Reply To: Käsitööraamatud läbi aegade

Homepage Forums – ÜLDISED KÄSITÖÖTEEMAD – Käsitööraamatud Käsitööraamatud läbi aegade Reply To: Käsitööraamatud läbi aegade

#146758
AvatarKosmosemutt
Member

jah, asjad on säilinud ja töövõtted ka, aga see nö mõte ja tähendus…. see jutt, mis oli Iraaki mineja teemaski, ega sellest vanast meieni eriti midagi pole katkematult tulnud, inimeste mõtlemine ju muutub aegadega.
asju peab loomulikult läbi proovima, aga raamatutarkus siiski toidab küll, õpetab nägema ja suhtuma :D mind on näiteks just see traditsioonilise naistevärgi teemaliste asjade lugemine pööranud nö pehmete väärtuste ja naisterahva soorolli juurde, viiendas klassis tahtsid ju kõik plikad saada kosmonaudiks ja sõjameheks.

aga vanade asjade puhul võlub mind nende teostuse ühelt poolt ratsionaalsus ja perfektsus, teiselt poolt keerukus, praegu tehakse siiski palju sellist käsitööd, mis saab kiiresti valmis, ja see on väärtus omaette, sest aeg jookseb praegu teisiti.

aga on kurb, et minusugusel ongi ainult raamatutarkus, aga vanaemadelt päris käsitöötraditsiooni ma ei kanna, meil peres tehti käsitööd küll kõvasti, aga linnainimese kombel. vanaemalgi käis Burda, väliseesti sugulased saatsid.

aga Urri küsimuse peale veel mõned eestikeelsed viited, mis kohe pähe tulevad:
Ants Viirese raamatuid võiks lugeda, ka kohati läbi filtri, aga mis sellest. tema on kirjutanud näiteks puutööst ja puudest üldse. http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/isik?386
kevadel ilmus lõpuks ometi uus trükk Aliise Moora raamatust “Eesti talurahva vanem toit”.
ja värskelt on ilmunud kordustrükk ka eesti rahvakultuuri leksikonist.

linnakäsitööst on kunagi ilmunud üks selline täitsa vahva populaarteaduslik raamat Küllike Kaplinskilt “Tallinn, meistrite linn”.

ja ma lisan siia veel ühe raamatu, see pole Eesti asjast, vaid naiste töödest, eelkõige tekstiilitööst, Vahemere-äärsete muistsete tsivilisatsioonide näitel.
http://www.goodwoodlooms.com/images/womens_work.jpg
minul käis seda lugedes igatahes peas plõks ja kogu maailm hakkas teistmoodi valguses paistma. autor on tekstiiliarheoloog ja ise ka praktiline tegija, kudunud rekonstruktsioone ja kirjutanud põhjalikke uurimistöid arheoloogilistest tekstiilidest. Women’s Work on esseistika stiilis arutelu sellest, miks jagunesid tööd peres meeswte ja naiste omadeks, kuidas oli naise positsion ühiskonnas suhestatuna tekstiilitöödega jms.