka mingit avalikku albumit…

mdm beadalot
    Member

@t7pi wrote:

hea meelega, aga mul pole digikaamerat, ega ka mingit avalikku albumit…

:m8hh: tjahh, siis ju keeruline…

vaiga
    Member

Kas te olete need nõelad ise tuttavatel teha lasknud? 9chin
    Kui ostnud, siis äkki jagaks saladust, et kust.

t7pi
    Member

minul jah hea sõber tegi paar tükki. eeee…. osta? poodi kui sellist äkki viljandis linnamuuseumi taga olev käsitööpood – seal on ka valmis nõeltehnikas asju müüa. mujal küll ei tea et oleks.
    üldiselt on seda nõela lihtne teha, puutöö oskajad teevad valmis nagu naksti.

mdm beadalot
    Member

Mul tegi nõela vend õunapuust.

t7pi
    Member

ma tegin väheke pilte. kvaliteet on nagu on…

see on selline muster, mida ma nimetan 1/1

see on 2/2, mida eesti aladelt on kõige rohkem leitud

Member

@Philips wrote:

Tere hea meisterdajate pere!
    Tahaksin väga end täiendada ja õppida nõeltehnikas kindaid tegema. Siiani aga pole leidnud seda õiget õpimetoodikat. Palun juhatust!
    Lumiste tervitustega, Philips

t7pi
    Member

internetist õpetusi mitut sorti. otsingusõnad: naalbinding, nalbinding, naalbindning, needle looping. kinnas=mitten

üldiselt tegemine sama mis soki puhul. auk tuleb jätta pöidla kohta ja pärast kududa eraldi pöial. iseenesest on põhimõte sama, mis silmuskoelise kinda kudumise puhul.

võin ka näidata, kui keegi tahab. teed ja kooki pakun kah :P

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 243 total)
  • The topic ‘Nõeltehnika – tuhandeid aastaid vana tehnika’ is closed to new replies.