Näpunöör

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 52 total)
  • Autor
    Postitused
  • #226395 Reply
    Member

@Reinika wrote:

Leidsin kunagi ühe sellise lingi näpunöör äkki on abiks.

Mina tegin igatahes katsetuse ära ja väga ilus nöör tuleb selle lingi õpetuse järgi. Peab veel katsetama, et ilusam ja ühtlasem saaks, aga põhimõtteliselt töötab. Paksema lõngaga jäi ilusam.

Ja naabrinaisega kahe peale saime näpunööri ka selgeks. Kui juba käpas asi, siis jah, tõepoolest imelihtne tegemine see. Minu arvates olid seni siin läbi jooksnud õpetused natuke siiski segased ja üksnes tänu mu naabrinaise poolkogemata tehtud avastusele me selle lõpuks selgeks saime. Minupoolne õpetus kõlaks nii: Võta jupp lõnga, tee see pooleks. Keskkohta tee aas nagu alustaks heegeldamist. Nüüd hakka kahte lõngajuppi, mis sul mõlemal pool seda aasa on, KORDAMÖÖDA läbi selle aasa sikutama, iga kord aasa kinni tõmmates. Ehk siis jaota need kaks lõnga teadlikult kahele poole seda aasa, et üks ots paremal ja teine vasakul. Esimene kord tõmba läbi silmuse vasakul olev lõng, moodustas nii uus silm ja sikuta tugevasti kokku. Järgmisena tee nii praemal pool oleva lõngaga. Kui oled aasa läbi silmuse pannud, siis sõlme saad kinni sikutada sellest lõngast, mida sa läbi EI pistnud.
    Lihtsam on vist tõesti ette näidata kui seletada. Aga tahtsin veel lisada, et selle Reinika antud lingi järgi põimitud paela saaks edukalt kotisangadena kasutada, jääb selline ilus ja tugev, kui paksemast lõngast punuda.

Vaja veel harjutada, et ühtlasem tulemus saavutada, aga see tõepoolest töötab! Kahe värviga plaanis edaspidi harjutada.

#226396 Reply
    Member

Minul on näpunöör see põhimoodus tugevat paela saada, nüüd sai ära proovitud see kumihimo pael, mis alguses jube keeruline tundus, kuid tegelikkuses imelihtne, päris kiire, hästi tugev ja imeilus. Mu 11a tütar lubas ükspäev koolis tööõpetuse tunnis seda teistele ka näidata. Mul juba paras hulk erinevaid paelte näidiseid tehtud.

#226397 Reply
    mummukad
    Member

Proovisin mina ka erinevaid NÖÖRE punuda

#226398 Reply
    Kissu
    Member

Mina olen seda koolis käsitöö tunnis õppinud ja praeguseks lootusetult unustanud. Aga seda mäletan, et väga lihtne oli. Peaks ka katsuma meelde tuletada.

#226399 Reply
    Member

mummukad, kas kõik näpunöörid?
    Ma ei ütle muud kui Vau!!! c555r4
    Mind huvitab see viimane – kuidas seda tegid? Mul üks piigadest teeb sellist nööripunujaga

#226400 Reply
    Susa
    Member

Mul on nüüd Anu Raua meistriklassis käidud ja näpunöör täitsa selge :) Väga mõnus tegevus – teleka ees kasvõi :) Või lennukis, kuhu heegelnõelu ja vardaid ei lubata kaasa võtta.

#226401 Reply
    Member

Näpunöörist ja punutud nöörist on juttu ka Käsitöö albumis nr 22 (1987)

#226402 Reply
    Guest

Raamatupoes on olemas raamat “Palmikute piibel” ja seal on igasuguseid nööre ja nöörikesi, isegi pärlitega. Tegin kohe mitu mitu õhtut järjest…

#226403 Reply
    Member

Netist leidsin sellise veebikeskkonna, kus väga palju näpunööri tegemise õpetusi, kuid ise jään esialgu nende tegemisel vist jänni http://fingerloop.org/patterns.html

#226404 Reply
    Member

see on hea link, aga ma siinkohal juhiksin tähelepanu sellele, et fingerloop ei ole näpunöör, need on kudumistehniliselt täiesti erinevad asjad. fingerloopil eestikeelset vastet polegi.

#226405 Reply
    Member

Tänud Kosmosemutile, pole pädev selles teemas. Lihtsalt neti avarustest võib hea õnne peale igasugu põnevat kraami leida. Ega sa, Kosmosemutt, midagi sellist ise teha pole proovinud? Netist leiab nii palju põnevaid tehnikaid, kuid see tundub parasjagu keeruline.

#226406 Reply
    Member

mul teeb mees fingerloopi nagu nugis :D
    seda nööri on linnade keskaegses arheoloogilises tekstiilimaterjalis üksjagu, igasugu sukapaelad, koti krooknöörid, rõivaste kokkunöörimise nöörid tehti selles tehnikas. aga ma ise pole veel erit osav, tegelikult on see lihtne, põhiliselt näppude koordinatsiooni küsimus, alguses kipuvad silmused tõstmise ajal üle näppude maha libisema ja siis on kõik vussis. algõppe saad siit:
    http://www.stringpage.com/braid/fl/fingerloop.html
    näpunöörist eristab see, et valmis pikkus mõõdetakse välja, näpunööri saab kerast teha lõputult.
    enamasti paaritu arv (aga just vaatasin, et paarisarvuga saab ka)kahekorra keeratud lõngu peab olema, otsad seotakse kõik ühtekokku, kinnitatakse kuhugi ja siis teise otsa silmused kahe käe sõrmedele ja neid hakatakse omavahel vahetama vastavalt süsteemile. kui on lühike pael, siis ajad käed lauali ja nii tõmbad paela kokku, aga kui on pikk, siis peab olema abiline, kes kinni lööb. muidu jääb lötakas.
    kolmest tehakse ühe käe peal, tõstes teise käega silömuseid üksteisest läbi. aga kolmene pole eriti atraktiivne.
    sealsamas sinu antud lingil on pilt ka, kuidas neid asju näppudel hoitakse
    http://fingerloop.org/
    saad loomulikult kinnitada ka ükskõik kuhu.
    siin on miski video ka, kindlasti on neid veel:
    http://www.youtube.com/watch?v=0UG4CZkZFdM

neid variante on palju ja ega ma ise, nagu ütlesin, algõppest kaugemale pole jõudnud. selsamal saidil tasub kõik lingid läbi vaadata.

#226407 Reply
    Member

Aga kas ingilse keeles fingerloop käib mõlema tehnika kohta või on näpunööril veel omaette termin?

Minu katsetus kumihimoga tehtud. Panin postituse blogisse ka. http://www.isetegija.net/index.php?ind=blog&op=home&idu=386&singlepost=47615
    Näpunööri tööproovid tegin ka, nii ühe kui kahe värviga. Kuid jutu teen hiljem.

#226408 Reply
    Member

meie mõistes näpunöör on inglise keeles hoopis crocheted cord.
    kumihimo on üks isuäratav asi, kuidas on, kas võtab palju aega?

#226409 Reply
    Member

kumihimo läheb suht ruttu, kuid villase lõngaga on tulemus üsna jäme, aga tööproove peenikesest niidist pole ju mõtet teha. Seeest põhitöövõttetega tegemine on ikka imelihtne. Kui ise asjale rohkem pihta saan, tahan oma blogisse ühe eesti keelse kokkuvõtte põhitõdedest teha.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 52 total)
Reply To: Näpunöör
Your information: