Makramee ehk sõlmpits

Homepage Forums – MUUD TEHNIKAD – Pitsid Makramee ehk sõlmpits

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 62 total)
  • Autor
    Postitused
    Guest

Oskab keegi öelda kas eesti keeles ei ole ühtegi makramee raamatut???

Member

On ikka, näiteks selline ja selline

Guest

see teine on ju saksakeelne????

Member

Esimene on ju eesti keeles. Sry, aga mis vahet seal on????
    Pildid on ju ikka samad ja sõlmed ka.

Guest

tänud!eks ma uuri kust seda raamatut reaalselt saada on.

Guest

Allikas Käsitööalbum 8, 1972

Sõlmimiseks valida vastupidav materjal, mis töötades ei katke, soovitatav tugeva keeruga – nii jäävad sõlmed ümarad ja korrapärased. Võib kasutada puuvillast, linast, siidi, metallnööri ning tehismaterjale.
    Olenevalt sõlmede iseloomust ja jämedusest kahaneb niit töötades pikkuselt 3 kuni 8 korda (peenemad niidid vähem, jämedamad ja paindumatud rohkem). On soovitatav valmistada eelnevalt 5 cm pikkune tööproov, mille järgi on võimalik välja arvestada niitide pikkus eseme jaoks. Ilusa sõlmimispinna saamiseks peab sõlmed kokku tõmbama ühtlase pingega. Sõlmimisel peavad töötama mõlemad käed: ühe käega hoitakse aluslõnga nii kaua pingul, kuni teine käsi sõlmimise lõpetab. Sõlmed koosnevad silmustest, mis kinnituvad ümber alusniitide, kusjuures silmus- ja alusniidid vahetuvad alaliselt – kord sõlmitakse ühega, kord teisega. Sõlmitav niit võetakse kahekordseks, otsi täpselt koos hoides, ja selle pooles pikkuses moodustatud silmuse abil kinnitatakse alusniidile. Nii saab sõlmimiseks kaks eraldi niiti.

Joon. 1. Niitide sõlmimine alusniidile. A1 – lahtine silmus, 2 – kinnine silmus sõlmega paremal poolel. B1 – lahtine silmus, 2 – kinnine silmus sõlmega pahemal poolel. C – soovi korral võib sõlmed asetada alusniidile tihedamalt, sõlmides kummagi niidiga nii paremale kui vasakule ühe silmussõlme.

Samal põhimõttel võib kinnitada narmaks ettenähtud niidid ka riide ääre külge heegelnõela abil.

Joon. 2. Lihtsad ühepoolega silmussõlmed. A – niit 1 hoitakse pingul, niidiga 2 sõlmitakse teise käega lihtsad sõlmed. B – niit 2 pingul, niidiga 1 sõlmitakse. C – kahepoolega silmussõlmed: üks või mitu keskmist niiti hoitakse pingul; kahe niidiga vahelduvalt paremalt vasakule ja vasakult paremale sõlmitakse silmussõlmed (vt joon. 2 A ja B). D – kaksiksilmussõlmed: esimene silmus nagu joon. 2 B, teine peegelpildina.

Joon. 3. A Madalsõlmed kujundatakse nelja või enama niitide arvuga. Tavaliselt keskel paarisarv niite. Niit 1 viiakse vasakult paremale üle niitide 2 ja 3; niit 4 tuuakse üle niidi 1 ja niitide 2 ning 3 alt risti vasakul tekkinud silmusest välja.

B, C Keerdsõlmed – korratakse mitu korda madalsõlme võtet, mille tõttu toimub keerdumine. D Ahelsõlmed – niidid 1 ja 2 moodustavad samad sõlmed nagu joon. 2 A ja B.

Joon. 4. A, B. Kaksikmadalsõlmed. Esimene osa sellest sõlmest valmistatakse nagu näidatud joon. 3 madalsõlme juures, teises osas on töökäik ümberpöördult, niit 1 viiakse paremalt vasakule üle niitide 2 ja 3; vasakul olev niit 4 viiakse üle niidi 1 ja niitide 2 ning 3 alt läbi ning tuuakse paremal kujunenud silmusest välja. C – Võrguline pind kaksikmadalsõlmedest. Esimese rea kahest kõrvutiseisvast kaksikmadalsõlmest eraldatakse kummastki 2 niiti ning teostatakse nendest teine kaksikmadalsõlmede rida.

Joon. 5. Punusõlmed. A, B, C – paremale kalduv vorm sõlmitakse vasaku käega; parem käsi hoiab alusniiti pingul. D – vasakule kalduv niit pingul, sõlmitakse parema käega. A – niit 1 on alusniidiks; niidid 2, 3 ja 4 sõlmitakse sellele, igaüks kahekordse silmusega. Teise punuspisterea B juures on alusniidiks niit 2.

On ka vööde õpetus, mida ei viitsind hetkel ümber tippida. Kui soovi, leian aega 😉

Guest

no vot nende sõlmede tegemisest saan ma aru küll jah aga ma nagu mõtlengi et kuidas nendest sõlmedest sünnib selline ilus vöö.Et kuidas need sõlmed mustrit looma hakkavad.Ma ei tea kas saad aru mida ma mõtlen.Sooviksingi reaalset vöö mustrit nii öelda siis.Oleksin mega tänulik kui saaksid ja viitsiksid nõu anda. 😳

Guest

@charlotte22 wrote:

http://www.hot.ee/kkassipoeg1/vood1.htm
    midagi ka eesti keeles. :)

Näed sa, sama ju, mis mina tippisin 😳 Ja vööde tegemise seletus ka olemas!
    heavybeadile: Sa võta tekst ette ja nöörid kätte ning hakka lihtsalt juhendi järgi tegema. Süvene korra, kui praktiliselt ei proovi, siis muidugi raske aru saada. Kui saad sõlmed käppa ja põhimõtte selgeks, pole mustreid vajagi – need sünnivad siis juba iseenesest.
    Edu!

Guest

noh eks ma siis üritan 😆

Guest

leidsin supper hea lehekülje kust inglise keelt oskajatele on palju tsekata.Igaks juhuks jagan oma leidu ka siin
    http://www.free-macrame-patterns.com/

Drex
    Member

Olen sõlminud ka ükskord ammu ühe vöö- Lihtsalt seepärast, et proovida, kuis on.

materjalikulu määrata ei osanud, võtsin mingid …. pikad niidid ja alustasin nagu vöö keskelt sõlmimist kahele poole. Vöö sidusin lihtsalt kinni.

Kapinupul rippumas ja üks pildike ka lähemalt.

Guest

VÄGA ilus vöö!!!!Tahaks ka üritada midagi selle laadset.Oskad sa äkki öelda mis sõlmi sa kasutasid???Ja kas sa umbes ka ei oska öelda kui pikaad paelad sa võtsid???2m?3m?…rohkem??? Ja mille külge sa selle sõlmimise ajal kinnitasid?

Drex
    Member

Pikkust ei mäleta, kuna selle tegin suht ammu. Kaldun arvama, et rohkem, kui 3 m
    Kunagi jäi meelde, et valmistööst tuleks 8x pikem nöör võtta, just siis, kui on palju ja tihedad sõlmed.. Arvan, et mul tingis esmalt pikkuse see, palju mul seda nööri oli. Nagu pildilt loen, oli siis vist 14 nööri, mida sõlmida.

Eelmise lk pealt vaadates olid mul sõlmed nr 4 ja nr 5, need diagonaalid on siis nr 5-ga aretatud, keskel nr 4 ja otstesse jagus vaid sõlm nr 3, sealt kõige viimane.

Sõlmimise ajal oli vöö teine pool lihtsalt sõlme seotud ja tegemises osa vist kinnitasin ümber üsna paksu ja raske raamatu. Samas võib selleks ju mingit muud asja kasutada, peaasi, et oleks paigal.

Ja mustrit mul ees polnud, see arenes töö käigus. Kui üks mustriosa oli tehtud, tegin teisele poolele ka sama asja ära.

Guest

Mul mure selline et sain selle makraveevärgi nüüd käppa ja sõbrantsid juba nõuavad ka et teeksin neile vööd,aga mul mure materjaliga.Googlesse sisse toksides macrame cord tuleb selliseid valikuid et võtab kohe ohkama.Aga eestis pole siiani tuvastand sellist asja nagu makramee nöör.Ehk pole oskand otsida.Kas ehk keegi oskab tarka nõu anda.Proovitööd olen teinud siiani ehituspoest ostetud jute nööriga ja mingi puuvillase nööriga.Aga vaadates kasvõi seda LEHTE,tuleb ahastus peale ja tahaks ka sellist värvivalikut.

Guest

:) Abakhanis on praegu erinevaid nööre makramee jaoks, nii linaseid kui puuvillaseid. Ostsin sealt lambivarju punumise jaoks. Puuvillast on valget ja ka värvilisi. Käisin Pärnu mnt. poes.
    Vöö tegemise jaoks olen kasutanud Iiriseid ja jämedamat heegelniiti.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 62 total)
  • The topic ‘Makramee ehk sõlmpits’ is closed to new replies.