Autorikaitsest

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad Autorikaitsest

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 371 total)
  • Autor
    Postitused
  • #39425 Reply
    Member

Lulla, see tasuliste mustrite küsimise ja keeldumise teema ei ole ainult sinu probleem, kui see sind lohutab. Sellega puutuvad päris paljud kokku, aga kuna see käib privaatselt, siis on kõik üksi hädas ja õnnetud, et nad nii “õelad” on. 😈

Hunditädi, me siin püüame just vastupidist sulle tõestada, et ei ole vaja põdeda.

#39426 Reply
    Member

Ikkagi jään ma oma arvamuse juurde, te kui igal tehtud tööl, mis pole nenda välja mõledud peaks viide, vihje, juures olema siis jääb nii mõnigi ilus töö nägemata.
    On see ikka asjaarmastajate foorum?

Raske on mind põdema panna. Tahan lihtsalt mainida seda , et mulle meeldiks siin foorumis olekut nautida. Kuna pole just pidev foorumis olija, siis seda vähest aega tahaks kasutada asjalikult. Kui aga postituse panek kujuneb juurte otsinguks, siis peaks seda aega olema tunduvalt rohkem.

#39427 Reply
    luiselotte
    Member

Viitamisega võib vahel probleeme olla. Mõned näited oma kogemustest.
    Paar astat tagasi tegin ringikujulisi ripatseid, sarnaseid, nagu selgeltnägijate Nastja Õhtulehes eksponeeris. Mõte tuli, kui vaatasin rõngasteks lõigatud eelpainutatud traadi hunnikut, miks kooli lastest üle jäi – kahju oli ära visata.
    Tegin neid ja müüsin ka. Idee on imelihtne ja olen absoluutselt kindel, et keegi oli sarnaseid asju juba varem teinud (vaevalt ka Nastja minu ripatseid näinud oli). Tol hetkel olin jube õnnelik – milline vahva idee. Praegu nii naiivne poleks, et arvaks nagu keegi teine sama asja peale poleks tulnud. Aga kõik need teised , kes samale ideele juba varem olid tulnud võiksid pidada mind oma idee näppajaks. Tahan öelda, et on palju lihtsaid asju, (palju lihtsamaid asju kui raadio või elektripirn, mille leiutamisele pretendeerivat ka mitu inimest) mille peale inimesed tulevad täiesti iseseisvalt, aga tõestada ju seda ei saa.
    Teine näide – idee autorit ei teata. Kellele peaks viitama näiteks nende “kõrre”- tehnikas siidsallide puhul, mida suur osa isetegijatest on teha proovinud? Kindlasti on neid ka müügiks tehtud.
    Tunnen siis end päris süüdlasena, sest nägin seda tehnikat poole silmaga uhel suvekursusel ja “rumalast” peast näitasin maakonna isetegijate kokkusaamisel. Vahva idee ju! Miks mitte teisis käsitööhuvilisi rõõmustada.
    Õpetaja nime, kes tookord siidimaali kursust läbi viis, ma ei tea. Ei tea ka seda, kas see oli tema poolt välja mõeldud tehnika.
    Olen täiesti selle poolt, et autorit tuleb kaitsta. Inimene peab oma ideega midagi teenima. Olgu see siis kasvõi sarnase huviga inimete tunnustus.
    Aga lihtsalt alati ei tea, keda tunnustada ja tänada.

#39428 Reply
    toopink
    Member

Muidugi võib vahel probleeme tekkida ja mis siis ikka teha. Pigem on siin küsimus üles kerkinud, et viidata oleks eetiline siis, kui sa ikka tead, kust idee pärit on. Ega siin alati ja kõiges kindlat joont hoida saagi ning see, et mitu inimest ühele geniaalsele mõttele tulevad, on ju ka päris sagedane :D

#39429 Reply
    luiselotte
    Member

Seda veel, et huvitav, kes koostab neid Õhtulehe käsitöölisasid. See inimene võiks küll oma sõna-sõnalt isetegijast mahakirjutatud juhendite juures antud foorumile vihjata.

#39430 Reply
    Sibulaplix
    Member

Luiselotte. siis kirjutadki selle loo sinna juurde, et kuidas sina selleni jõudsid :)

#39431 Reply
    Susa
    Member

Minu meelest on siin üsna selgelt ja juba eiteamitu korda kirjutatud – kui teed asja maha konkreetsest ajakirjast, ajalehest, raamatust, kellegi veebis oleva mustri järgi, SIIS märgi oma töö juurde ka idee autori nimi.
    Üsna loogiline, et me ei suuda hakata tuvastama, kes tegi esimese biscornu või tassis oleva nõelapadja või kõrretehnikas siidsalli.

On see tõesti nii kontimurdev soovitus, et pigem jäätakse blogimine katki kui kirjutatakse 2 rida postitusele juurde?
    Mul ei võtaks küll tükki küljest ära kui ma kunagi teeks rahvariide triibulise pärliussi ja kirjutaks sinna pildi juurde, et selle suurepärase idee autor on Hunditädi. Ma tunneks ennast kummaliselt kui ma selle mainimata jätaks..

See asi on ju päris lihtne :)
    Ärge mõelge siia juurde pikka ja keerulist teadustööd ja ärge üritage pilli viiest kohast korraga lõhki ajada!

#39432 Reply
    Member

Neid isetegijast (ka kasutajate blogidest) kopi-paste tehtud õpetusi on nii mõnelgi pool luba küsimata ja sageli ka viitamata kasutatud 👿

#39433 Reply
    Member

Mina siin pikemat aega loen teemat ja mõtlen. Tõsi, teema on hea ja vajalik. Aga kui ütlete, et pole maha teinud neid, kes kasutavad käsitööks teiste mustreid, siis see pole päris õige. Ehk otse ei olegi, aga ridade vahel on see kirjas ja väga hästi tajutav neile, kes ideede poolest ei pakata, aga siiski isetegemist armastavad.
    Enda kohta ütlen nii, et pidasin ennast üsna heaks käsitöötegijaks (tehnilise poole pealt, eriti oma sõbrannadega võrreldes), aga ideedega on kehvasti. Mul ei tekigi mingit vajadust midagi kududa või muus tehnikas teha, kui ma ei näe kellegi teise tehtud tööd. Alles siis ma “näen”, et mul on ka seda vaja. Või vähemalt on mul vaja proovida, kas saaksin sellise asjaga hakkama. Mitte täpselt samasuguse asja koopiat, teen ehk mõne väikese muudatuse või ei viitsi väga täpselt järge ajada, aga seni ei põdenud ka täpselt juhendit järgides.
    Tahan öelda, et minu mõte hakkabki jooksma alles siis, kui näen midagi juba valmistehtuna, alles siis tekib ettekujutus mulle vajalikust esemest. Enne lihtsalt pole midagi, pole kohe mitte midagi. Enne ei oska isegi lõnga osta, lihtsalt ei näe, et sellest lõngast saaks imekena kampsun. Või siis ei raatsi lihtsalt niisama vusserdamiseks lõnga osta, et vaatan kas tuleb miskit välja või mitte. Ning näiteks õmblemiseks kasutatavate lõigete ise konstrueerimiseks jääb meie kooli käsitöötundidest küll väheks.
    Olen täiesti nõus sellega, et leitud ideele on kena viidata. Aga kui seni mõtlesin, et ehk teen endalegi blogi, siis nüüd on ausalt öeldes hea meel, et ma seda teha pole jõudnud/viitsinud.

#39434 Reply
    Member

Saan väga hästi aru miks nii mõtled.

#39435 Reply
    Member

Ma tõesti vabandan, kui olen suure isemõtlemise propageerijana kellelegi liiga teinud. Ma siis püüan veelkord mõne lausega ära öelda, miks ma seda isemõtlemise rida siin ajan.
    Viitamise vastu kipuvad sõdima siin just need foorumiliikmed, kes ise põhimõtteliselt ainult valmismustreid ja mujalt leitud ideid kasutavad. Inimesed, kes kasvõi kordki elus on midagi päris ise teinud, ka mustri ja kavandi, saavad viitamise vajadusest enamasti paremini aru, sest oskavad seda asja ka autori mätta otsast vaadata. Sellepärast ma soovitangi kõigil, kellele muidu see viitamise värk nii hirmus vastukarva tundub, kasvõi üksainus kord ise autor olla, ja uskuge, asjad hakkavad teises valguses paistma. :)

#39436 Reply
    essi
    Member

See küll õige väide pole.

#39437 Reply
    Member

Väljaspoole autorikaitset jääva jutuna lisan – ma ei tegelikult kavatse ka seda häbeneda, et minu isiklik sümpaatia tõesti omaloomingu tegijate poole kaldub. Ja ei ole mõtet minu isiklikku suhtumise tõttu oma pahameelt ka kõigi teiste peale valada ja öelda, et foorumis on üldine suhtumine selline ja selline, inimesed õelad ja kadedad. Pole eriline blogide külastaja, aga igal juhul on mul huvitavam vaadata kellegi uut ja ennenägematut asja, või siis mõnda mitte nii omaloomingulist asja, aga huvitava omakirjutatud looga seal juures, kui saja viiekümnendat samasugust pääsusaba või buffini paput, mille juures tekst “minu tänane töö”.

#39438 Reply
    Member

Mina leian, et iga tegija on tunnustust väärt olgu siis papud, pääsusabad, või maavillased sokid. Ma ei pane küll ühtegi sellise sisuga blobgi põlastusega kinni, et seda on juba nähtud. See ei ole ju autoriideede käsitööfoorum, või olen jälle millestki valesti aru saanud?

#39439 Reply
    Susa
    Member

Kirjutan veelkord:
    Ärge üritage lihtsat asja üle vindi keerata!

Kirja sai pandud blogides ja ise tehtud asjade teemades viitamise juhend. Loodame, et paljudele on sellest abi!

On erakodselt tore, et käsitööliste hulgas on inimesi, kes loovad kauneid mudeleid ja kirjutavad sinna juurde õpetused, mille järgi meil igaühel on võimalik endalegi sarnane ilus asi valmis teha.

Austame teiste inimeste loomingut ja VIITAME oma blogis/ise tehtud asjade teemas nende õpetuste autoritele ja leiukohtadele!

Käsitöölise viitamisjuhend:
    *Mudeli originaali nimi
    *Mudeli autori nimi
    *Raamat, ajakiri, veebileht (lingina) vms koht, kust konkreetse mudeli mustri said

N (muster veebist):
    Revontuli-huivi – Virmaliste õlarätt
    Mustri autor: AnneM
    Eestikleene tõlge: Anne476 blogis
    Muster lehelt: http://www.ullaneule.net

N (muster raamatust):
    Celtic Icon
    Mustri autor: Fiona Ellis
    Muster pärit raamatust: Inspired Cable Knits
    Celtic Iconi leiab ka Raverlyst.

N (muster ajakirjast):
    Facing Lilies Stole
    Mustri autor: Nancy Bush
    Muster ajakirjast “Interweave Knits” kevad, 2010
    Ajakiri veebis: SIIN

Viewing 15 posts - 211 through 225 (of 371 total)
Reply To: Autorikaitsest
Your information: