FlyLady ( korralikud koduperenaised )

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad FlyLady ( korralikud koduperenaised )

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 81 total)
  • Autor
    Postitused
  • #4559 Reply

Perenaised, kes oskavad lennata… e. FlyLadies

Edastan infot, mis võiks teha kodu ilusamaks ja elu õnnelikumaks :)

Kõigepealt tähtsamaid lingid:
    ametlik Flylady lehekülg (ingl.k)
    community/foorum/selts (vene k.), kus arutletakse printsiipe, jutustatakse kes ja kuidas süsteemi jälgib ja kasutab.

Mina tahaksin tutvustada teile FlyLady kodumajapidamise süsteemi. (Ma ei ole selle süsteemi tõeline teostaja, aga mulle väga meeldivad selle printsiibid. Nad pisut muutsid minu psühholoogiat ja suhtumist kodumajapidamisele. Nüüd ma usun, et sisutihe elu ja tegevus on hästi kooskõlas suure perega. Loodan, et see info, mida ma edastan, toob kasut ka keegile teisele! Õige aja planeerimine ja hea meeleolu on nii tähtis, kui tegeled käsitööga.)

Lühike tutvustus.

Fly (finally loving yourself) – see on kodumajapidamise organisatsiooni ja aja planeerimise süsteem. Selle peamine eesmärk on teha kodutööd harjumuseks, et see oleks automaatne ja ebamärgatav. Selleks on mitu võimalust. See kindlasti ei ole ühepäevane protsess, pigem elustiil.

Iga tegevus vajab 30 päeva, et saada harjumuseks.

Siin on toodud sissejuhatav 30-päevane kursus, mis aitab alustada.

Ma ei hakka detailsemalt kirjeldada süsteemi, parem vaadake linke.
    Toon paar näidet sellest, mis mulle väga meeldivad.

– Kodus ei tohi olema üleliigset asju, asju, mida mitte keegi ei kasuta! Vanad riided, karbid jne… asjad, mis ainult täidavat ruumi ja mitte midagi muud! Lahendus: anda teisele inimesele või ära viisata! Ja ärge kahetsege sellest! Rohkem ruumi korteris, rohkem õhku, lihtsamini koristada!
    – Panna kõik asjad alati tagasi! Ja õigel ajal, lõpetasid kasutada – pane tagasi! Praegu, mitte homme!
    – 15-minutised koristused: alati saab leida 15 minutit. Ei pea koristama kõike korraga. Pane taimerit käima ja näiteks tee peeglid puhtaks. Järgmine kord kasta kõik lilled kodus ja pane riided, mis ei ole kohal, kappi. Jne!
    – Kodu jagunemine tsoonidele.

Heh, tundub, et ma ei ole parim seletaja ja jutustaja… Aga minge kindlasti ja uurige täpsemalt! See on väga kasulik!
    Ma kahjuks ei tea, äkki on olemas ka mingi eestikeelne portaal? Võib olla teie teate sellest rohkem kui mina… ja juba kasutate seda aastaid ;)

Kas keegi teab juba seda süsteemi ja kasutab?

#190407 Reply
    LaanteLaps
    Member

Psühholoogiliselt on tõepoolest tõestatud, et harjumusmustrite kinnistumiseks vajab aju vähemalt 30 järjestikust päeva.

Mulle meeldivad need printsiibid, mis sa välja tõid.

Eestis ei ole kohanud taolisi foorumeid ( ei ole väga otsinud ka ), mõni oleks ikka silma hakanud.

Ma nüüd linke uurima. Keel saab muidugi takistuseks ( minu puhul ). Loeks siiski pigem emakeelset juttu.

Aga sinule suur tänu seda pisikestki osa tõlkimast!

#190408 Reply

Üks link juurde:
    Ühe professionaalse organisaatori blog

Näiteks ideed meie lemmiku ehte paiknemiseks ja hoidmiseks

Tõlkimesega võiks küll hakata tegeleda kui tekivad huvilised… Mina kahjuks ei ole hea ingl-eesti tõlgija … 😳

Isiklikult praegu mina selle süsteemi järgi teen:
    – igal õhtul kui lähen vannituppa, proovin pesta kraanikaussi ja peeglit…
    – kord päevas (õnnestub 2-3 korda nädalas) 15 – 30 min vaatan üle asjad oma toas, kas mingis ühes kastis või riiulil… mõtlen, mis läheb mulle vaja, mis tuleb ümber teha, mis võib välja viisata… (juba 3. nädalat minu väikesest toas tulevad välja suured kottid… aga asju kogus vähemaks ei lähe :? )
    – organiseerisin oma käsitöö materjale… varem olid kõik asjad läbisegi kottides… otsustasin osta 3 paberikasti ja sorteerisin nendesse lõngad, kangad ja pärlid… iga kasti peale panin silti asjade nimekirjaga… nüüd riiulid näevad välja korralikum ja otsida materjale on lihtsam… ❗

#190409 Reply
    anne476
    Member

Minule ka need põhimõtted meeldivad! Mida vanemaks olen saanud, seda rohkem olen neid hakanud ka kasutama. Ilmselt seetõttu, et hindan igat minutit, mis käsitöö jaoks jääb ja ei tahaks neid kulutada iganädalastele suurpuhastustele! Eriti meeldib mulle aga mittevajalike asjade äraandmise põhimõte. Minu laste riided lähevad kõik korduvkasutusse- tuttavate lastele või lapitekkidesse või kaltsuvaipadesse. Teine põhimõte mis väga meeldib on see, et mitte osta reisidelt nipsasju- kogun mälestusi (fotod) ja emotsioone või siis ostan praktilise väärtusega asju!

#190410 Reply

Proovisin natuke tõlkida. (originaal tekst)

BabySteps (lapsesammud) – tunnid või vihjed, mis aitavad aru saada süsteemist ja tekitavad vajalikke harjumusi.

1. päev – pane kraanikauss särama!

Sinu esimene samm on kraanikausi puhastamine, et see hakkas särama. Ära kuula neid, kes ütlevad, et see ei aita teha korda sinu räpast kodu. See on parim tegevus ja harjumus alustamiseks, sinu elu muutus! Usalda neid samme ja lihtsalt tee ära!

Detailsem juhend puhastamiseks asub siin.

Kui see on valmis, puhasta kraanikauss peale igat kasutuskorda. Ole kindel, et kraanikauss särab kui sa lähed magama ja igal hommikul annab kraanikausi sära sulle võimaluse naeratada. See puhas ja särav kraanikauss on sinu armastuse peegel. Sa saad hakkama!
    Meie FlyLady süsteem on selline, kuidas automaatselt arndada harjumuseks need tegevused.
    Sa saad hakkama!
    Esimene tähtis samm on tehtud! Meil on veel teisedki lapsesammud alustajatele. Ära hüppa neist üle! Kui neid teed, ära kiirusta! Lihtsalt tee iga järgmine samm igal uuel päeval. Sa saad hakkama!

Proovin edasi ka midagi tõlkida, kui tekib soobiv tuju… aga see tekst kindlasti vajab korrektuuri (mõlemad keeled on minu jaoks võõrad :( )! (kui keegi saaks sellega aidata, olete teretulnud!)
    Kui keegile meeldib mingi teine tekst või õpetus ja on võimalus tõlkida, oleks ka väga tore!

:)

#190411 Reply
    Punane mammu
    Member

Lugesin ja vaatasin enda ümber…neljapäeval n.ö. koristasin majandusruumi…tegin südame kõvaks ja viskasin hulk asju, mida ei ole keegi (s.t. mina) kasutanud, minema. Aastatega on üha süvenenud, et investeering korralikesse hoiukarpidesse ja süstematiseerimine on korra ja puhtuse alus ning pannes asjad tagasi oma kohale KOHE tagab selle, et järgmine kord ei pea seda otsima.

Sellisel süsteemi kujundamisel ja pideval järgmisel saab see tõepoolest harjumuseks. Kusjuures kinnistamiseks kulub tõesti 20-30 päeva ja sellest saab harjumus, kui mitte öelda sõltuvus – aitab kasvatada ka iseloomu…seda tugevamaks muuta.

Meie peres lähevad riided ja jalanõud, mis on seisnud või mida ei kanta…kohaliku valla sotsiaalabisse, et aidata neid, kel on raske. Ei nipsasjadele ja muidu tolmu kogujatele.

Reisidelt toon kaasa kõik kviitungid, arved, piletid jms. Lõikan ja kleebin need scrapbooki koos fotodega ja kena mälestushetk on riiulis. Alguses oli tohutult raske organiseerida ja teha valikuid…aga nüüd on harjumus, et kõigepealt ühte karpi ja siis kui õhtul aega rohkem…hakkab töö pihta – ja lastele ka meeldib.

#190412 Reply
    Punane mammu
    Member

2. päeva juhised on siin… löö end särama varbaotsast juuksejuurteni . (originaalkeeles leiad siit… http://flylady.net/pages/bbd2.asp

Täna tõuse üles ja tee end korda n-ö- varbaotstest kuni juuste juurteni riidesse. See tähendab – tee korda oma juuksed ja nägu ka.

Selleks, et end muuta vajame me meeldetuletust, mida me teeme. Mina tegin seda kollaste märkmepaberite abil, mida panin erinevatesse kohtadesse oma kodus. See oli algus minu kodu kontrolli teekonnal. Mul olid väiksed meeldetuletused vannitoa peeglil, et tuletada meelde – korrasta end. Kui sa näed oma e-mail boxis meeldetuletusi Yahoo’lt; siis lihtsalt mõtle nendele kui kollastele märkmepaberitele. Sa ei pea neid tegema kohe, nad on lihtsalt meeldetuletused. Loe pealkiri ja sa saad aru, millest jutt. Ära lase häältel enda peas öelda, et ma ei suuda läbi töötada nii palju e-maile. Siis kui kuuled häält ütlemas, et mul ei ole aega, pane endale kell (timer) ajaks 2 minutit ja loe natuke ning seejärel kustuta. .

Puhasta kraanikauss enne kui lähed voodisse.

P.S. need kollased märkmepaberid on mind isiklikult aidanud väga palju keeleõppel…aastajagu tagasi oli terve maja täis kollaseid lipikuid kui õppisin saksakeelt ja uskuge…see aitas raskeid sõnu meeldejätta hoopis kergemini,kui 100 korda raamatust lugemine.

#190413 Reply
    LaanteLaps
    Member

Asi läheb päris põnevaks.

Meil käib kodus suur remont ja hirmkahju oli ära visata hunnikute kaupa ostetud käsitöö ajakirju. Lõpuks sain siiski endast võitu ja mustrite ning burdade hunnikud lippasid ise suurde prügikonteinerisse.

Keerulisem ehk oli seletada oma 11 a. lapsele, et viska ära oma mänguasjad. Rääkisime ja rääkisime, siis leidsime, et asjad, millel on väga oluline lugu, jäävad alles. Kasvõi hoiukasti, ootama seda aega, kui on tahtmine meenutada või saabub aeg, kui saavad kasutada neid minu lapse jõnglased. Eks ta ise tea.

Hetkel tundub kodus palju ruumi. Noh, kui välja arvata ehitustööliste tarbed, mida kasutatakse iga päev.

Kohvrites veel mõned sellised riideesemed, mida ei tea, kas peale sünnitust seljas hakkavad käima või ei ( loe: kas mahuvad selga :) ). Muu on klaar ;)

Ootan järgmisi tõlkeid.

#190414 Reply
    Punane mammu
    Member

3 päeva ülesanded

Täna teed seda, mida oled kahel eelneval päeval juba teinud.

– tõuse üles ja löö end särama
    – hoia oma kraanikauss puhas
    – loe meeldetuletusi 2 minutit.

Lisaks soovitan lugeda miskit meie koduelehelt http://www.flylady.net
    See aitab Sul paremini arusaada sellest mida me teeme ja kuidas koos meeldetuletustega, esseedega ja toetuskirjutusitega Sa hakkad nägema muutusi oma kodus ja oma suhtumises.

Nii…mina sõidan nüüd oma puhtast kodust…hinge puhastama – lastega reisima … kui tagasi jõuan vaatan, kuhu tõlkimise järg on jõudnud ja jätkan, seega mitte enne 21-st. :D

#190415 Reply
    tintsik
    Member

Oi see hakkab mulle meeldima! Täna võtan kraanikausi ette!

#190416 Reply
    annejeanne
    Member

4. päevPane kõik see kirja

Praeguseks oleme jõudnud selleni:

– tõuse üles ja löö ennast särama
    – hoia oma kraanikauss puhas
    – loe 2 minutit meeldetuletusi.

Järgmiseks pane kõik see märkmepaberile kirja ning kleebi paber vannitoa peeglile ja köögis kraanikuasi kohale. See on muuseas ka esimene sissekanne Sinu kontrollpäevikus. Märkmepaberid aitavad meil mitte unustada harjumusi, mida üritame juurutada.

*
    Mina olen juba kaks päeva kraanikausi särama löönud ja eile hakkasin riideid sorteerima.

#190417 Reply

Tegin eile natuke juurde… aga olete nii kiired ja tublid, et peaaegu jäin hiljaks…

Originaal – http://flylady.net/pages/bbd5.asp

5. päev – kirjuta ülesse, mida sa kuuled

– Oleme hoolitsetud varbaotstest kuni juuste juurteni
    – Hoiame oma kraanikausi puhtana
    – Loeme meeldetuletusi 2 minutit
    – Vaatame oma märkmispaberitele vannitoas ja köögis

Kas sa kuuled mingeid negatiivseid mõtteid või hääli oma peas? Kirjuta üles need sõnad, mida kuuled…
    Nüüd ma tahaksin, et sa leiaks igale väitele optimistliku sõna, selleks, et kustutada nende halbade sõnade mõju!

Mis on kuumad kohad (HotSpot)?

“Kuum koht” on see koht, kus korda hoidmata tekib väga kiiresti kaos ja areneb sealt edasi.
    Minu lemmikanaloogia on metsatulekahjud. Kui mingi koht metsas jääb kontrollita, siis võib terve mets saada kahjustatud. Sama asi juhtub ka meie kodus. Kui üks koht toas on korrastamata, siis see mõjub tervele toale (ruumile) ja tekitab õudsaid muljeid ja tundeid. Kui sa astud tuppa, on “kuum koht” see koht, kuhu sa pöörad oma tähelepanu esimesena. Sinu pilk on fikseeritud just sellel punktil.
    Elu jooksul minu “kuumad kohad” vahetusid. Lapsepõlves oli seetugitool, kuhu alati kogunesid mu riided. Praegu on üks “kuumadest kohtadest” söögilaud, kuhu alati kogunevad asjad, millega tuleb tegeleda… See on esimene koht, mida ma näen, astudes kööki. Kui nende asjadega mitte tegeleda esimesena hommikul, siis koguneb päeva lõpuks neid sinna veel rohkem!
    Segadus toob segadust juurde!
    Kas teie kodus on sellised kohad, kuhu kõik pereliikmed panevad asju, mida nad ei viitsi oma kohale tagasi viia?
    Meie ülesanne on nende kohtade pidev kontroll ja võimalik eemaldamine!

#190418 Reply

Väga tähtis osa on FlyLady mail-list, millele saab liituda siin.
    Need mailid on inglise keeles ja aitavad arusaada FLY süsteemi, tulevad mitu korda päevas.

#190419 Reply

Sest istegija rahvale meeldivad nupukesed, tegin 2 tükki:

#190420 Reply
    killukalli
    Member

Koht köögis– kraanikauss ja selle übrus alati!
    Koht magamistoas– ilmatu triikimata pesu kuhi! 😆
    Käsitöölaud—alati kuhjas asju täis ja kaos!

Ps. Sorteerisin ajakirju ja jätsin alles vaid kodu ehituse ja sisustamise omad+ lõikelehtedega mõned Pere ja Kodu väljaanded.
    Muu (mida oli ilge pappkastitäis) sättisin ukse kõrvale sest ema tahtis endale saada neid. 😆 Ta ka prahikoguja. 😆

Hetkel tegelen riidehunnikutega ja kraanikauss läigib juba kolmandat päeva. :)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 81 total)
Reply To: Reply #190408 in FlyLady ( korralikud koduperenaised )
Your information: