Akna all

20. LUUK

Vaata, Madlike, lund sajab!

Minu reklaamipostituse järelkaja oli mõtlemapanev. Ja huvitav…. Samas, tuleb tunnistada, et selline ma olen- televisioonist ja meediast mingil määral rikutud ja puudutatud, aga ma püüan sellest kõigest leida üles just seda head ja kasvatuslikku poolt. Midagi, mis annaks mulle õppetunde või mõtlemisainet…. Ja seda olen ma ka saanud, nii telekast kui ka nednestsamadest reklaamidest. Tunnistan, et kui ma telekast mingit filmi vaatan, siis reklaamipausi ajal ma panen hoopis hääletu peale. Siis on seda halbust kergem taluda. Ja karureklaami kaitseks tahan öelda, et see on ju tegelikult armas muinasjutt. Loomulikult tean ka mina, et talvel ei tohi karu unest üles ajada aga samahästi teame ka, et kolm karu ei pahanda tegelikult, kui keegi nende kausikese tühjaks sööb. Mõlema puhul on tegemist ju lihtsalt motiivi ja looga. Niipalju tahtsin ma enda ja jõulureklaamide kaitseks veel öelda.
Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida. Vaid hoopis Madlikesest.Käisime eile Nukuteatri jõuluetendust vaatamas. Nii nagu igal aastal (välja arvatud eelmisel, kui kavas olid veidi imeliku moega monoetendused ja kuidagi jäi see minust puudutamata.) Aga sellel aastal- „ Vaata, Madlike, lund sajab!“.

Etendust mängiti Kultuurikatlas ja mina käisin seal esimest korda (no ei ole nii kultuurne, et oleks varem sattunud). Ja elamus oli väga positiivne.

Aga etendusest endast. Pean tõdema, et see etendus oli kõige paremas mõttes jõul. Kavalehel nimetati etendust visuaalteatrilavastuseks. Ja seda see tõesti oligi. Esimesest hetkest alates, kui näitlejad lavale astusid, muutus kõik ….. maagiliseks…. Langev lumi, kostüümid, näitlejad– kõik see helgus! MAAGILINE…

Etendus ise oli täis väga läbimõeldud, kavalaid, vaimukaid ja lihtsalt geniaalseid lahendusi. Näiteks kiire saanisõidu ajal oli kahel pool saani kaks näitlejat, kes saani kõigutasid ja seinale kuvatud kiire puude möödumine koos kõikuva saaniga andis tõesti kiire sõidu mulje. Neid väikseid aga nutikaid lahendusi oli veel.

Jah, see oli tõesti Jõuluetendus suure algustähega. Härra Opositsioon (ehk väljakasvav puberteet) ei olnud alguses loomulikult jälle nõus meiega tulema, aga pika veenmise peale nõustus siiski oma kohalolekuga etendust austama. Ja pärast koduteel ütles, et see oli parim etendus, mida ta mäletab. Nukuteatrile on see muidugi suurim tunnustus 🙂 Samas ei saa kunagi kindel olla, kui paljusid etendusi ta üldse mäletab. Aga tegelikult ka, Joosep jäi tõesti rahule ja pärast arutasime just neid vahvaid lahendusi, mida etenduses kasutati.

Kas ma kiitsin juba kostüüme? Ei ! Aga need väärivad imetlust ja vaimustust ja… Nagu Lauri ütles, olid need otsekui Carl Larssoni joonistustelt, aga mulle meeldis väga see, et need oli kõik sellised heledad ja helged. Kogu lavakujundus oli helge. Ja kostüümide näputöö… Oh, need Madlikese ja Liisbeti tikitud mantlid, ema heegelatud õlasall, majateenija Alva kostüüm… Lauri ütles pärast veel, et need kostüümid oli tehtud nagu minu jaoks. Selles mõttes, et otsekui minule vaatamiseks ja imetlemiseks. Ja nii see tõesti ka oli. Kunstnik Marion Undusk oli teinud uskumatult head tööd ja selle eest tahaksin talle kunagi tõesti aitäh öelda.

Etendus jättis nii hea ja helge mulje. Ja kuna seal sadas ka lund, tuli kohe selline imeline jõulutunne peale. Ainuke asi, mille kallal ma viriseks, oli etenduse lõpus maha öeldud teade, et Statistikaameti lapsi ootame seal toas ja teise firma lapsed on oodatud teise tuppa. See on minu meelest lihtsalt etiketi ja hea tava vastu eksimine. Mitte et mul või mu lastel oleks selles väga kurb olnud (pole halba ilma heata – minu, ja pärast selgus, et ka Lauri esimene mõte oli selle peale, et nüüd läheb riietehoius ilma pika sabata ), aga ma usun, et neid pisikesi oli küll, kellele emme pidi seletama, miks neid erilisele koosviibimisele pole kutsutud. Selle koha pealt võiks küll Nukuteater jala maha toetada ja lasta firmadel oma töötajatele juba enne etendusele tulekut teatada, kus järelpidu toimub. Selline elementaarne hoolivus võiks küll alles jääda. Aga noh, see oli selline väike möödalask, mis lihtsalt …noh, on kuidagi.

Igal juhul, kui kellegil on lähipäevil aega, siis mina soovitan küll sügavalt seda etendust vaatama minna. Samas, alla viiestele võib see olla veidi väsitav ja nende vanematele ka, sest neil tuleks seal veidi ikka seletada. Aga meie plikad olid küll mõlemad lausa lummatud ja nagu tõdesin, isegi Joosep jäi väga rahule. Meie Lauriga… meie olime lihtsalt sellest ilust ja maagiast liigutatud. Ausalt öeles, kui ma saaks ma vaataks seda etendust kohe veel. JA mul on jube kahju, et need Nukuteatri jõuluprojektid ei jõua kunagi näiteks telekasse (ikka see minu lemmikkanal) näiteks ETV võiks neid iga kord järgmisel aastal näidata. Aga kindlasti on sel mittetegemisel oma põhjused nagu raha või … mõtlematus.

Eilsesse päeva mahtus veel ka kohvikuskäik ja õhtul sõitsime läbi tasuta nahavähi kampaania raames korraldatud kontrollist. Hea on teada, et uuring on tehtud ja kõik on korras.

Ja Hansaplanti jõulukuningriigist pöörasime ka läbi ja pärast tegime türukutega kodus kaks meisterdamisprojekti. Aga sellest ehk millalgi hiljem….

Kuna etendusel pilti teha ei lubatud ja me loomulikult ei teinud ka, siis on järgnevad fotod laenatud Nukuteatri kodulehelt. Ausalt, päris ausalt öeldes ei tee nad etendusele just au. Tegelikkus oli palju maagilisem. Võibolla nad lihtsalt ei tahtnud enne etendust kõike ära näidata. Aga aimu saate ikkagi….

Kui kellegil õnnestub veel pileteid leida siis Madlikese etendus on küll see, mida soojalt soovitan ära vaadata.

p.s. vaadata võib eelmisi postitusi ka, panin siia nüüd vahepealsete päevade kompensatsiooniks mõned üles.

  • Avatar

    Ait?h. Meie siin kaugel kultuurikeskustest lepime nende etendustega, mis v?i kes viitsivad maakultuurimajadesse esinema tulla. Ja siis k?ivad lapsed klassidega, sellist perekondlikku ?hisk?lastust sooritasime aastaid tagasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.