Haapsalu sall/rätik

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 104 total)
  • Autor
    Postitused
    Member
    Member
    jutupaun
    Member

kusjuures Shetlandi sallid on sarnased Haapsalu omadele, või vastupidid :) Mustrid ja põhimõtted on sarnased, pits keskel, ääre pits ja porte kah vahele.

LillySmuul
    Member

@kayl wrote:

kangesti sedatüüpi pitsrätikud ;)

Kus te siin rätikuid näete?

Susa
    Member

Nüüdseks on need sallid sealt arhiivi kadunud – detsember ju juba! Võta lehe parempoolsest arhiivimenüüst lahti October 2005, seal oli haapsalu salli taoline sinine.

Member

@jutupaun wrote:

kusjuures Shetlandi sallid on sarnased Haapsalu omadele, või vastupidid :) Mustrid ja põhimõtted on sarnased, pits keskel, ääre pits ja porte kah vahele.

Mulle meeldiks väga kusagilt leida tüüpilisi nn shetlandi mustreid, mu meelest on neid küllaltki vähe liikumas. Haapsalu sallidel olen kohanud pigemini lehe- või rombimotiivi tuletisi, ka neid nn piibelehti, aga mitte shetlandi laineid… küllap neidki võis olla… Kellel on shetlandi mustreid, võiks mulle pm saata, ma oleks tänulik üliväga.

Haapsalu sall on ristkülikukujuline (algselt) õlasall, kootud peenest villasest lõngast pitskoes. Sallid “leiutati” väidetavalt siis, kui Peterburi supelsaksu hakkas Haapsallu voorima, kohalikud näputöönaised leidsid maksujõulise turu ning Läänemaa ja saarte peene villaga lammaste karvkattest ilmselt andis ka vajalikku peent lõnga kedrata :) Ei oska ütelda, kas eeskujud tulid Venemaalt või Saksamaalt, ilmselt nii siit kui sealt, ent ühena võisid eeskuju anda nn orlovi (kui mu mälu mind ei peta) kudumid, mida needsamad supelsaksad ise võisid kaasa tuua.

Midagi muud eriti iseloomulikku ei oskagi haapsalu salli kohta ütelda – peale seda, et õige haapsalu sall peaks olema haapsalus tehtud :) nagu õige armeenia konjak Armeenias. Ilmselt on olemas mingid traditsioonilised mustridki, kuid iga meister võis neid varieerida oma äranägemisel ja uusi luua, nii et siin vist väga suuri piiranguid pole. Ja veel – pits pidi olema nii peen, et salli sai tõmmata läbi sõrmuse.

Member

Pole õrna aimugi sellest, milline on tüüpiline Shetlandi muster aga googeldasin 2 lehte välja:

Laineid siin ei ole aga paar mustrit JOONISTEGA, tekst ingl k.

LillySmuul
    Member

Panin google otsingusse “free Shetland lace patterns” ja vali ise.siin sulle google vastused.
    Mul muide plaanis osta päris sotimaalt õiget peent lõnga ja raamatuke mustritega. kui kunagi sellega hakkama saan siis võin ka nats infi jagada.Sama edukalt võid kasutada Eesti Haapsalu salli mustreid ja netist lihtsalt pilte vaadata et ideid saada mustrite asetuseks.
    Siin on Shetlandi sallide originaal tootja kodulehekülg.
    Head punumist! smile_c0ti

Member

To laisk:

31 august 2005 on pildid rätikutest seal …arhiivist otsida jah. Leidsid ?

miramis
    Member

Tänases Postimehes selline artikkel “Haapsalu kuulsad sallid võivad kaduda”:
    http://www.postimees.ee/140606/esileht/siseuudised/205661.php
    :(

Rees
    Member

PM artikli kohta tekkis küsimus, et kas tõesti meister koob salli kauem kui nädala? Kes on ise teinud- kas see võib tõsi olla või on ajakirjanik kergelt dramatiseerinud…?

Snowdrop
    Member

@Rees wrote:

PM artikli kohta tekkis küsimus, et kas tõesti meister koob salli kauem kui nädala? Kes on ise teinud- kas see võib tõsi olla või on ajakirjanik kergelt dramatiseerinud…?

võib olla küll nii kaua, sest seda tehakse ju hästi peenikesest lõngast ja viimistlemine võtab ka aega :)

Bell
    Member

Oi jahh selle tegemine võtab kaua aega jahh.Kooliajal oli see kohustuslik kudumine meil,no salli sain ma kuidagi valmis aga seda pitsi ma teha ei osanud küll (selle tegi naabritädi :P )See tõega vaevanõudev töö ja lõng peenike,kuidas ta siis muidu saab sõrmusest läbimahtuda 😉

Member

Kas Haapsalu salli mustreid ka kusagil ringi liigub? Kogu aeg mõtlen, et võiks ühe teha, aga mustritega nagu ei saa otsa peale :(

Member

@Bell wrote:

Oi jahh selle tegemine võtab kaua aega jahh.Kooliajal oli see kohustuslik kudumine meil,no salli sain ma kuidagi valmis aga seda pitsi ma teha ei osanud küll (selle tegi naabritädi :P )See tõega vaevanõudev töö ja lõng peenike,kuidas ta siis muidu saab sõrmusest läbimahtuda 😉

Ma kudusin ka oma esimese Haapsalu salli koolis kohustuslikus korras (pigem oli küll valik – kas sall ja kõrgem hinne või kampsun ja madalam hinne). Ja see kudumine võtab aega tõesti. Mustreid ja õpetuse, kuidas teha, leiab raamatust “Pitsilised koekirjad”.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 104 total)
  • The topic ‘Haapsalu sall/rätik’ is closed to new replies.