Allakese pere tegemised

Essee ”Oskuskäsitöölisena kaasajal”

Kõigepealt pean ütlema, et seda nägemust ma teen anda tuleviku plaanide/unistuste põhjal.

Kaasaja oskuskäsitööline peab:

Olema mitmekesine.
Tänapäeval on palju selliseid ettevõtjaid, kes keskenduvad ainult ühele käsitöö liigile, nt ainult kudumisele või ainult õmmeldud linastele riietele. Seega tekkib selline olukord, kui pead tellima/ostma eraldi ühest kohast riided, teisest muud aksessuaarid. Oma tahtmiste põhjal tean, kui oluline on saada terve „peokomplekt“ ühest kohast.

Mina, kui käsitööline, olen huvitatud pakkuma õmmeldud, kootud, heegeldatud, tikitud riideesemed ja aksessuaarid ja ka klaaspärlitest valmistatud ehted. Samas tuleb tunnistada sellise tegevuse puhul, et on väga keeruline täita suuremaid tellimusi. Kuigi, kui peab valmistama mitu samasugust eset, on selle valmistamise tehnika juba selge ja igale järgnevale esemele kuulub vähem aega. (Seda räägin enda kogemustest. Kuna alati esimese eseme valmistamisel harutamist ja ümbertegemist on mitmekordselt.)

Kahjuks mitmekesine tegevus nõuab ka suuremaid väljaminekuid alustamisel: õmblemiseks – õmblemismasin, lõikealus, lõikeketas jne, kudumiseks/heegeldamiseks – eri lõngad, eri suurusega vardad/heegelnõelad, tikkimiseks – kangad, niidid, nõelad jne.

Olema valmis koostööks.
Alati on teretulnud koostöö teiste käsitöölistega. Sa võid ju osata erinevaid tehnikaid, aga kui tuleb suurem tellimus, peab üle astuma oma egost ning tegema koostööd, et hõlbustada tellimuse täitmist ning mitte lihtsalt ennast tööle matta.

Pakkuma oma teenuseid tooteid ka interneti sotsiaal-võrgustikes ja otsingutes.

Laatadel käies peab olema palju valmistoodangut: eri suurused, värvid, lõngad, kaunistusefektid. See nõuab palju aega ja kulutusi. Samas, tehes tellimuse peale, klient valib ise kõiki endale sobivaid kriteeriume. Oma tooteid saab tutvustada kas näidiseksemplaride eksponeerimisel müügikohtades (nt Võrus sobivad selleks FQ Design müügipunkt ja Sirje Antoni käsitööpood) või interneti keskkonnas (Facebook, Buduaar.ee, Naistekas.ee, isetegija.net …)

Olema laia silmaringiga… materjali soetamisel. Valikud: kõikvõimalikud veebipoed, laadad, kauplused, eraisikud, kasutatud riiete poed … Korraga peab jälgima neid kõiki. Samas ei saa osta, ainult „praegu“ vaja minevaid materjale. Juhtub ka nii, et tekkib võimalus saada mõni „momendil“ mitte vajalik materjal väga soodsa hinnaga. Ja peabki selle ära ostma, kuna iial ei tea, kuna või milleks seda läheb vaja. Las ta ootab seda õiget aega, ja oledki endale ühel päeval väga tänulik oma ettenägelikkuse eest.


Olema võimeline korraldama käsitöö õppepäevi.

See on jällegi tegevuse mitmekesisus. Õppepäevade korraldamisel teeb endale reklaami ja samas sellega propageerib oma kätega asjade valmistamist (ehk ollakse käsitöö patrioot). Samas koolitab ka endale abilisi (iial ei tea, kuna võib tulla suurem tellimus).

Olema korraga käsitööline, ettevõte juht, turundusjuht, raamatupidaja.

Liidame kokku eraldi ülesloetud töökohtade palgakulu = kasvõi käsitööline töökoormustega 2,0 ja 0,25 ülejäänud on see ikkagi suurem (iga ala esindajatel on üldjuhul miinimum, alla mille ei taheta teenust osutadagi) kui sa oled võimeline kõiki neid asju ise teha. Elu kahjuks näitab ka seda, et ainult ühe erialaga ei olegi võimalik ennast ära elatada.

Olema ka lihtsalt palgatööline mõnes käsitöö ettevõttes.

Kokkuvõtteks. Kui minu käest küsiti, kui suur võiks olla igakuine sissetulek, määrasin kindla summa (maksud saaks makstud, söödud ja jääks veelgi pisut üle). Samas kui minult küsiti, kas vastava summa teenimine on oluline? Mina olen nõus käsitööd tehes/müües tulema ka lihtsalt ots otsaga kokku, kõige tähtsam on, et ma saan teha seda, mis pakub mulle hingerahu. Eks kõik käsitöölised ongi omamoodi käsitöösõltlased.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.