Autorikaitsest

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad Autorikaitsest

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 331 through 345 (of 371 total)
  • Autor
    Postitused
  • #39545 Reply
    Member

Asi selge.

Tänan

#39546 Reply
    Member

@Sibulaplix wrote:

Aga kas nt muhutikandi lehelt saab otse meie isetegija blogisse avatud pilti riputada??? Noh illustreerimaks seda, et tegin selle pildi järgi, või sain sealt pildilt innustust. Ma ole hetkel uurinud ja ainult oletan, et just sellel eesmärgil laadis Mareli pildi tollelt lehelt flickrisse, et otse ei saanud seda sinna panna…. Mulle meeldivad avatud piltidega postitused, vähem linkidega… samas ülipõneva asja puhul avan loomulikult ka lingid…

Vot seda ei oskagi kommenteerida. Kui keegi teab, siis valgustage :)

Avatud piltidega on loomulikult ilus. Ja see on ka lubatud, kuid siis oleks vahva, kui see pilt ise olekski link, mis viib algsele lehele. Selline lähenemine on tervitatav :)

#39547 Reply
    Member

Hea tava näeb ette, et kellegi teise pilte, juhendeid jms ei pandagi otse oma lehele üles, isegi kui sinna juurde on kirjutatud, et see ei ole minu pilt, töö vms. Õigem on linkida algallikale. Kui linkimise võimalust ka ei ole, piisab suunavast tekstist (antud juhul siis nt, et idee on saadud muhutikand.e lehelt).
    Ja kui aadress, kust pilt on leitud, ei tööta, siis tulebki nii kirjutada, et leidsin sealt ja sealt, kahjuks link enam toimi. Ja pilt jääbki näitamata, mitte ei laadi seda oma albumisse või pane otse blogisse üles. Sel juhul on algmaterjalile viidatud juba sellega, et on öeldud, kust idee tuli, alati ei pea ja saagi seda piltmaterjaliga illustreerida.

#39548 Reply
    Urri
    Member

Küsin selle “hea tava“ kohta (ei vaidle, ainult küsin :D ) – mis tavast täpsemalt jutt on, kus see tava pärit või kirjas?
    Küsin, sest ma jälgin väljapool meie foorumit mitut blogi, mille autorid enda tööde esitlemise kõrval tihti näitavad ka teiste inimeste töid, mis neile meeldinud on, seda avatud piltidega. Mulle küll meeldib neid blogisid jälgida, olen nii leidnud mitu huvitavat autorit või uut lehte. Kuidas on siin hea tava vastu eksitud? Või on tegemist mingi meie oma kohaliku hea tavaga, lihtsalt ma ei tea sellest? Kas sel juhul ei oleks õigem need tavad kas või soovituslikult siiski blogi loomise juurde kirja panna? Mina näiteks saan väga hästi aru, et kui siin foorumis on blogid ainult enda tööde näitamiseks, siis on see omanike õigus nii otsustada. Sama näiteks mingite testitulemuste avaldamise ja muu sellise kohta blogides ja veel paljude asjade kohta, mida keegi oma blogisse riputab. Kas blogi pidaja võib vabalt otsustada, või on mingid reeglid, mida tohib ja mida mitte?
    Aga kogu loo kohta on minu mõte liikunud küll ainult ühte rada – oleks Mareli piirdunud lausega “leitud netist“, oleks kõik korras olnud ja kogu probleem olemata???

#39549 Reply
    Member

Ega seda kuskil määrusena kirjas pole, lihtsalt on nö netikett e interneti etikett siit, sealt, kolmandastki koha silma jäänud. See on samasugune kokkuleppeline asi nagu teretamine jms, mida seadusena iial väla ei anta, ent mille järgimine jätab isikust meeldiva mulje. Samas ei saa keegi vastupidise eest ka karistust määrata :P
    Mina nt jälgin väga paljusid blogisid (mul on Bloglines’is 260 blogi kirjas, pluss siinolevad lemmikud jm), nii et selge see, ma ei jõua kõigi tekste lugeda, lasen silmad üle piltide ja eeldan automaatselt, et need on kõik selle blogiomaniku tööd. See on näide selle kohta, kuidas võivad kohe arusaamatused tekkida. Samas, kui teema või pildid pilku püüavad, siis loen teksti ka ja ei pea paljuks tekstis olevaid linke avada, et sedakaudu teiste huvitavaid asju avastada.
    On muidugi ka võimalik variant, et otse lisatud pildile lisatakse ka link originaali juurde, aga kindlasti mitte nii, et ainult kellegi teise pilt a´la vaadake kui kifti asja ma leidsin!

#39550 Reply
    Urri
    Member

Ei-ei, ma mõtlesingi sedalaadi poste: Leidsin toreda blogi, mida tahaksin teiega jagada, mulle meeldis sealt see ja see (avatud pilt) , kogu blogiga saate tutvuda siin :… (link)

#39551 Reply
    Member

Jah, ma saingi su tekstist just nii aru ja see on iseenesest ka korrektne, nagu ma ka oma postituse lõpus mainisin. Ise eelistan igal juhul otsepilte üldse vältida, sest mõni ei loe laiskusest teksti ja mõni äkki ei mõista seda keeltki :D Kuigi vahel tundub, et mõni asi on nii ilus ja reklaami väärt, et tundub lausa ülekohtune see lingi alla peita, eks. Ega ma ilmselt pole ka alati korrektne olnud, aga teadmiste kogunedes katsun neid ka kasutada.

Tegelikult ma nagu hästi ei kujuta ette enda reaktsiooni, kui ma avan nt mingi hispaanlanna blogi ja leian oma kampsuni pildi seal suurelt ilutsemas. Keelest ka aru ei saa, kas räägib halba või head või äkki luuletab, et tema kudus selle kampsi 😈 Noh, kui link minu blogisse juures on, siis võib vähemalt viimase välistada, hea seegi.

#39552 Reply
    Member

Aga kogu loo kohta on minu mõte liikunud küll ainult ühte rada – oleks Mareli piirdunud lausega “leitud netist“, oleks kõik korras olnud ja kogu probleem olemata???

Pigem võiks mõte liikuda sinna, et kui internetist pilte enda arvutisse laadida ja neid hiljem kuskil avaldada siis ilma linkimata lahutab see autori oma tööst automaatselt.

See ei puuduta ainult konkreetset juhtumit vaid ilmselt kõiki, kes oma töid internetis näitavad. Me ei tõstatanud teemat, kui mingit väga tõsist probleemi. Soovisime vihjata anonüümselt ja rääkida murest ka teistega.

See, mis avatud piltidega linkimisse puutub, siis meie puhul on see isegi soovitatav :) Meil on alati hea meel, kui nendest tikandi lähivõtetest on kasu ja abi tikkimisel. Neid on tulemas veel suuremates kogustes. Aja puudus on seda ainult pidurdanud :)

#39553 Reply
    Member

OT:
    Lisan siia omalt poolt ühe näite, kuidas mina üritan hakkama saada info liikumise ja kadumisega internetis.

Nimelt olen ma teinud endale lisaks 1 gmaili-postkasti (nö passiivse) aadressi, kuhu oma aktiivsest (igapäevaselt kasutuses) postkastist saadan eelsalvestatud (mustandid) meile.
    Nimelt netis surfates on kõige lihtsam mul lahti hoida “aktiivset” gmaili postkasti, kuhu kopeerin kiiresti vajaliku materjali, ka koos pildiga ja lisaks kopeerin kiirelt juurde ka aadressiribalt veebiaadressi.
    Lisan tingliku eraldusriba (enda jaoks arusaamise lihtsustamiseks) vahele ja kordan tegevust uue leiuga.
    Et gmaili saab salvestada mustandeid poolikutest kirjadest, siis on nii hea vajalikku materjali temaatika järgi grupeerida.
    Meili pealkirja või meili lisan ka mingid märksõnad.

Kui meil piisava infohulgaga koormatud, siis saadan selle oma “passiivsesse” postkasti.
    Aktiivsest postkastist kustutan sellised mahukad meilid.

Nüüd on mul alati võimalus lihtsalt ja kiiresti leida märksõnade abil otsingut kasutades vastav materjal.

Eelnevalt neid meile koostades olen surfamise käigus tekkinud mõtted sinna juurde lisanud = nii säilib mul ka konkreetne seos netist leitu ja minu idee vahel.

Ja kui on mul vaja kunagi hiljem materjali kasutada (linkimine, viitamine), siis lihtsalt kontrollin aadressi toimimist.
    Ja kui ei toimi, siis lisatud märksõnade abil suudan leida alternatiive, kui vaja.

Olen nii järjepidevalt toiminud juba ca 2-3 aastat.

Tulemus:
    Gmaili postkastist leian vajaliku info kordi kiiremini (ja kompaktsemalt) üles, kui oma varasemast arhiivist (mul on mitu arvutivälist kõvaketast ka) arvutis.
    Näiteks võtab vajaliku faili otsimine otsinguga arvutis rohkem aega, kui gmailis.

#39554 Reply
    Urri
    Member

Muhv – Sinu näites on mõte olemas küll. Lihtsalt eks inimesed ole erinevad, ma võin käsi südamel öelda, et mind ei häiriks sendi eest kah, kui minu kamps mõnes väljamaa keelses blogis oleks. No uudishimu tekitaks vast 😆 😆
    Aga aktsepeerin täiesti, et keegi teine suhtub oma asjadesse teisiti.

Muhulane, ütlen kah igaks juhuks ette, et ei vaidle ega kisu tüli! :D
    Sisuliselt aga just sama jutt – inimesed on erinevad. Ma ise olen endale selgeks teinud, et kõik, eranditult kõik, mida ma netti riputan, on minu kontrolli alt väljas. Kõik, mida edaspidise suhtes ette püüan võtta, on tegelikult hüüdja hääl kõrbes, lihtsalt nett on nii piiritu! Võib ju püüda asja ohjata ühe foorumi kaudu, aga see on vaid köömes. Sama suhtumist soovitan ka teistele – mõelge ENNE, kui midagi avalikustate, püüdke ette näha, mis võib edasi selle materjaliga toimuda. Hoiab tegelikult närve kokku. Sel teemal ei olegi lõppu, järgmisena võima hakata lahkama, kuidas me üldse tõestame et mingi foto kellegile kuulub jne; jne;jne. Igal oma vaatenurk ja arusaam.
    “Probleem“ vahest oli tõesti natuke vale sõnavalik. Igal juhul jõudu ja kõike head muhulastele oma asja ajamisel!

#39555 Reply
    Member

@Urri wrote:

Muhv – Sinu näites on mõte olemas küll. Lihtsalt eks inimesed ole erinevad, ma võin käsi südamel öelda, et mind ei häiriks sendi eest kah, kui minu kamps mõnes väljamaa keelses blogis oleks. No uudishimu tekitaks vast 😆 😆
    Aga aktsepeerin täiesti, et keegi teine suhtub oma asjadesse teisiti.

Muhulane, ütlen kah igaks juhuks ette, et ei vaidle ega kisu tüli! :D
    Sisuliselt aga just sama jutt – inimesed on erinevad. Ma ise olen endale selgeks teinud, et kõik, eranditult kõik, mida ma netti riputan, on minu kontrolli alt väljas. Kõik, mida edaspidise suhtes ette püüan võtta, on tegelikult hüüdja hääl kõrbes, lihtsalt nett on nii piiritu! Võib ju püüda asja ohjata ühe foorumi kaudu, aga see on vaid köömes. Sama suhtumist soovitan ka teistele – mõelge ENNE, kui midagi avalikustate, püüdke ette näha, mis võib edasi selle materjaliga toimuda. Hoiab tegelikult närve kokku. Sel teemal ei olegi lõppu, järgmisena võima hakata lahkama, kuidas me üldse tõestame et mingi foto kellegile kuulub jne; jne;jne. Igal oma vaatenurk ja arusaam.
    “Probleem“ vahest oli tõesti natuke vale sõnavalik. Igal juhul jõudu ja kõike head muhulastele oma asja ajamisel!

Ei see pole mingi tüli tõstmine :)

Tahtsingi vahepeal kõiki tänada.

Aitäh Teile kõigile, et olete nõus sellest rahulikult rääkima ja tõsiselt arutama :)

See, mis internetis toimub on tõesti nii nagu kirjeldate. Panen veel kaks peamist reeglit kirja, mida me siin Eestis ise saame teha.

1. SUUREPÄRANE: Linkimine/viitamine kas lingiga otse algallikale või tehes blogisse avatud pildiga postituse, mis on muudetud lingiks/viiteks.
    Meile meeldib, kui on kasutatud teist varianti, sest piltidega blogi on ju alati mahlakam ja meeldivam lugeda. Kõik on super :)

2. HALB VALIK: Kasutada erinevaid piltide kuvamise saite.(Picasa, Flickr, photobucket jne.) Seda juhul, kui salvestades eelnevalt pildi ja see tõsta eelmainitud lehtedele. Sealt on küll võimalus enda blogile viidata, kuid pilt on ka kohe nagu mustas augus ja mida rohkem sealt seda alla laetakse ja edasi jagatakse seda sügavamale teadmatusse see suundub.

Me veel hetkel oleme optimistlikud ja püüame natukenegi seda suunata ja teadvustada, aga eks paistab. :)

#39556 Reply
    Mareli
    Member

Seletan veelkord, miks sattus “Muhu tikandi” netilehelt pilt Flickrisse minu lehele ja sealt minu blogipostitusse.
    Et kõik ausalt ära rääkida, pean alustama algusest ( A.Sihvka, autor: J.Rannap, ).
    Internett on tore asi, aga mulle meeldib, kui mul on igasugused pildid paberi peal. Seega, kui mind midagi huvitab, antud juhul muhu tikandi mustrid, siis ma salvestan pildid oma arvutisse (mitte Flickrisse oma tööde juurde) ja trükin need paberi peale. Samuti toimisin “Muhu tikandi” netilehelt leitud piltidega.
    Nüüd on mul palju värvilisi muhu mustrite pilte kodus. Nii ilus on vaadata. Kui hakkan midagi kujundama, olgu selleks siis pluusi või padja muster, laotan kõik pildid suure laua või põranda peale ja hakkan sealt otsima, millist mustrit või lille-maasikat kuskilt teha. Just niimoodi kujundan oma mustri, nagu soovin, saades inspirastsiooni nendelt netist prinditud fotodelt.
    Ma pole veel ühtki tikandit või joonistust teinud nii, et joonistan täpselt kuskilt kellegi teise mustrit või tikandit maha ja tikin siis ise samasuguse. Need fotod on mul puhtalt inspiratsiooni saamiseks.
    Olümpiatöö puhul oligi nii, et mul oli see üks foto, millelt ma kasutasin kahte lille ja kuna mul oli see foto arvutisse salvestatud,
    siis otsisin ta välja ja, et keegi ei saaks kunagi öelda, et “Ma olen seda lille juba kuskil näinud !” salvestasin ta arvutist uuesti Flickrisse oma fotode juurde ja linkisin sealt blogisse. Nagu näha oli see viga, sellest tuli nii palju kära….
    ja nagu mulle on kirjutatud, siis tegin seda täieti asjatult, sest ega seal suurt sarnasust polnud ja keegi nagunii poleks aru saanud, et
    kasutasin seda sama lille. Tõmbasin asjatult endale suure jama kaela. Nüüd ei jõuta siin kuidagi kokkuleppele, kuidas edasi toimida.
    See sama asi tekitabki trotsi, et edaspidi mõtlen mustrid ise välja, pole vaja midagi linkida, ega põdeda, kas olen piisavalt kirja pannud, kust ideid ammutasin.
    On tunne nagu oleks mind mingi komisjoni ette kutsutud oma tegude üle aru andma. Ja omast arust tegin ma kõike heas usus ja viimasepeale lingites, et ikka kõik rahule jääksid. Ilmselt ei saa me kunagi kokkuleppele, ega teineteise mõistmiseni, sest ühelt poolt saan aru muhulastest, et nad on pahased, et üks õnnetu pilt nende kodulehelt sattus mõneks nädalaks ilma autori nimeta neti avarustesse , aga ega nemad saa ka minust aru, miks ma sellise minu vastu suunatud kampaania peale solvunud olen. See muster jääb mulle küll elulõpuni silme ette. 🙄
    Ja mingist “Soovisime vihjata anonüümselt ja rääkida murest ka teistega” pole siin minu arust juttugi, sest kui oleks soovitud midagi viisakalt vihjata,
    oleks võinud vabalt kasutada “Privaatsõnumit”, mitte mind eluks ajaks siia foorumisse risti lüüa.

#39557 Reply
    Member

Kullakesed, mingit mõtet ei ole ülitundlik olla. Mingit suurt jama ei ole ju. Ja pikkade (seletus)kirjade kirjutamisega naelutame me endid ise siia kõik, kes me ses teemas osaleme.

Põhjusmõtteliselt tuleb alati arvestada sellega, et kui levitad midagi, mida pole ise teinud, siis riivad selle autoriõigust, kes selle on teinud. Autoriõiguse rikkumine on ju ka loata levitamine, mitte üksnes võõra töö oma nimele võtmine. Mida iganes me kellegi teise tööga loata teeme, olgu me heausksus sealjuures kui tahes suur, ikka võib juhtuda, et saab vastu nina, kuna asja tegelik autor ilmub välja ja võtab sõna. Nii ka seekord.

Võtkem seda kui üht elu õppetundi. Internet kord juba on selline asi, et siin ei saa parima tahtmisegi juures midagi lõpuni omada või vallata – alati, kui midagi avalikustad, pead arvestama ka sellega, et võib juhtuda, et keegi tegutseb sinu kopiraidile vaatamata oma tahtmist mööda, edastab midagi kuhugi, kus enam viidet ei ole ja keegi kolmas selle sealt, mitte algallikast leiab ning enam tagasi viidata ei saa. Mida sellisel puhul teha – ilmselt mõista nii ühe kui teise poole huve. Küllap see keegi heauskne kolmas teeb oma viite korda, kui õige autori teada saab, mitte ei pea pikki sihvkalikke seletuskirju kirjutama, mis lõpevad, teadagi, ridadega, et kuigi tehti, nagu tehti ja juhtus, mis juhtus, ei olnud avaliku korra rasket rikkumist ega tahtlikku süütegu või moraalset libastumist.

#39558 Reply
    Member

Mareli – praeguseks ju muhukad aru saanud, et nende käitumine polnud mitte kõige paremini välja kukkunud. Paraku kipume kirjutatut võtma alati negatiivsemas võtmes – toon näiteks hiljutise koerandusvaldkonna eksami, kus kirjutasin koera kohta robustne, kuna konkreetse tõu standard nõudis seda. Ja prouad eksamineerijad olid pahased, et see koer polnud ju liialt robustne. No ja mina vastu, et ma ei kirjutanud ju liiga vaid lihtsalt robustne. Ja nemad, et no aga see on halva maiguga. Praegu suht sama – ning teema tänaseks sinust juba edasi arenenud teemaks, kuidas netis olevat materjali kaitsta nii, et hundid söönud ja lambad terved (ehk tahetakse jagada aga samas tahetakse igavesest ajast igavesti säilitada seos sellega – kui annad vabaks kasutamiseks, on see küll väga sinisilmne tahtmine, ent tuuleveskite vastu võitlemine pole keelatud.)

#39559 Reply
    VintajRose
    Member

Armas Isetegija! Kas ei oleks siiski mõttekam oma pildile ise märge peale teha, kui sa kardad, et sinu pilt neti-avarustesse uitama satub ilma sinu nime või lingita? See oleks äkki lihtsam, kui teistele näpuga viibutada ja nõuda ja soovitada ja seletada linkimise vajalikkust? Sa ei jõua ju eluski valvata kõiki pilte, või nõuda, et kõik teised inimesed teeksid täpselt seda, mida sina tahad! Eriti, kui tegu on tavade ja soovitustega. Nagu öeldakse, kellel on probleem, see peaks selle ka ise lahendama 🙄 .
    Mina saan Mareli trotsist täiesti aru. Ta toimis siin eespool saadud soovituste/tingimuste põhjal a´la “kui sa saad kusagilt inspiratsiooni, siis tuleb kõik need kohad blogis ära märkida, et ei tekiks kellelgi sellist mõtet, nagu oleksid sa ise midagi välja mõelnud“. Selle kohutava tähenärimise tulemusena ei julge inimene õieti enam ennast oma tööde autorikski tunnistada, kartuses, et äkki keegi on juba midagi sarnast kusagil teinud. :omg:
    Minu jaoks oleks see pildi märkimine palju lihtsam variant. Ja kui mul ei ole tugevaid omanditundeid oma pildi või käsitöö suhtes, siis ma lihtsalt ei allkirjasta seda, mis ma netti üles riputan. Milleks teistele viibutada, kui sa ise saad ka midagi ära teha enda autori nime hoidmise jaoks!

Viewing 15 posts - 331 through 345 (of 371 total)
Reply To: Autorikaitsest
Your information: