Käsitsi kedratud lõng

Homepage Forums – KUDUMINE – Lõngad ja kudumise abivahendid Käsitsi kedratud lõng

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 34 total)
  • Autor
    Postitused
  • #9097 Reply
    Member

Uurin, kas oleks sellisele asjale turgu ning kui mahukas on selline tootmine? Soovin oma aega millegi uue ja põnevaga sisustada… Vill on olemas ja võrdlemisi piiramatus koguses (pesemata). Kust leida täpsemat infot villa pesemise ja töötlemise kohta (soov teha võimalikult öko ja mahe ) :D ?
    Kui palju maksab umbes selle lõnga kilo?

#286638 Reply
    Member

Uuri villa pesemise ja töötlemise kohtaLiisi blogi, tal on seal väga palju kasulikke näpunäiteid.
    Ülejäänud küsimuste vastused jään võlgu.

#286639 Reply
    Guest

Eestis on mitmeid lambakasvatusega tegelevaid talusid ja seal kedratakse ka ise lõnga. Natuke guugeldades leiad kodulehed ja lõngade hinnad. Kvaliteetsele kaubale on alati nõudlust 😉 Töö mahukuse osas tuleb ikka endal praktiliselt järele proovida, kuidas see töö istub ja kui käbedasti edeneb :)

#286640 Reply
    liis
    Member

Vanatädi kirjutab ilusti ja õigesti, aga püüan veidi rohkem detailidesse minna.

Kõigepealt seda, et villa hind moodustab käsitsi kedratud lõnga hinnast üldiselt kõige väiksema osa. Eriti, kui tegemist pesemata villaga. Ja kui lambaid on peetud karjamaal, kus nad endale takjaid, maarjalepa seemneid ja muud prahti villa sisse korjavad, pügatud nii, et vill on topeltlõikeid täis ja lõpuks veel tegemist nt. texeli tõugu lambaga, siis võib selle villa lihtsalt minema visata.

Küsimuste juurde. Kas on turgu? Jah. Aga ratsa see rikkaks ei tee. Tegelikult vist ei tee üldse rikkaks, kuid ketrajad üldiselt tegelevad sellega, kuna nad armastavad kedrata. Mis ei tähenda seda, et ketramisega ära elada ei annaks.

Kui mahukas on tootmine? Oleneb oskustest ja abivahenditest. Et enam-vähem raja peale saada, on vaja paar aastat ketramist õppida ja mõni kuni mõnikümmend tuhat tehnikasse investeerida :)

Käsitsikedratud lõnga kilohind? Oleneb. Kasvõi sellest, kui peenikest lõnga teha :) Aga laias laastus alates 2500.-/kg kvaliteetse käsitsi kedratud lõnga eest on minimaalne hind, mille puhul tegemine hakkab ära tasuma. Oluliselt odavamat kilohinda pean mina turu solkimiseks.

Minu blogist saab infot küll, aga see pole kindlasti mitte ammendav ega süstemaatiline. Parem on alustada raamatuga. Eesti keelde on tõlgitud “Loov ketramine”, aga selles on palju tõlkevigu ning ketramise-villatöötlemise osa üpris pinnapealne. Parem on nt. Maggie Casey “Start Spinning”.

#286641 Reply
    Guest

Tuttav ka ketrab ja kasvatab lambaid. Hetkel tegeleb karja sorteerimisega villa kvaliteedi parandamise nimel. Neid kohalikke lambaid on tal ainult 1 maakarja lammas. Kohalike lihalammaste vill ei kõlbavat (paremateks) ketrustöödeks. Jääb liiga kare. Tema lambad on üldiselt peenvilla tõugu ja Eestisse sisse toodud.
    Tema tegemistest saad lugeda siit
    http://airiangoora.blogspot.com/

Proovisin ka kedrata, aga minul oleks vaja praktiliselt paigalseisvat vokki. 8) . Õpetaja kommentaar oli, et “Noh, ma enam isegi ei oska sellist jama kokku keerata, kui ka vahest vaja on lõnga sisse dekoratiivseid keerde”

#286642 Reply
    Member

Teenimisest saab rääkida ca peale poolt aastat iga päev ketramist :) Kindlasti peaks olema olemas rullkraas, ma ei kujuta ette teenuse pakkumist käsikraasidega(aga eks hulle on igasuguseid 8) ).
    Kuidas pesta suuremaid koguseid villa, siis seda ei ole ma mitte kuskilt raamtust, ega ka kellegi blogist veel suutnud välja veerida.Kausis lobistamine läheb pikas perspektiivis töömahukaks ja tülikaks kätte.Lisaks ei saa minu arust ka vill nii korralikult puhtaks, masinaga saab väga suure osa prahist välja ja ka korralikult loputatud.Seda ka energia säästlikult.
    Lõng algab kvaliteetsest toormest, topeltlõiked, praht, lühikese villa puudumine jne.Ka peab arvestama erinevate villade erikaaluga.Loomulikult võib kasutada ka lihalammast, käsitsi kedrus võtab sellisel villala ka suurema “näpistamise” ära.
    Rikkaks? Kaelasooned püsti, käed haigeks-pigem seda.Ketramine tööna on üsna tervisele hakkav.Ja kui turu solkimisest rääkida, siis viimati teatas mulle üks kena inimene, et tema leidis vanamammi, kes ketrab 120 eek/ kg ,vot see on juba ärakasutamine :( .

#286643 Reply
    liis
    Member

@fiksu wrote:

Kuidas pesta suuremaid koguseid villa, siis seda ei ole ma mitte kuskilt raamtust, ega ka kellegi blogist veel suutnud välja veerida. Kausis lobistamine läheb pikas perspektiivis töömahukaks ja tülikaks kätte.

Netis ja raamatutes olevad pesemise juhendid on enamasti mõeldud (hobi)ketrajatele, kellel pole selliseid villakoguseid pesta nagu lambakasvatajal. Arvan, et muude maade lambakasvatajad kas müüvad pesemata villa või lasevad selle villavabrikutes pesta (ja kraasida).

Kui ma saaksin täiskoormusega kedrata, vajaksin kuus mõned kilod villa. Meetodiga, mida kirjeldan blogis, saaksin suures vannis korraga pesta kilo villa. Üks pesemine võtaks kokku aega umbes paar tundi, reaalset tegelemist villaga oleks aga vaid paarkümmend minutit, enamik aeg läheks vanni täitmisele-tühjendamisele ja villa leos hoidmisele. Ehk siis selleks, et saada kuuks ajaks töömaterjali, pean 3-4 õhtut paarkümmend minutit asjaga tegelema. Ma ei pea seda ülemäära töömahukaks.

Igal käsitöölisel kujunevad aja jooksul oma lemmikvõtted ja -meetodid. Seda ei saa tõepoolest kuskilt lugeda, kuidas on kõige parem teha. Kõik tuleb ise läbi katsetada.

#286644 Reply
    Member

Mina olen samuti hobiketraja :) , ometi pean õigemaks masinaga pesu.Ja seda isegi mitte niivõrd aega silmas pidades(kuigi ka see on oluline), aga villad on erinevad, kuidas saada kausiga pesu puhul praht välja?Raputad ja harutad enne likku panenemist? Ikka on vill natukenegi sodine.Ka topeltlõiked uhub masin välja.Ja villa lõõb samuti veesurve kenasti lahti.Lisaks on veekulu ka minu jaoks tähtis.Muidugi on võimalik käsitsi väiksed kogused villa pesta, võin lihtsalt oletada, milline on teemaalgataja vill seal kotis… :) Suur õnn on ise omada lammast ja ka selle villa kedrata, sest siis oskad ka lambapidamist reguleerida ja teha kõik võimalik, et vill oleks puhas ja kvaliteetne.
    Eks see blogipidamine ongi hea sellepoolest, et ei peaks kõike ise läbi katsetama, vaid saad kogemusi ka teiste tegemistest :) Panen kevadel masipesu pildid ja tehnika üles, hetkel vill kõik pestud lihtsalt.
    Kas sa Liis tead, kui palju on keskmiselt võimalik nt. 1 h jooksul lõnga teha?On mingi keskmine kuskil välja toodud?Ma ise pole selleni jõudnud, et võtaks täpselt aega, aga arvan, et vokiga kedrusel on oma piirkiirus peal…muidugi kõik oleneb…peenus, vokk, villatüüp jne.

#286645 Reply
    liis
    Member

@fiksu wrote:

Kas sa Liis tead, kui palju on keskmiselt võimalik nt. 1 h jooksul lõnga teha?On mingi keskmine kuskil välja toodud?Ma ise pole selleni jõudnud, et võtaks täpselt aega, aga arvan, et vokiga kedrusel on oma piirkiirus peal…muidugi kõik oleneb…peenus, vokk, villatüüp jne.

Ma oskan öelda, palju üks väga kiire ja osav ketraja kedrata võib. Abby Franquemont (kes hakkas ketrama 5-aastasena) on kirjutanud, et tunnis võib ta kedrata 275-365 m ühekordset, mis mõeldud kahekordse sokilõnga jaoks (ehk siis lühikese tõmbega kedrates) ja 365-550 m, kui kasutab pika tõmbega kraasketrust. 900 m kahekordse sokilõnga ketramiseks (st. koos korrutamisega) läheb tal väidetavalt 13 tundi tööd.
    Hiljem lisatud: selle 13 tunni sisse arvestas ta ka ühe tunni lõnga ketrusjärgseks käitlemiseks. Ehk siis 8 tundi 1800 m ühekordsete ketramiseks, 4 tundi korrutamiseks ja tund vihtimiseks, pesuks jms.

#286646 Reply
    Guest

Mina kuulun ketramise osas veel algaja klassi ja pole julgenud eriti ketrusaega arvestada. Aga viimati juhtus nii, et sokilõnga korrutamisel vaatasin kella ka. 260 meetrit valmislõnga ja selleks kulus kolm tundi – tegin seda vähemalt enda mõistes hästi aeglaselt, sest just korrutamine ei kipu mul välja tulema ja kaldun millegipärast liiga tugevat “vinti” andma.

Ja minu jaoks uus termin “pika tõmbega kraasketrus”. Mismoodi see põhimõtteliselt välja näeb?

#286647 Reply
    Member

Kiirus oleneb täiesti sellest mida ja kuidas kedrata. Pika tõmbega saab pooli kiiremini täis. samas ei sobi see meetod sokilõnga tegemiseks, kuna lõng jääb kohev ja kiiremini kuluv. Aga saab ilusa koheva lõnga.
    Vanatädi- vaata videoklippe youtubes, märksõnad long draw spinning, short draw spinning. Siin mu lemmik klipp

#286648 Reply
    Guest

Suur aitäh, Savitaks :D No vaatasin raamatust küll, et on olemas short draw spinning, aga ju mu juhe jooksis kokku, et ei suutnud tuletada long draw spinning‘ut.

#286649 Reply
    Pisi-Pisi
    Member

@fiksu wrote:

Mina olen samuti hobiketraja :) , ometi pean õigemaks masinaga pesu.Ja seda isegi mitte niivõrd aega silmas pidades(kuigi ka see on oluline), aga villad on erinevad, kuidas saada kausiga pesu puhul praht välja?Raputad ja harutad enne likku panenemist? Ikka on vill natukenegi sodine.Ka topeltlõiked uhub masin välja.Ja villa lõõb samuti veesurve kenasti lahti.Lisaks on veekulu ka minu jaoks tähtis.Muidugi on võimalik käsitsi väiksed kogused villa pesta, võin lihtsalt oletada, milline on teemaalgataja vill seal kotis… :) Suur õnn on ise omada lammast ja ka selle villa kedrata, sest siis oskad ka lambapidamist reguleerida ja teha kõik võimalik, et vill oleks puhas ja kvaliteetne.

Räägi täpsemalt, kuidas sa villa pesed? Mis temperatuuriga, mis programmiga, mis pesuvahendiga sa pesumasinasse villa paned? Ja kus sa seda villa pärast kuivatad? :)

#286650 Reply
    Guest

Huvitav oleks jah masinaga pesemise praktilisest kogemusest lugeda. Kuid niipalju kui olen asjast aru saanud, siis protsess on põhimõtteliselt sama kui näiteks käsitsi väiksemas nõus pestes ning üks paras mässamine. Maggie Casey nimetab seda oma raamatus “Washing fleece, the adventurous edition” ehk et see on julge, riskantne ja seikluslik variant. Inglise keeles on seda seletatud näiteks SIIN lehe lõpu poole 😉

#286651 Reply
    Member

Fiksu ei pese minuteada pesumasinas villa vaid õues ja survepesuriga. Mina olen tema käest villa saanud ja kõik on puhas ja suht sodivaba, midagi jääb ikka sisse, kuid selle saab enne kraasimist välja noppida.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 34 total)
Reply To: Käsitsi kedratud lõng
Your information: