Autorikaitsest

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad Autorikaitsest

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 371 total)
  • Autor
    Postitused
  • #39455 Reply
    Hettel
    Member

Ei maksa asja nii keeruliseks ajada. Nagu ma aru saan, pole siin tegelikult juttu rohkemast, kui et palutakse kirjutada blogisse, kust on võetud õpetus või idee.
    No nt: “kudusin kampsuni Käsitöö 2008-aasta talvenumbrist võetud juhendi järgi”
    või : “idee sain sellelt ja sellelt netilehelt”.

#39456 Reply
    Member

Eks keeruliseks ajasid asja need, kes siin kurtsid, et ei oska kuidagi viidet panna :) , neile Susa selle näidise puust ja punaseks ette tegigi.

#39457 Reply
    Member

Selle kohta, et miks peaks viitama autorile, kui ta on tasuta juhendi kättesaadavaks teinud ja ei ole sinna tagasihoidlikkusest kirjutanud, et palun pidage siis mind ka hea sõnaga meeles, kui juhendit kasutate, ütleksin – elementaarsest viisakusest! See on nagu aitähi asemel. Minul on kombeks inimesi tänada ka siis, kui nad seda otseselt ei nõua.

Lisatud: tegelikult kehtib sama muidugi ka tasulise mustri kasutamise kohta, tänada pole kunagi liiast.

#39458 Reply
    Member

Just, nüüd kohe asi selge, kui puust ja punaselt.

#39459 Reply
    Member

Ma arvan, et isegi kui sa ei tea või ei mäleta tõesti (no elus tuleb ka selliseid hetki, eks ole), siis alati saad ju juurde kirjutada paar reakest selle kohta.

Näiteks:
    Mulle ei meenu, kust ma selle mustri või idee olen algselt saanud, kuid selle eseme mudeli autor ma pole. Olen teinud vaid oma nägemuse sellest.
    Kui keegi teab, kus asub originaalmudel või idee, siis oleksin tänulik sellekohase info eest, et lisada vastav viide originaalmudeli asukohale hiljem juurde.

Nii oled vähemalt edastanud info, et sina ei ole mudeli AUTOR.
    Ja et sa ei ehi end võõraste sulgedega.
    Või on mingi analoogse teksti lisamine tõesti nii üle mõistuse käiv asi? :m8hh:

#39460 Reply
    Tommykas
    Member

Ses teemas on argumendid, mis samas tekitavad vastakaid olukordi, seega ei saa vaadata kõike kui absoluutset, vaid iga asja ja olukorda üksikuna, või sarnaseid grupina. Arusaadavuse teeb keerukamaks kuna palju märksõnu läbi paisatud, mis seostuvad-haakuvad osalt ühed ühes kontekstis, teised teises, JA erinevates tasandites (üksikisik kui hobikuduja; füüsil/jur isik, kes teenib käsitööga; rahvapärimus; autori/looja; vabakasutus, firmade, blogide jvb veel mõnel tasandil).

Esmaautori autoriõigus ja töötasu
    Ühe idee peale võib mitu inimest tulla (ise kogenud), olgu lihtne kuis tahes. Kuid, kes tulevad sama idee peale, neil on raudselt erinevad teostusviisid ja ideedes väikesed muudatused- kuid printsiip sama (igal oma sõrmejälg või käekiri). Aususe, südametunnistuse ja usaldatavuse küsimus.
    Ja kas saabki päris “uut” asja välja mõelda. Mood on ka selline, mis läheb ajas tagasi ja kohendab vana uueks. Iga uus on ammuunustatud vana.

LillySmuul mõtles välja salli mustri- väga kauni. Kes tahavad sama mustriga salli müüa, siis peaksid olema kursis LillySmuuli autori ettekirjutustega, kuidas tema soovin oma töölt tasu saada, kas rahaline või viitamine. Autoriõiguse ja ärieetika.
    Ilukuduja– kombineerib mustreid ja disainib. Autorluse tasu tõenäoliselt mustri müügist. Kuidas keegi asja ajab, et oma tasu töö (autoritöö) eest saada, eks ise korraldab selle. Teavitustöö ka oluline. Samas iga looja peab arvestama maailma kirjutamata seadusega, et tema tööd ja loomingut kasutataksegi nii või naa tulusaamise eesmärgil.

Väljaöelduna kõlab eriti karmilt ärimaailmas- autoriõigustasu saab teenida ausate ja puhta südametunnistusega inimeste (firmade) pealt, kes peavad kinni autori ja äriõiguskoodeksist; nu ja nn “varguse” puhul kohtu kaudu (VÕIBOLLA). Seadusesilmis peab uus leiutis olema patenteeritud, vastasel juhul ettekaotatud lahing nõuda autoritasu. Teiseks, teavitustöö peab olema algusest peale “nähtav” ja suur. Intelektuaalse omandi õiguskaitse on veelgi sügavam teema ja sellega peavad kursis olema loojad/firmad.

Idee päritolu ja viitamine blogides
    Elementaarseks pean viitamist, kui leitud idee järgi teen sarnase asja, juhendi järgi v juhendita. (See, kellegi idee, ei pruugi jälle tema enese “idee” olla, ta võis saada kuskilt kolmandast kohast, kuid mina sain idee tollelt teiselt- kettahel). Selline ülesmärkimine-viitamine hea endale, muidu unustan ära, kust selle idee sain- seda juhtub.
    No ja kui ei mäleta idee päritolu (pigem ei pruugi üles leida), no siis nii mainingi- see ju ka ausus. Vb keegi annab vihje, et on kuskilt samasugust näinud (nagu heegeldatud vahtralehed mul postituses, keegi leidis sarnase mustriga seeliku ja vihjas, et näed, vahtralehtedest seelikut tehtud-nähtud SIIN). Alati saab blogipostitust uuendada, lisada viide, kui meelde tulnud/leitud.
    Mälu on seda kehvem, mida rohkem infoallikaid. Ma ei leia omaenda arvutistki teinekord asju üles nädalaid- ähmi täis lapates on leidmise tõenäosus üldse null.

Kuni Isetegijas pole juurutatud idee päritolu viitamist, siis ei saa blogi postitajatele sellise “tehnilise” täitmata jätmisele pahaks panna. Ma ütleks, et suur enamus siiski viitab, kas seepärast kuna elementaarne või eeskuju võetuna teistelt. Ja see, et sajas buffini papude postitaja jätab viitamata idee päritolu, kust papude idee pärit, pole teab mis suur kuritegu. Nähes pilti, juba teada: aa! jaa-jaa! Teame, millest räägime, jajaa, “buffini papud”. Nagu riiete peal nähes Nike märki, teame, mis firmaga tegu.

#39461 Reply
    Member

Muidu nõus, aga et sajas buffini papude näitaja võib jätta viitamata, sellega mitte :), põhjus lihtne – blogid on nähtavad ka väljaspool Isetegija kooslust. Äkki just seda sajandat postitust näeb see inimene, kes 50ndatel selle papude juhendi kokku kirjutas, ja saab pahaseks… (ilmselt on see isik küll juba siitilmast ammu lahkunud). Postitaja oma vastutus muidugi sel juhul.
    Kuna Susa pani nüüd viitamise juhendi nähtavasse kohta välja, saab edaspidi hakata ka pahandama nendega, kes ikka “unustavad”. Ja netist midagi salvestades tuleb edaspidi meelde jätta ka koht, kust asi pärit. Noh nagu naabri käest supipotti laenates. :)

#39462 Reply
    Member

OT
    Mina nägin nn buffini papusid Türgis ammu enne seda, kui buffin oma esimese paari papusid teha jõudis …

#39463 Reply
    Mareli
    Member

Peale Buffini papude, mille muster netist võetud, oli meil siin üks suvepluus, mille mustrit oli vaja temalt ekstra paluda, kuigi muster oli ka ammu kellegi teise poolt välja mõeldud ja meie Isetegijaga seda küll midagi ei sidunud.

#39464 Reply
    toopink
    Member

Minul on selline ettepanek, et ärme hakkame tagantjärele kellegile näpuga näitama. Sest kui selleteemalised reeglid siia täna pandud, ärme pahandame, kui keegi neid eile ei teadnud. Muide Buffini blogis on niiehknaa ilusti link ja viide, et ta sellised papud netiavarustest leidis. Buffini papudeks on nad siin vist teiste poolt muudetud :D

#39465 Reply
    meery
    Member

see suvepluusi muster oli internetis väga halvasti loetav ja keegi isetegijatest lihtsalt kirjutas ta ümber sellest udukogust ja kuna me seda koos heegeldasime, siis jaotaski teistele ka. Ja need nn buffini papud on saanud lihtsalt oma hüüdnime buffini kaudu, pole ta oma blogis ennast autoriks nimetanud. Mul on kodus mitu kausta mustreid, mis ma olen internetist välja printinud, kui ma nüüd neid tegema hakkan, pole mul kuhugi viidata, ma lihtsalt ei mäleta, kust kohast ma nad välja printisin. Ärge nüüd päris lolliks ka minge selle autorikaitsega. Minule on isetegija hobi, mitte töö. Kui teen käsitööd, siis ikka enda vabast ajast ja ei saa istuda 24/7 arvuti taga ja linke otsida ja nendele viidata. Piisab sellest, kui ma ennast autoriks ei nimeta ja müüma neid ei hakka. Siia võiks ikka käsitöö huvilised koonduda, mitte neid eemale peletada.

#39466 Reply
    Snowdrop
    Member

Nõus meeryga ❗

#39467 Reply
    Tommykas
    Member

Sama siin ❗
    @Snowdrop wrote:

Nõus meeryga ❗

#39468 Reply
    Must Kitty
    Member

Kosmosemutt kirjutas:
    Eks see on üks õnnetu Käsitöö number seekord. Maalitud kalosside idee algne autor oli vist ka ära “unustatud”…

Ehk kuidas mina oma tööga sinna ajakirja sain.
    Varakevadel 2009, pärast seda, kui olin oma blogisse üles pannud esimesed maalitud kalossid, võttis minuga ühendust Käsitöö toimetaja, kes küsis, et kas olen nõus seda tegemist ka käsitöö ajakirjas avaldama. Olin nõus. Leppisime kokku, et viin talle pildistamiseks mõned paarid ja kirjutan sinna juurde väikese ülevaatliku loo+ tegemisõpetuse. Nii ma tegingi. Ajakirja fotograaf valis välja 2 paari kalosse, mida pildistati. Algselt pidi lugu ilmuma kevadel 2009, siis sügisel 2009, ilmus nüüd 2010.
    Ma ei tea, kes oli esimene maalitud kalosside tegija, küll aga viitasin oma kirjutises, et IDEE olen saanud siinsest netifoorumist, mis on tõsi. Konkreetne muster on minu enda disainitud muhu päti mustri ainetel. Pildid pole tõesti kõige ilusamad, aga need on tehtud ajakirja fotograafi poolt. Ka kalossid ise pole just minu parimate tööde hulgast, sest nüüdseks teen palju ilusamaid, kuna kogemust on hulga rohkem, kui aasta tagasi.
    Loomulikult on olemas siin meie hulgas inimesi, kellele on antud looduse poolt suurepärane värvi ja kompositsioonitaju ning kelle tööd on minu omadest nii tehnilise teostuse kui kunstilises mõttes kordi paremad.
    Aga lähme nüüd tagasi aprilli 2009 ja meenutame, kui mitmes blogis tookord olid maalitud kalossid ja kui suurepäraste mustrite-mudelite vahel toohetk valida oli.
    Muidu üldises mõttes, ma ise ei osta ühtegi käsitööajakirja, mul pole selleks mitte mingit vajadust, sest reeglina ei tee ma sealt ühtegi asja järgi.

#39469 Reply
    Member

@Tommykas wrote:

Sama siin ❗
    @Snowdrop wrote:

Nõus meeryga ❗

ka minu mõte!

Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 371 total)
Reply To: Autorikaitsest
Your information: