Reply To: Autorikaitsest

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad Autorikaitsest Reply To: Autorikaitsest

Rees
Member

@vanatädi wrote:

Üks leelo-leelo ja jutt rabas. Teema alguses seadusele kenasti viidatud ja lisada suurt midagi pole.

Mulle meeldib ka omalooming ja kui olen kindel, et näen kusagil mujal omaloomingut, siis vaieldamatult tunnustan. Aga mis on omalooming, kust algab autorlus? Kust ma tean, et miskis blogis avaldatu on autoriteos. Ja kui tõesti tegu omaloominguga, siis ma ei saa aru, miks muster ja detailne õpetus kohe tervele maailmale vabalt kirja panna :? Alati on võimalus ju inimesega kontakti võtta ja mustrit paluda, leppides tasu osas kokku, või siis võib kohe autor oma tingimused avalikult kirja panna. Lisaks võib alati mustrisse n-ö osava vea sisse kirjutada nagu näiteks arvutiprogrammidesse. Aga kas kõik autorid suudavad ikka oma autorlust tõestada? Maailmas on päris uut väga vähe ja kõik uus hästi ära unustatud vana. Ning kui inimene tõesti leiab, et on mingi uudse idee peale tulnud, siis võiks ju idee ära kaitsta, selleks vast autorikaitseseadus tehtud ongi…

Ma arvan, et oma küsimustele saadki vastuse seda seadust lugedes 😉
Ja seadus peab kaitsma ka passiivset autorit, mitte ainult seda, kes ideele patendi ostab.

@vanatädi wrote:

Ja kui tõesti tegu omaloominguga, siis ma ei saa aru, miks muster ja detailne õpetus kohe tervele maailmale vabalt kirja panna :?

Aga miks ka mitte?! Mina näiteks bikiinide tegemise juhendi panin kunagi ammu kirja just seepärast, et ma tahtsin, et inimesed saaksid neid endale teha. Või et saaksid julgustust oma mõttekäikudele, sest kõik ei ole kümme aastat heegelnõelaga trenni teinud. Tol aastal olid heegeldatud päevitused eriliselt moes ja mul ei ole mingit häda, et valminud asjadel ei ole juures viidet- Reesi õpetuse järgi. Nii lihtsat asja võib ometi ju tasuta pakkuda. Ja ilma sissekirjutatud vigadeta 😉