Reply To: Tärgeldamise juhend

Homepage Forums – MUUD TEHNIKAD – Muid käsitöötehnikaid Tärgeldamise juhend Reply To: Tärgeldamise juhend

Member

@rion wrote:

Mina panin pva-d tibake rohkem kui vett, igaks-juhuks. See valge pva potsik, mida tavapoes müüakse. Tärgeldasin talvel lumehelbekesi.

Siis pidid need va lumehelbekesed küll ülikõvad saama. :) Ma ise arvaksin, et umbes 100 g vee kohta piisab 1 spl liimist.

Kas kuivalt või märjalt?

Nii tärklis, suhkur kui želatiin on orgaanilised ained ja kuumusega lähevad teadagi kõrbema. Tärgeldatavad esemed tuleks kasta lahusesse ning venitada-vormida soovikohaseks, kinnitada ja jätta kuivama kuni täieliku kuivamiseni, vajadusel päevadeks. Märgade tärgeldiste juurest tuleks triikraud kauges kaares eemal hoida, tärklisega tärgeldatud asju võib triikida alles siis, kui nad üksnes õrnalt niisked on. Lisaks kõrvetatud käsitöötükile rikute muidu ka triikraua. Üleüldse tuleb käsitöö kuumniiskel töötlemisel silmas pidada, et on oht litsuda pinnad inetult ära ja kaotada materjalile ja mustrile omane struktuur, nii et triikrauda pigem vähem kui rohkem.

Liimisse olen suhtunud ettevaatlikult – ma ei tea, kuidas kõrbenud liim triikraua talla küljest lahti tuleb ja kuna triikrauad on mul pigemini hinnaskaala ülemisest otsast valitud, siis ma igaks juhuks ei ole märja liimivärgi triikimisega katsetanud.

Tööstuslike tärgeldusvahendite juures tuleb lähtuda juhendist. Olen neid katsetanud erinevaid ja märganud, et need ei anna eriti head tugeva tärgelduse tulemust. Kui lasta toodet rohkem peale, siis kõrbeb see ka triikraua põhja külge (pärast tükk rookimist) ja on esinenud juhtumeid, kus tuleb riide pealt hoopis kõõmataoliste helvestena maha. Kui õrnalt peale pritsida ja triikida, saab riidele kergelt hoiakut lisada küll, aga üldiselt on igasugu Bügelhilfed ja Spray-Starch’id mõeldud üksnes kerge tärgelduse jaoks. Nipp – olen kasutanud ka pükste viikimisel, väike siuh üle viigikoha (seestpoolt) ja viigid püsivad hästi ja jäävad nugateravad.