Kirikinda kirja tähendus.

Homepage Forums – VARIA – Mina küsin – sina vasta Kirikinda kirja tähendus.

 • This topic is empty.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Autor
  Postitused
 • #8697 Reply
  Sunray
  Member

  Külastasin hiljuti Läänemaad ja A.Laikmaa majamuuseumist ostsin sellise voldiku Selles voldikus köitis tähelepanu selline kindamuster, õigemini tekst selle juures :Meeste kindad, mis on mõeldud kirstukandjale. Oma käsitööraamatuid lapates leidsin kõige sarnasema mustri A.Praakli raamatust”Eesti labakindad ilma laande laiali” Puhja kindakiri
  Loogilisele mõtlemisele tuginedes saan asjast aru niimoodi, et kui matustel kirstukandja küla pealt tuli, anti talle kindad, mis hiljem talle jäid. Kas kellelgi on veel mingisuguseid teadmisi sellise kindakirja kohta või hoopis mingi muu kindakirja kohta, mida kuskil mujal kirstukandjatele anti? Või lihtsalt mingi muu kirjalise kinda andmisel mingil teisel sündmusel. Kosjas vist sai isamees ja pulmas said, aga matused on selline kurb teema, et sellest eriti palju ei tea.
  Tänan ette lahketele vastajatele

  PS! Ei korralda matuseid, lihtsalt huvi on.

  #281684 Reply
  helikene
  Member

  Siin ka sellest veidi juttu.

  #281685 Reply
  Sunray
  Member

  Aitäh, lugesin läbi. Aga kas keegi oskab vastata – kas kirjal , mis kindasse kooti, oligi see kindel tähendus, et ainult kirstukandjale? Või oli ükskõik milline tumedamast lõngast ja kergema mustriga kinnas selleks sobilik? Ja kui kududa sama mustrit, mis ei ole ju väga keeruline, näiteks valge-punasega, kas siis jääb juurde selline mõte – kirstukandja kiri?

  #281686 Reply
  Sokike
  Member

  Seal voldikutekstis jääb tõesti kummitama sõnaühend “mõeldud kirstukandjale” nagu oleks kuduja teadnud, et koob kirstukandjale.
  Minul on ikka mulje jäänud, et veimedeks ja muukski puhuks kooti kõiksuguse mustriga kirju, mis aga kudujale sel ajahetkel ja selles piirkonnas ilusad tundusid, mida kusagil/kellelgi näinud oli või ise välja mõelda oskas ja siis vajadustmööda jagati, mis jagajale sellel puhul õigemad tundusid.
  Veimedeks valmistas asju mitte ainult pruut vaid teisedki külanoorikud, küll aga oli pruut see, kes määras, millised kindad mis ametmehe veimekimpu kuuluvad.
  “Kirstukandja” võib siin tähendadagi just veimekirstu kandjat pulmas. :)

  Kui väga huviline oled, võta ühendust varahoidjaga sellest muuseumist, mille kogusse kindad kuuluvad ja uuri, mis taustainfoga kindad on muuseumisse tulnud. Kui juba nii palju teada on, on ehk rohkemgi. :)

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Reply To: Kirikinda kirja tähendus.
Your information: