FlyLady ( korralikud koduperenaised )

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad FlyLady ( korralikud koduperenaised )

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 81 total)
  • Autor
    Postitused
  • #190436 Reply

Lisa 9. päevale
    Originaal – http://flylady.net/pages/FLYingLessons_Declutter.asp

Vanakraami eemaldamine.
    Kuidas?

Kõige effektiivsemad on:
    – Vanakraami eemaldamine 15 minuti jooksul kasutades 27-Fling Boogie
    – kuumade kohtade jälgimine
    Pea meeles: sa ei saa organiseerida kaosi (loe – vanakraami), sa võid organiseerida ainult seda, mida armastad!

Siin on minu vihjed.
    Pane oma kodu dieedile! Kui see on liiga raske sinu jaoks loe üks minu lemmik raamatutest “Clear Your Clutter with Feng Shui” by Karen Kingston.

1. Millal?
    Otsustada kui tihti sa oled nõus koristama (declutter) tsoonis. Tee natuke iga päev – kasuta taimerit. Ole hoiatatud – selline tegevus võib olla sunduslik. Sellest momendist kui sa alustad, sinust võiks saada “surmakuulutajaks”! Ära põle tuhaks! Tee natuke iga kord. Ühe ööga kodu ei muutu räpaseks, samuti ühe ööga see ei muutu puhtaks! Ära pane taimerit rohkem kui 2 korda järjest. See eesmärk tundub praegu kättesaamatuks, aga sa võid seda saavutama pisikese sammudega! Paari kuu pärast sinu terve kodu võiks kaotada vanakraami kogut.

2. Seadmed:
    vaja lähevad pürikottid, kastid, markerid, lapid jne. Kirjuta kastide peal “Ära andmiseks”, “Välja viskamiseks” ja “Ära panemiseks”. “Välja viskamiseks” kasti siisse pane prügikotti.

3. Pane taimerit käima:
    tunniks (või 30, 15, 10 minutiks – kui kauaks ei ole tähtis). Tee oma tööd nii kiiresti kui on võimalik ja ära proovi teha kauem. See tähendab, et tegele ainult ühe sahtliga, kapiga, riiuliga või taskuga. Ära tee kõik korraga!

4. Alusta oma tööd toa sissepääsust ja liigu päripäeva.

Ära jäta vahele mingi koha. Ära mõtle sellest, milline koht tuleb edasi, lihtsalt tee!

5. Eemalda!
    Kastiga ühes käes ja lapiga teises alusta sellest, et võta asjad, mis ei kuulule sellele toale! Prügi pane “Välja viskamiseks” kasti, annetust pane “Ära andmiseks” kasti ja kõike mis läheb kusagile mujale “Ära panemiseks” kasti. Ära muretse, et sul ei ole praegu kõike jaoks ruumi. Siis kui sa viid protsessi lõpuni, see tekib! Lennuleedi lubab ;)

6. Kas on vanakraam või mitte?
    küsi enda käest:
    – kas ma armastan/mulle meeldib see asi?
    – kas ma kasutasin seda viimase aasta jooksul?
    – kas see on tõesti prügi?
    – kas mul on selle asja parim variant/versioon?
    – kas ma tõesti pean mõlemad jätta?
    – kas see asi omab mingit sentimentaalset tähendust selleks et armastada?
    – kas see tekitab mul süüdi tunnet ja teeb mind kurbuks?
    puhasta oma toa nendest asjadest, mis ei anna sulle naeratust.

7. Laula laulu “Please release me, let me go”,
    nii nagu asjad laulaksid seda. Asjad peavad olema armastatud kedagi poolt, kui sina ei saa anda armastust – saa sellest lahti!

8. Viska ära prügi!
    Siis kui “Välja viskamiseks” kast saab täis, pane sisu prügikasti ja viska ära. Jätka kuni aeg saab täis!

9. Annetused ehk “Ära andmiseks” kast.
    Pane see näiteks autosse ja järgmine kord vii selle sobiva kohta (nt. varjupaik). Mäleta, et sina ürita lahti saada vanakraamist, mitte paigutada teise kohta oma kodus!!! Jätka kuni aeg saab täis!

10. “Ära panemiseks” kast.
    Kui see saab täis, võta see kätte ja tee ringi oma korteris. Proovi leida/tagastada nendele asjadele sobiva/loogilist kohta. Kui sa lõpetad, sul tekib parajad kohad kõikide asjade jaoks ja kõik asjad leiavad oma koha!

11. Taimer.
    Kui aeg saab täis, sul on vaja kõrvale panna kasti, aga ennem tuleb neid tühjendada! Tööta nii kiiresti, kui on võimalik!

#190437 Reply
    Mercar
    Member

Vanakraam on eesti keeles ikka selline hea antiigihõnguline asi.
    Clutter on segadus, kaos, cluttered on “kaootiliselt täis kuhjatud” või “segipaisatud”.

declutter võiks äkki antud kontekstis olla “(koduse) kaose kaotamine”?

#190438 Reply
    Rees
    Member

Olen seda teemat huviga jälginud ja … palun vabandust, aga jube naljakas on! Kõik, kes hoosalt end süstematiseerivad- vaadake ette, et teid perfektsionismipisik ei haara. See on sama raske haigus kui krooniline laiskus! Ise ei põe kumbagi, aga esimese pärast olen sõbrannast peaaegu et ilma jäänud.
    Pidin kohe lihtsalt kobiseda saama… 😉

#190439 Reply
    annejeanne
    Member

Ennekõike au ja kiitus psiho_de_likale, kes ennastsalgavalt (ja mitmetest eestikeelsetest “tõlkidest”, kelle tekste mul kunagi korrigeerida on tulnud, paremini!) tõlgib 8b66t
    Aga mis puudutab süsteemi, siis minu meelest on see suurepärane, kui asja mõistusega suhtuda: kõik teavad neid asju, millest Emamesilane 😉 räägib, aga aeg-ajalt on hea neid meelde tuletada (asjade süstemaatiline äraviskamine/-andmine, juppide kaupa koristamine jne.). Eriti tulus on see algajale perenaisele nagu näiteks mina, sest kui oled end harjutanud teatud asju tegema, mis võtavad paar minutit aega (seesama kraanikausi lapiga ületõmbamine on hea näide), aga mille peale alati ei tule, siis ühel hetkel märkad, et iga päev midagi natuke tehes muutub koristamine tunduvalt lihtsamaks, sest väga suur räpp lihtsalt ei saa tekkida. Ja mõistusega just nimelt selleks, et vältida olukorda, kus iga tolmukübet aetakse taga nagu kurat patust hingekest…

#190440 Reply
    Member

Olen ka kõrvaltseisjana jälginud neid punkte. Kindlasti on nad heaks alguspunktiks, kust edaspidi siis välja kujundada oma harjumusi. :)

Aga.. ette kujutades, et iga päev täpselt järjekorras nagu robot süsteemi jälgida… Teate, mul tuli see Stepfordi naiste film meelde. :P

#190441 Reply
    lilleriin
    Member

Ma leidsin sellelt flylady lehelt palju häid nippe, kuidas väikeses kodus ruumi võimalikult kasulikult ära kasutada, nii et elamisruumi ka jääks asjade keskel. Kaks imehead toodet, mis ma eesti kaubanduses leidsin, olid vaakumkotid Novaluxist, millesse pakkisin kõik joped, mütsid ja sallid. Seal olid ka mingid aknakesega mustad kotid juures, millesse need täidetud vaakumkotid pärast panna, aga ma pakkisin nende sisse hoopis riided, millega aktiivselt ei käi praegu. Ja teine asi oli Selverist avastatud tekstiilist jalanõuderiiul, mille sai riidekappi riidepuude toru külge krõpsuga kinnitada. Tänu sellele vabanesin oma kinga ja saapakuhjast esikus. Silm kohe puhkab riidekapil nüüd ja esikus on ruumi.

#190442 Reply
    annejeanne
    Member

@lilleriin wrote:

….vaakumkotid Novaluxist, millesse pakkisin kõik joped, mütsid ja sallid.

Natuke off-topic, aga neis kottides võtavad asjad kerge seisnud lõhna juurde – mina ei avanud üht kotti umbes pool aastat ja selles olnud asjad vajasid päris korralikku tuulutamist (äkki kulub see teadmine kellelegi ära).

#190443 Reply
    lilleriin
    Member

kurb kuulda muidugi. siis on sügisel jälle midagi tegemist.

#190444 Reply
    jaanika1
    Member

aga minule oli sellest külla kasu! Ma olen hamster, kes kõik alles hoiab, et äkki läheb kunagi tarvis. Nüüd vaatasin kriitilise pilguga üle suure toa kapipealsed, nn “kuumad kohad” ja viskasin kõik ebavajaliku minema ning muud asjad panin nede õigele kohale. eriti meeldib mulle see, et tee iga päev natuke, mitte kõik korraga. Järgmisena tuleb ette võtta triikimata pesu korv. Ei tea kas seal mõjub ka 2min. korraga 😉

#190445 Reply
    karmen
    Member

tõesti lahe leht!

Ja kui kellegil jääb moni koht mõstmatuks, siis võin alati aidata tõlkida.

Tõesti mõnus leht!

#190446 Reply

originaal – http://www.flylady.net/pages/bbd10.asp

10. Sa võid kõike teha 15 minuti jooksul!

Hommiku rutiinid:
    – tõused üles ja lööd ennast särama
    – vaatad oma märkmispaberitele vannitoas ja köögis
    – loed 2 minutit oma meeldetuletusi
    – haarad negatiivsetel mõtetel sabast kinni, muudad need positiivseks, sa oled HEA nüüd!
    – tegeled kuumade kohtadega 2 minutit
    – 5 minutit teed “ruumi päästmist”: pane taimer käima ja tee ära!

Õhtu rutiinid:
    – hoiad oma kraanikaussi puhtana
    – valid endale riided homseks
    – tegeled kuumade kohtadega 2 minutit (kuumade kohtadega on parem tegeleda 2 korda päevas)

Meie juba kasutame taimerit 2 ja 5 minuti jaoks. Täna õpime tundma 15 minuti jõudu! Sa võid kõike teha 15 minuti jooksul. See on kõik sellest, et alustada midagi teha ja lõpetada siis, kui aeg saab täis. Uuesti panema taimerit käima ka ei tohi!
    Taimer aitab meile pöörata tähelepanu meie tegevusele.

Pane taimerile 15 minutit ja hakka koguma prügi seal, kus leiad, pärast viska ära.
    Nüüd pane veel kord taimerit 15 minutiks, istu mugavalt, nt pane jalad kõrgemale, ja loe oma lemmiku (käsitöö)ajakirja kuni aeg saab täis.

*Tahaks tänada armsa LaanteLapse, kes vahepeal parandab minu tõlke ja Punast Mammut ja annejeanne samuti tõlke eest ❗

**robotid?
    tegelikult ei usu…
    kas teie peate end robotiks kui pesete hambad iga õhtu või kammite juuksed? Mõni kord sa üldse ei märka seda tegevust, aga tulemus on terved (enam vähem) hambad ja soeng.

#190447 Reply

Originaal – http://www.flylady.net/pages/bbd11.asp

11. Lisa inspiratsiooni lehekülge oma kontrollpäeviku sisse

Hommiku rutiinid:
    – tõused üles ja lööd ennast särama
    – vaatad oma märkmispaberitele vannitoas ja köögis
    – loed 2 minutit oma meeldetuletusi
    – haarad negatiivsetel mõtetel sabast kinni, muudad need positiivseks, sa oled HEA nüüd!
    – tegeled kuumade kohtadega 2 minutit
    – 5 minutit teed “ruumi päästmist”: vali üks tuba, pane taimer käima ja tee ära!
    – 15 minutit teed “(koduse) kaose kaotamist” iga päev. Sa saad organiseerida segadust!

Õhtu rutiinid:
    – hoiad oma kraanikaussi puhtana
    – valid endale riided homseks
    – tegeled kuumade kohtadega 2 minutit (kuumade kohtadega on parem tegeleda 2 korda päevas)

Täna lisa üks leht oma kontrollpäevikusse. Nimetame see “Inspiratsiooni lehekülg” (või pane teist nimetust!).
    Tegele selle lehega järgmised 15 minutit ja kirjuta selle peal oma lemmik laused või tsitaadid, mis annavad sulle inspiratsiooni. Mõned minu lemmikud on:
    – sa võid kõike teha 15 minutiga
    – vääralt tehtud kodutöö ikka õnnistab sinu pere
    – sa ei saa organiseerida kaos, sa võid ainult seda eemaldada
    jne
    Sul on kindlasti oma lemmikud!
    Kirjuta neid sellele lehele, kirjuta ka uuemad laused siis, kui leiad!

#190448 Reply

Jätkan… see läheb tulevikus vaja ;)

Originaal – http://flylady.net/pages/FLYingLessons_UsingCalendar.asp

Kalendri kasutamine.

Kallid Sõbrad,

Üks tähtsamatest vahenditest, mis võiksid aidata meie reisis RAHULE on kalender. Ei ole oluline millist tüüpi kalendrit kasutada, see võiks olla nt. igasugust tüüpe seinakalenderid. Tähtis, et see eksisteeriks!

Üks esimesest asjadest, mis meie palume sind teha on rutiinide kokkupanemine ja nädala plaani kirjutamine. Selleks meie andsime kontrollpäeviku koostamise harjutused. Kalender on järgmine samm, et olla HEA.

Kalender peaks saama selliseks vahendiks, mis informeeriks sind ja sinu perekonna sellest, mis toimub sinu elus/kodus. Kui sina kasutad isikliku kalendrit on ikka sovitab kasutada üldkalendrit, mis oleks pandud nähtaval kohal kodus, kus kõik pereliikmed saaksid seda jälgida.

See päästab sind unustatudest mängudest, peodest, kokkusaamisest, koosolekutest jne! Selline kalender aitab mitte ainult sulle, vaid terve perekonnale olla HEA!

Sellest ajast kui sinu rutiinid ja nädalaplaan stabiliseeruvad, sa pead kord nädalas istuda selleks et planeerida järgmist nädalat. Nimetame seda päeva “plaaneermise päev”/“desk day”. Sellel päeval sa vaatad oma kalendrist, mis toimub sinu peres järgmisel nädalal. Kui sul ei ole kalendrit, sa pead usaldama ainult omale mälule, kas see on alati nii usaldusväärne?

Kuidas kasutada kalendrit?

– Perekonnasündmused:
    Võta aega selleks, et ära täita kõik sünnipäevade ja aastapäevade kuupäevad. See aitab kõigile mitte unustada sünnipäevadest või tähtsa aastapäevadest. Kui sa vaatad kalendrisse planeerimise päeval, sa saad teada, kas on vaja saada mingit postkaarti või ette valmistada mingit kingitust.

– Tunniplaanid:
    Kui sa saad mingit infot mingi pereliikme tunniplaani või mingi sündmuses osalemisest, kirjuta seda KOHE kalendrisse. Nt. Kooligraafik, huviringid, laagrid jne. Kui sul ei ole võimalust kohe otse kirjutada info kalendrisse, ikka kirjuta seda mujale ja võimalikult kiiresti lisa kalendrisse. See annab võimalust kiiresti aru saada, kas sina nt. saad osaleda või mitte, kas sul on see aeg vaba või mitte.

– Kutsed:
    Kui sa saad mingit kutset, ära pane seda oma kuumale kohale. Kõigepealt küsi endast, kas sa tahad minna, kui jah, siis vaata kalendrist, kas sulle ja teistele on see aeg sobilik. Kui aeg sobib, kohe kirjuta sündmus vabasse lahtrisse. Kui on vaja reorganiseerida oma plaane, selleks et osaleda, mõtle sellest. Kui sa ei taha minna, viska kutse ära (korralikult loobu kutsest).

– Kokkulepitud kohtumised:
    kalender peaks sisaldama ka kõik arsti, juuksuri mis iganes visiite. Kui sa plaanid neid, esimesena vaata oma kalendrisse, et ei tekkiks kohflikti. Kui kokkuleppe on tehtud, kohe kirjuta seda kalendrisse. Proovi planeerida kõik need kohustlikud kohtumised oma planeerimise päeval.

Kasuta erinevad vahendid, et paremini organiseerida oma kalendrit: markerid, kleepumispaberid jne. Nt. kirjuta “hambaarst” ühel märkmispaberil ja lihtsalt kleebi seda vajalikule päevale, pärast järgmisele visiiti päevale. Ole loominguline!
    Kalendri kasutamine on üks tähtsamatest asjadest FLY-süsteemis, see on absoluutselt vajalik, et olla HEA!

Ilusat planeerimist!

#190449 Reply
    Member

Ma mõtlesin selle roboti-jutu all siiski rohkem selle kogu asjaga ülepingutamist. Hammastepesu ning juuste kammimine on ju ikka seepärast tehtud, et endal parem oleks, hambad puhtad ning juuksed korras. Samamoodi peaks kujunema välja ka koristamisega – sa koristad tube selleks, et endal ja oma perel oleks parem elada korras kodus, kus asjad on kergesti ülesleitavad jne. Mitte, et sa koristad selle pärast, et mingi plaan nõuab seda. :)

#190450 Reply
    miokas
    Member

@jaanika1 wrote:

Järgmisena tuleb ette võtta triikimata pesu korv. Ei tea kas seal mõjub ka 2min. korraga 😉

vat mulle kohe meeldib triigitud pesu. Eriti triigitud voodipesu, kuigi selle kohta ytleb isegi Anthea Turner, et see on luksus. Aga, et siis mitte ei tekiks kuhja, siis ma püüan parasjagu juurutada seda süsteemi, et enne ei saa uut masinatäit pesta kui eelmine on triigitud. Ja juba nädalake on mul läinud vägagi eduliselt (tõsi ta on, et kui ma ühel päeval pesu ei pesnud, siis jäid eelmised triikimata ka kauemaks :P): hommikul pärast laste söötmist, panen pesumasina järgi ja samas triigin eelmise masinatäie pesu ära. No kahe minutiga hakkama ei saa, aga kui ta kulutab su aega 15 või 30 minutit, siis kindlasti ei jõua sa veel asjast surmani tüdineda ;)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 81 total)
Reply To: FlyLady ( korralikud koduperenaised )
Your information: