Reply To: V-kaeluse õmblemine

#277650
Avatarzoocoll
Member

Seda asja on natukene mugavam teha siis, kui õlaõmblused on õmmeldud, aga küljed veel kokku võtmata. Kui aga on küljedki koos, pole viga.

See v-tähe kujuline eraldi “kaelus” on tegelikult lõikekohane kant. Üldjuhul peaks nii olema, et kaeluse seljaosa jaoks on sama lai kõver tükk lõigete hulgas. Neid mõlemaid läheb tarvis 1 tk.

Need õmmeldakse omavahel kokku nii, et moodustub siis lopergune ring v sihuke tilgamoodi kujund. Õmblused pressi kenasti lahku.

Siis töötle tekkinud kujundi välimine äär mittehargnevaks – ääresta või kandi kitsa kandiga või palista kitsa palistusega, nagu ise sobivaks pead.

Nüüd sea see kujund kaelaava peale, paremate pooltega vastamisi ja õlaõmblused kohakuti. Kinnita nööpnõeltega korralikult ja õmble kokku. V-kaeluse tipus pööra tööd, nõel all riide sees.

V-kaeluse tippu tee sisselõige mõne lõnga kaugusele õmbluse nurgakohast (murra õmblus kahekorra ja lõika õmblusvaru topelservast naksti kiiluke ära). Sälguta ka ülejäänud õmblusvaru. Õmblusvaru kurvikamatesse kohtadesse tee analoogilisi sisselõikeid tihedamalt, sirgetesse hõredamalt.

Pressi lisatud lõikekohane kant esmalt õmblusvaru peale, siis pööra kant läbi kaelaaugu sissepoole ja pressi veelkord, jälgides hoolikalt, et õmblus jääks töö sisepoolele ja ei oleks kusagil pealtpoolt nähtav: pealmine riie e põhidetail peab kumerduma üle õmblusvarude serva sissepoole. Kui tahad kindlustada, et kaelaava jääb ka edaspidi korrektseks, tee üks lisaõmblus nii, et tepid omavahel mõne mm kaugusel ühendusõmblusest kokku õmblusvaru ja kandi, aga mitte põhidetaili. See on omajagu nikerdamist, aga edaspidi ei pööra õmblus ennast väljaspoole, kui ta ükskord juba sedaviisi ära on taltsutatud.

Rääkisid ka midagi voodrist – kahjuks on lõikeid nägemata keeruline täpsemat nõu anda. Voodridetail käitub põhimõtteliselt samamoodi nagu lõikekohane kant – pannakse põhidetailiga kokku, paremad pooled vastamisi, õmmeldakse läbi ja siis korrastatakse-pressitakse.