Autorikaitsest

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad Autorikaitsest

• This topic is empty.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 371 total)
  • Autor
    Postitused
  • #736 Reply
    kikukas
    Member
    #39216 Reply
    Member

Susa blogi kommenteerides nõudis marfa, et Susa viitaks autorile või algallikatele :P Tegemist peaks olema avalike linkidega, mille kasutamisel juba viidati algallikale, see tähendab kopeeriti link. Kas linkide kopeerimine on keelatud? Kui ma lihtsalt tahan teistele näidata näiteks seda pilti
    http://photos1.blogger.com/blogger/5497/1721/200/sokid2.jpg

kas ma siis pean marfa blogile viitama või ei pea?

kas selle pildi näitamiseks peab viitama algallikale või küsima luba foto autorilt? :D

#39217 Reply
    Susa
    Member

Alguses mul need pildid lingitud ei olnud – olin nad kunagi oma arvutisse seivinud ja ei arvanud, et pean edaspidi teadma iga oma arvutis oleva pildi algallikat kui ma seda üldse kellegile näidata tahan! Nüüd tuleb mõelda kuidas seda korraldada, et igal pildil säiliks ka tema “autori” aadress. Muidugi kui see üldse vajalik on – kes see tark on kes ütleb kuidas TEGELIKULT õige on!?

Marfa blogist võetud pildil peab olema jah viide tema blogile – või õigemini sellele lehele, kust selle pildi said. Blogide puhul on nii, et inimesed näitavad seal enamjagu OMA töid ja seal mängib vist siis autorikaitse. Samas – tegu on fotoga, millel pole kirjas, et tegu on autorikaitse objektiga – kas on lihtsalt hea toon viidata foto asukohale või on seadus, et on vaja viidata?

Linnapiltide kohta küll arvamust avaldada ei oska! Seda vaadet on tõenäoliselt pildistanud tuhanded inimesed. Kui pildi all on kiri, et see on kaitstud autorikaitsega (nagu näiteks Looduspildi fotode puhul – klikake mõnel sellel leheküljel olevale pildile ja lugege sealt alt teksti), siis küll jah.

#39218 Reply
    krist68
    Member

Seadusest kopi:
    Idee, internetiportaali kaudu vahendada üht või teist laadi tegevust või informatiooni, ei ole kaitstav. Internetiportaalid ei ole autoriõiguse (kirjandusteos, kunstiteos) või kaasnevate õiguste (esitus, film, fonogramm) iseseisvad objektid. Autoriõigusega on kaitstav internetiportaali graafiline kujundus, originaalne tarkvara, internetimängud, originaalne tekst, tõlked ja andmebaasid. Autoriõigusega kaasnevate õigustega on kaitstav audiovisuaalne teos (filmiklipid, bännered, animatsioon). Kaubamärgina saab kaitsta domeeninime või portaali tähistust. Olen kodulehe webmaster ja haldaja. Kas mul on õigus kasutada oma kodulehel autorsuse tõestamiseks copyright sümbolit?Kuidas teõstada oma autorsust seoses kodulehe tegemise ja haldamisega? Autoriõiguse tekkimiseks ei pea mingeid formaalsusi täitma. Õigused tekivad teose loomisega. Autorinime ei pea teosele lisama. C – märgi kasutus ei ole vajalik. Kodulehe autoriõiguse tähistamine ei oma õiguslikku tähendust. Autorsust eeldatakse, mis tähendab, et isik, kes on märgitud teose juurde autorina, loetakse autoriks senikaua kuni selline autorsus on vaidlustatud. Vt ka Internet.

#39219 Reply
    Rees
    Member

assa naksakas, kus nüüd lajatas…
    Aitäh smile_aplaus

#39220 Reply
    Member

see ei ole nüüd otseselt käsitöölinkidega seotud küll, aga mitu korda olen ise salvestanud asju oma arvutisse ja siis need hotti või kuskile uuesti üles pannud, kui on kahtlus olnud, et need kirjatükid või lingid või pildid varsti enam ei tööta ja ma enam ei leiagi neid asju netist üles; ja kui ma nüüd neid kellelegi näitan, aga ma mitte ei väida et need on minu kirjutatud või minu pildistatud, siis rikun autrikaitseseadust või? Autorit ei teadnud siis kaa kui salvestasin, nüüd enam pika aja peale ammugi mitte, mis siis on ikka see pärsi õige?

#39221 Reply
    Member

@krist68 wrote:

Seadusest:
    Idee, internetiportaali kaudu vahendada üht või teist laadi tegevust või informatiooni, ei ole kaitstav. Internetiportaalid ei ole autoriõiguse (kirjandusteos, kunstiteos) või kaasnevate õiguste (esitus, film, fonogramm) iseseisvad objektid. Autoriõigusega on kaitstav internetiportaali graafiline kujundus, originaalne tarkvara, internetimängud, originaalne tekst, tõlked ja andmebaasid. Autoriõigusega kaasnevate õigustega on kaitstav audiovisuaalne teos (filmiklipid, bännered, animatsioon). Kaubamärgina saab kaitsta domeeninime või portaali tähistust. Olen kodulehe webmaster ja haldaja. Kas mul on õigus kasutada oma kodulehel autorsuse tõestamiseks copyright sümbolit?Kuidas teõstada oma autorsust seoses kodulehe tegemise ja haldamisega? Autoriõiguse tekkimiseks ei pea mingeid formaalsusi täitma. Õigused tekivad teose loomisega. Autorinime ei pea teosele lisama. C – märgi kasutus ei ole vajalik. Kodulehe autoriõiguse tähistamine ei oma õiguslikku tähendust. Autorsust eeldatakse, mis tähendab, et isik, kes on märgitud teose juurde autorina, loetakse autoriks senikaua kuni selline autorsus on vaidlustatud. Vt ka Internet.

Antud postituses oleks tegelikult ka ilus viidata, et tekst on leitud autor.ee -st, kui ma ei eksi :)

#39222 Reply
    Member

Vot mina tahaks ka teada, kas oleks ilus viidata või peab viitama?
    Ilusad olla püüavad ju põhiliselt need kes seda tegelikult ei ole :P
    aga tahaks pointile pihta saada, mida võiks, mida peab ja mida ei pea.
    Lugesin seda seadust ja kopa lõi ette, no ei jõua kohale 😆

#39223 Reply
    Member

Ma võin vabalt mitteilus olla :)
    Lihtsalt krist68 postitusest võib jääda mulje, et tema on seadust lugenud ja sellise targa seletuse kirjutanud kõikidele teada andmiseks.
    Tegelikult on selgelt tegu kopiga autor.ee -st võetud KKKst. Seega, kasutades otsest kopeerimist on antud juhul korrektne viidata allkale.
    Kui oled kirjutanud nt diplomitöö mõnes kõrgkoolis, siis peaks viitamise süsteem ja kohustuslikkus selge olema. :)

#39224 Reply
    krist68
    Member

hm, kas siis te seda kikuka antud linki keegi ei vaadanud? minu kopi on ju otse sealt lihtsalt võetud.

#39225 Reply

Viitamine on elementaarne, ja piltide kopimisest tuleks hoiduda. Koertekojas on olnud sellega probleeme, et on lingitud nii, et on pilt foorumis täielikult näha ja selle vastu on protestitud. Kui vaja linkida, siis konkreentne link ja kõik.
    Kui keegi kogub pilte oma tarbeks, siis ei tohiks neid netti panna. Hoida võib ka cd-l või arvuti kõvakettal nt.

PS. need ajakirjade sisud, mis venekeelses pildipangas rippumas on väga ahvatlevad aga tegelikult on see scannija ja ülesriputaja eksimus autorikaitse vastu.

#39226 Reply
    shalla
    Member

@Blacky wrote:

PS. need ajakirjade sisud, mis venekeelses pildipangas rippumas on väga ahvatlevad aga tegelikult on see scannija ja ülesriputaja eksimus autorikaitse vastu.

Millal venelased on autorikaitsest hoolinud 😉

#39227 Reply
    Rees
    Member

eks see autorikaitse ole igas riigis (ja selles registreeritud netilehtede puhul) omamoodi.
    Ja kui need vene prouad ka seadust rikuvad, olen mina rõõmus, sest nii mõnusaid inspiratsiooniallikaid pole kusagil mujal…

Ja pole elusees ühtegi asja kellegi õpetuse järgi täpselt teinud, alati tuleb tehes ju mingi oma nüanss juurde (kui näiteks kudumismustri autorite jälgi ajada, siis loogika ütleb, et autorid surid kõik umbes 300 aastat tagasi ja kes kurat viitsiks edasi otsida…). See nagu nali, või nii… 🙄 Ja muusikapala näiteks kooliaktusel esitades peaks siis enne helistama ja küsima ve…?

OK, absurdini ei tasu seaduste tõlgendamisega ka minna. Kes tahab, kaevaku kopijad kohtusse, et egole rahaga pai teha. Aega läheb kõvasti, kindel see. Aga miks mitte ?!?

#39228 Reply
    Member

All ääres seal vasakul on link et kus keegi foorumis on ja mida teeb, jube huvitav on vaadata, et mõni “autoriõiguste eest võitleja” ei roni otsingust väljagi, aga olgem rahulikud, ega nemad nüüd küll ei kopeeri ega pasteeri midagi kuskile :D

#39229 Reply
    Member

Minu meelest on tegu siiski veel vaba foorumiga.
    Otsida võib mida iganes ja kas pole mitte selle foorumi eesmärk kajastada käsitööd ja selle tegemist? Autoriõigustega ei ole muidugi mõtet liiale minna, kuid korrektsus ja viitamisoskus tuleb inimese olemusele ja üldmuljele alati kasuks.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 371 total)
Reply To: Autorikaitsest
Your information: