Küsimus Isetegijatele.

Homepage Forums – VARIA – Mina küsin – sina vasta Küsimus Isetegijatele.

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • Autor
    Postitused
  • #6299 Reply
    Guest

Vaadates Teie töid ja lugedes kommentaare nendele, torkab silma,et apsoluutselt puudub asjalik kriitika. Siin pean silmas seda, et kommentaarideks on ainult “imearmas”, “super” ja nii edasi selles vaimus.
    Ma ei ole veel kohanud kuskil siin “õpetavat” kriitikat või vaidlust mingi kompositsiooni osas. Loomulikult on siin palju väga häid töid, kus kompasitsiooniliselt ja värvikasutuselt on kõik paigas. Kuid on ka palju, eriti ehteid, kus kompositsiooni tunnetus ,vormitaju ja värvikasutus on osadel töödel kehvake. Kommentaarideks on aga ikka “super” jne.
    Sellisel juhul võib areng peatuda – pole ju kuhugi enam areneda, sest kõik on niigi kohe “SUPER”
    Mida Te arvate , kas toetav ja nõrku kohti kättenäitav kriitika oleks aksepteeritud?

#232956 Reply
    annejeanne
    Member

Konstruktiivne kriitika on siin foorumist minu kogemust mööda alati teretulnud.

#232957 Reply
    Helen312
    Member

Mõte iseenesest õige. Kuid ei pea õigeks kriitika jagamist avalikult selles keskkonnas. Täna on tore kui üldse midagi ise, oma kätega, tehakse. Kui midagi ilusat öelda ei ole, ära ütle või tee seda privaatselt. Tihti jäävad ilusad asjad ka pildi kvaliteedi taha.
    Minu arvates võiks jääda ikka see isetegemise rõõm ja ilu on vaataja silmades.

#232958 Reply
    Member

ma just tahtsin sedasama öelda, et kritiseeritakse proffe, aga siin on koos hobitegijad, kes teevad asja tegemise mõnu pärast ja enda jaoks, mitte kunstinäitusele ega suurele turule. ei pea ju “super” karjuma kõigile ja iga asja peale, ja kui mõned seda teevadki, siis pole sedagi põhjust pahaks panna. hobitegija tööle ei saa esitada samasuguseid nõudmisi nagu väljaõppinud professionaalide omale.
    on vaja hoopis rõõmu tunda, et nii paljud inimesed saavad oma kätega midagi tehtud, eriti praeguses majanduslanguse olukorras on see väga oluline, et vähemalt osa inimkonnast ise endaga hakkama saab. avalik kriitika võib häbelikumal tegijal tööisu ära võtta.

#232959 Reply
    Annyliis
    Member

@Helen312 wrote:

Minu arvates võiks jääda ikka see isetegemise rõõm ja ilu on vaataja silmades.

Ma arvan sama. Arvan ka, et igaüks ju püüab parimat teostust ja miks mitte positiivselt tunnustada, kui kellegi tegemine meeldib. 🙄

#232960 Reply
    Verpin
    Member

Blogides on muide kommentaaride arv tihti (mitte küll alati 😉 ) see, mis näitab teiste hinnangut – kui asi ongi imeilus, siis kogub see ruttu ja mitu-mitu kommentaari ja kui asi on “noh on kah ju”, siis ei tule sinna alla ka rõõmu- ja elevusehõikeid.

#232961 Reply
    Member

Minu meelest on selle asjaga nii, et kõik ei saagi kõigile meeldida. Ei lähe kohe targutama kui asi minu meelest ei ole “super”. Kellegi teise meelest võib-olla on just see asi see kõige-kõige. Kommenteerin just siis kui asi mulle meeldib, siis on kohe hea hästi öelda. Õpetama ei kipu ka selle pärast, et ei ole oma oskustes nii kindel. Ma ju ka alles õpin ja vaatan kuidas see käsitöö käib.

#232962 Reply
    Susa
    Member

Mina oleks ülimalt õnnelik kui keegi teeks ka asjalikku kriitikat! :) Soovitaks, et äkki oleks hoopis nii parem või naa või annaks soovitusi, et oleks võinud proovida asja kuidagi teistmoodi eksponeerida.

Ise kirjutan “super” kommentaare vaid sinna, kus tõesti tunnen, et mulle meeldib nii töö kui selle esitlemine.
    Kuna siin on ka üritatud kriitikat teha ja mitmel korral on sellele kriitikale tulnud vastuseks vaid laviin kommentaare stiilis “ära vaata kui ei meeldi!”, siis ma kardan, et sellepärast ei julgegi keegi enam midagi kritiseerida ja kõik vaid kiidavad üksteist :) Kriitika all ei mõtle ma seda, et peaks kellegi tööde alla kirjutama “issand, mis jubeduse sa valmis oled teinud!!!?”, vaid tõesti asjalikke nõuandeid!

Kiitmine on alati tore ja annab kindlasti palju innustust tegutsemiseks! Paljud on ju kirjutanud, et enne kui nad siin, isetegijas, oma töid veel ei eksponeerinud, ei kuulnudki nad midagi head selle kohta, mida tegid. Kodused ei märganudki, et on lisandunud mõni uus soki- või kindapaar. Aga siin märgatakse, öeldakse hea sõna ja see tähendab väga palju!

Enamasti tunneb ju blogides ringi vaadates ära, kas asi on tõesti hoole ja armastusega tehtud ja üles pildistatud, või lihtsalt kiiruga üles visatud, et oleks midagi näidata.
    Lõputult saab nautida neid blogisid, kus nii valminud tööd kui pildid neist töödest on tehtud ja üles pandud hinge ja armastusega – näiteks üks neist Silpsolpsu blogi!

Ühesõnaga – tore on kiita ja kiitust saada, aga alati on väga vahva kui keegi ka asjalikku nõu jagab ja omaltpoolt midagi soovitab! Seda julgust võiks küll enam olla.
    Vaatamata sellele, et me ei ole proffid, vaid hobitegijad, on meil kõigil kindlasti mõnd oskust enam kui teisel ja oleks tore kui oskajam vähem oskajat nõuga abistada julgeks!

#232963 Reply
    tintsik
    Member

Vot-vot, Susa on kirja pannud just selle, mida mõtlesin öelda vastuseks küsimusele.
    Mulle meeldiks ka saada nõuandeid ja lugeda konstruktiivset kriitikat.
    Ise teen nii, et kui mõne tegija kätetöö meeldib, siis ka kommenteerin, kui ei meeldi, jätan kommentaari lisamata.

#232964 Reply
    Silpsolps
    Member

Tänan, Susa! 😳 :D Mina ootan alati ka konstruktiivset kriitikat ja häid nõuandeid. Hiljaaegu sain näiteks erasõnumiga häid soovitusi ja nippe peale üht oma postitust. Olin selle eest ülimalt tänulik, kuigi see tekst oleks võinud täiesti vabalt ka kommentaarides olla.

#232965 Reply
    Guest

No nii, juba hakkan saama – Keegi kodanik “annejeanne” juba pragas mind privas minu tekstis olevate karjuvate kirjavigade pärast. Mis teha, kirjavead olid, on ja saavad ilmselt ka edaspidi olema minu tekstides. Arvan ,et olulisem on kirja mõte. Mul oleks tõesti väga hea meel, kui keegi viitsiks minu töid kritiseerida. Minu tööd on ju suures osas mõeldud toas kasutamiseks. Kodu kujundab reeglina naine ja just seepärast oleks Teie (naiste)arvamused eriti olulised. Teen ja kujundan neid erinevaid asju ju selleks ,et naised neid ostaks ja oma kodu kaunistaks. Seepärast ootaks konstruktiivset kriitikat ja ettepanekuid.
    Huvitav kas keegi on üldse viitsinud mõelda sellise asja peale, nagu näiteks, miks üks või teine käsitöö üldse meeldib või ei meeldi? Miks need inimeste arvamused ühe ja sama töö kohta suures plaanis kattuvad? Alati on muidugi ekstravagantseid arvamusi, aga laias laastus kattuvad. Tegemist on lihtsalt kompositsiooni reeglite õige kasutamisega või nende vastu eksimisega.
    Huvitav miks peaks keegi pahandama, kui juhitakse tähelepanu mõnele nüansile, mis aitaks selle inimese loomingut veelgi tähelepanuväärsemaks või mõjuvamaks teha. See oleks ju kiireim võimalus õppida ja saada ükskord MEISTRIKS.
    Loomulikult ei ole mõtet pikalt targutada mingite tavaliste sokide kallal.
    Mõte on kindlasti siis, kui inimene on hulgaliselt teinud ühes valdkonnas asju ja ta eksperimenteerib erinevate lahendustega ning kordab tahtmatult mingit viga, mille olemasolust pole tal aimugi. Ja kui siis sellele tähelepanu juhtida, siis aitab see kindlasti ka teisi (siinseid ISETEGIJAID).

#232966 Reply
    annejeanne
    Member

Enese arvates ma küll ei “praganud”: ehk interpreteerisin sõnumit valesti, aga kuna juttu oli kriitikast õppimisest, siis mõtlesin, et ehk kehtib see ka muude kui käsitööloominguliste asjade kohta ja saatsin teemaalgatajale minu meelest ei kurja ega ebaviisaka erasõnumi. Vabandan, kui eksisin – ja loodetavasti ei muutu teema nüüd selle üle polemiseerimiseks.

#232967 Reply

@Andrus M wrote:

Loomulikult ei ole mõtet pikalt targutada mingite tavaliste sokide kallal.
    Mõte on kindlasti siis, kui inimene on hulgaliselt teinud ühes valdkonnas asju ja ta eksperimenteerib erinevate lahendustega ning kordab tahtmatult mingit viga, mille olemasolust pole tal aimugi. Ja kui siis sellele tähelepanu juhtida, siis aitab see kindlasti ka teisi (siinseid ISETEGIJAID).

Mis on ühele ‘mingid tavalised sokid’ on teisele täpselt sama tähtis töö, kui esimesele tema projektid. Kui hakata panema asju tähtsuse järjekorda, siis kes on see ütleja, mille kohta tuleb anda kriitikat ja mis jätta tähelepanuta?

Kriitika jääb mõnikord ka väsimuse taha – super! ei pruugi küll käsi alati kirjutama tõusta, kuid seda on kergem öelda, kui tõeliselt põhjendatud kriitikat trükkida.

#232968 Reply
    Urri
    Member

Tegelikult on ju asi lihtne – kui keegi soovib oma tegemiste kohta enam arendavat kriitikat, siis on võimalik seda küsida. Kas oma teemas või blogis lihtsalt kirjutada – näete, tegin sellise asja mis arvate? Küllap siis arvatakse kah. Tegelikult ma ka ise millalgi siia liitudes mõtlesin et milleks sellised lõputud kiidulaulud head on, vahel puhta mannetute asjade kohta. Täna vaatan asjale teisiti, kui inimene on teinud midagi valmis ja tahab seda näidata, siis pole minu asi teda õpetama kukkuda et vot seda võiks nii teha ja see ei lähe sul reeglitega kokku. Miks peaks see minu maitse või arusaam üldse kõige õigem olema? Ja kriitikaga on see kuri asi et selle tegemine kuulajat haavamata on terve kunst, mis pole mitte kõigile jõukohane. Aga mida küll – kiita võiks detailsemalt, kui midagi meeldib siis mis meeldib ja miks meeldib – see oleks kah abiks.

#232969 Reply
    Rees
    Member

@Andrus M wrote:

Mis teha, kirjavead olid, on ja saavad ilmselt ka edaspidi olema minu tekstides. Arvan ,et olulisem on kirja mõte. Mul oleks tõesti väga hea meel, kui keegi viitsiks minu töid kritiseerida.

Kirja mõte- püüda endale tähelepanu. Saavutatud! Kirjavead on koledad, nendega ei pea ometigi ju leppima (kui nad lihtsast lohakusest kipuvad tulema).

Nii nagu ma ei oota kõigilt ülimat asjatundlikkust näiteks pabermasspärlite hingeelu alal, ei saa ma ka anda konstruktiivset kriitikat sinu tööde kohta. Ma lihtsalt ei jaga asjast midagi, parem võtan need sinumainitud “lihtsad sokid” üksipulgi ette 😆

@Andrus M wrote:

Huvitav kas keegi on üldse viitsinud mõelda sellise asja peale, nagu näiteks, miks üks või teine käsitöö üldse meeldib või ei meeldi? …. Tegemist on lihtsalt kompositsiooni reeglite õige kasutamisega või nende vastu eksimisega.

Foorumi kasutaja olen olnud mitu head aastat ja me oleme siin korduvalt viitsinud mõelda.
    Kuna enamus on meist hobiharrastajad ja proovijad-katsetajad, siis ei saa enne tegema asumist kõvast kompositsioonireeglite tuupimisest rääkida. Pole ju vaja, me ei pretendeeri Kunstiakadeemia vms tasemele. Vaba valik- teen, mis tahan! Kui kukub hästi välja, näitan ka rahvale.
    Kui sulle selline teema nagu vabaheegeldus kusagil silma on jäänud, siis saad sa aru, et ka ilma reegliteta saab lahedat asja luua.

@Andrus M wrote:

Huvitav miks peaks keegi pahandama, kui juhitakse tähelepanu mõnele nüansile, mis aitaks selle inimese loomingut veelgi tähelepanuväärsemaks või mõjuvamaks teha…
    …eksperimenteerib erinevate lahendustega ning kordab tahtmatult mingit viga, mille olemasolust pole tal aimugi. Ja kui siis sellele tähelepanu juhtida, siis aitab see kindlasti ka teisi (siinseid ISETEGIJAID).

Mitte keegi ei pahandagi. Mina olen mitu korda võtnud vaevaks pisukest kriitikat kirjutada. Kuna kommentaar, mis kubiseb kriitikast kolmandate silmade all võib tegijas trotsi tekitada, siis olen alati suunanud oma jutu postkasti. Ja muide alati saanud ka tagasisidet!

Eksperimenteerimisel on vead paratamatud. Blogides, nagu me ka varem siin arutanud oleme, on tegelikult meie “oma maailm”. Sellisesse kohta julgeb ka katsetusi üles panna. Mina vähemalt küll olen ka soperdisi (enda arvates) presenteerinud, sest see on minu veebipäevik ja mulle meeldib vaadata arengut. Kui ma paneks üles ainult šedöövreid, siis oleks see tohutult ilus blogi… aga ei midagi enamat. Natuke plärajuttu ja kihvaläinud asju kuulub kompoti koostisse. Muidu on lääge.

Arenemise ja meistriks saamise koha pealt on mul tekkinud arvamus, et ega maanilise blogijana kõrgustesse ei söösta. X-tundi blogimist ja X-ühikut kriitikat ei aita sind edasi. Blogimine on ikka natuke nagu ekshibitsionism ja just nendesamade heade sõnade vajadus. Meistriks saadakse siis kui on huvi ja kirg otsida käsitööliigi kohta maksimaalselt infot, möllida ennast õpitubadesse, pugeda meistrite külje alla, rääkida paljude sama ala tegijatega, anda endast osa ära. Enamus tavalisi ITkasutajaid on mõnuga tegijad, kuid olen tähele pannud, et mõned on teel ka sinna meistriklassi.

Vabandust, kui ma natuke õelana tundun. Aga lisaks mu tähelepanu pälvimisele üllatas teemaalgataja mind lahmimisega. Tuli nagu ka natuke tahtmine lahmida. Konstruktiivset kriitikat jagan edaspidi ka. Asjade kohta, millest midagi jagan ja privaatsel moel. Väga meeldinud pilte blogides võtan aga suure suuga kiita küll. Vot nii 😉 Ise, muide olen küll otsesõnu kriitikat ja arvamusi küsinud. Ja ka saanud 😉

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
Reply To: Küsimus Isetegijatele.
Your information: