Reply To: Autorikaitsest

Homepage Forums – VARIA – Vabad teemad Autorikaitsest Reply To: Autorikaitsest

Susa
Member

@tricky wrote:

@Mirjum wrote:

Linda Elgase raamatut ei leia ka antikvariaadist :( . Sellel peale sattumine on tõeline vedamine.

2007a. suvel leidsin ja link ikka veel töötab :D

Edit by Lynx: Link eemaldatud

@Vardamoor wrote:

See pole küll minu asi, aga miks riputatakse siia foorumisse taas ja taas autoriõigustega kaitstud raamatute linke?

@Mercar wrote:

Aga miks mitte? Autoriõigustega kaitstud materjali netist alla laadimine ei ole ju keelatud. Selle netti üles laadimine on. Aga jagada linke millel oleva faili keegi on netti pannud pole ju keelatud.
Kui ei taha, siis keegi ju ei sunni neid avama.

@Lynx wrote:

eks me peama siis muutma foorumi eelmodereeritavaks…no ei jõua 24h kogu aeg valvata…

Loodame, et Vardamisiganes jääb siis rahule…

@Susa wrote:

Lugesin siin eelnevat juttu ja tekkis küsimus – kas raamatute paljundamine raamatukogus on lubatud?
Kooli ajal sai Rahvusraamatukogus ostetud 500-leheline paljunduskaart ja töötajad õpetasid kuidas kõige parem on raamatut paljundada.
Kui ma lähen ja paljundan selle raamatu, siis olen ju ka autoriõigust rikkunud?
Siit küsimus – kuidas on võimalik mitte autoriõigust rikkudes saada endale raamatut, mida ei ole enam müügis, mille kordustrükki ei planeerita ja mille saamine antikvariaadist = võimalusega nautida täielikku päikesevarjutust Mount Everestil.

Sellisel puhul oleks näiteks väga tänuväärne ettevõtmine kui mõni pädev ettevõte võtaks kätte, lepiks vajalike instatsidega kokku ja võimaldaks taoliste raamatute allalaadimise veebist – teatud tasu eest loomulikult.
Sest küllap on ikka üldine eesmärk selles, et keegi ei taha ühtegi raamatut omada selleks, et seda välja printima ja müüma hakata, vaid selleks, et seal sees olevaid, antud juhul haapsalu salli, ise teha!
Kuskil oli artikkel, et Haapsalu sallid on kadumas. Oleks ju suurepärane kui praeguse aja noored saaksid nende sallide tegemise ära õppida! Meistritelt, raamatutest, kust vähegi võimalik!

Loodetavasti saadi mu jutu mõttele pihta ja kui seda loeb mõni ärksama meelega ettevõtlik Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu vms taolise organisatsiooni esindaja, siis äkki on võimalik kaaluda mõtet Eesti väärtuslike käsitööraamatute müügist e-raamatutena?
Meil on ju nii e-riik, varsti me sööme ka e-õhtusööki, miks siis ei võiks olla võimalust teatud tasu eest omandada veebist “kadunud” raamatuid?

@Vardamoor wrote:

@Lynx wrote:

eks me peama siis muutma foorumi eelmodereeritavaks…no ei jõua 24h kogu aeg valvata…

Loodame, et Vardamisiganes jääb siis rahule…

Minu/misiganes/ küsimus polnud ju suunatud misiganes eelmodereerimisele või misiganes tegevusele vaid misiganes autoriõigusega kaitstud misiganes linkidega viidete rippumisele. Eelmine sedalaaadi misiganes küsimus lihtsalt kustutati.
Kahtlemata on administraatorid vabatahtlikult seda tehes supertublid, et üldse modereerivad, aga ikkagi, miks inimesed nii teevad. Kas tõesti ainult seepärast, et mis pole keelatud, on lubatud. Vahest on mul siis lihtsalt liiga kõrgelt arenenud õiglustunne või misiganes.
Susa vastus, mis erinevalt eelnevast on ei olnud “nähvakas” vaid sisuline arutelu, sobib siia vastuseks muidugi väga hästi.
Kuigi teema autoriõigustest, nende kaitsest ja käitumisest on siin foorumis juba varemgi arutlusel olnud, saab iga üks sellest ikka isemoodi aru. Kaasa arvatud raamatute väljaandjad.

@tricky wrote:

@Vardamoor wrote:

miks inimesed nii teevad. Kas tõesti ainult seepärast, et mis pole keelatud, on lubatud. Vahest on mul siis lihtsalt liiga kõrgelt arenenud õiglustunne või misiganes.

Lihtne vastus minu tegevusele:
@Mirjum wrote:

Linda Elgase raamatut ei leia ka antikvariaadist :( . Sellel peale sattumine on tõeline vedamine. Kuid teda saab vaadata Tallinnas Rahvusraamatukogus Tõnismäel, kus on võimalik temast ka koopiat teha. Mul juba tükk aega plaan sinna minna, kuid pole jõudnud.

@Susa wrote:

kuidas on võimalik mitte autoriõigust rikkudes saada endale raamatut, mida ei ole enam müügis, mille kordustrükki ei planeerita ja mille saamine antikvariaadist = võimalusega nautida täielikku päikesevarjutust Mount Everestil.

@Kadrir wrote:

Tere!

Juriidilise küsimuse osas – raamatukogus raamatu endale paljundamine on lubatud, kui seda tehakse isiklikuks otstarbeks. Ei tohi olla ärilist eesmärki. Isiklikuks kasutamiseks kopeerimisest võib täpsemalt lugeda siit.

Ka linkide osas on nii, et üleslaadimine, kui kellelgi on võimalik nii teos tervikuna kätte saada, ei ole lubatud kellelgi teisel peale autori. Allalaadimine ei ole keelatud – see on võrreldav olukorraga, kui mind karistataks selle ees, et kuulen, kuidas keegi mängib autoritasu maksmata muusikat – mina ei ole selles süüdi. Kuna allalaadimine on siiski tahtlik tegevus, siis on siin tegemist pigem eetlise küsimusega – kas allalaadimist võimaldavat linki on või ei ole eetiline jagada.

Järeldus: raamatukogust kopeerimine on igati ok :) Allalaadimine ja lingi jagamine on juriidiliselt JOKK, aga eetiliselt jäägu igaühe südametunnistusele. Teatud määral saab eetiliselt piirid paika panna foorumi reeglitega ehk siis adminnide ja modede südametunnistuse järgi. (NB! Selle alusel ei taha ma kuidagi viidata, et lingi jagaja on midagi valesti teinud – maitse ja arvamuste üle ei vaielda).